Az ifjúsági fiúk egyéni csoportmeccseivel kezdődik meg szerda reggel 9 órakor a szombathelyi Arena Savariában az asztalitenisz magyar nemzetközi utánpótlás-bajnokság.
STJ • Mamut mezőny gyűlt össze Szombathelyen az asztalitenisz magyar nemzetközi utánpótlás-bajnokságra. Negyvennyolc ország 366 sportolója lép asztalhoz a szerdától vasárnapig tartó tornán, bizonyságul arra, hogy ez viadal a nemzetközi szövetség korosztályos versenysorozatának, az ITTF Premium Junior Circuitnek az egyik legnépszerűbb állomása. A két korcsoportban összesen tucatnyi számban osztanak érmeket: fiú és leány egyesben és párosban, valamint csapatban.
A mezőny erősségére jellemző, hogy például a fiú ifiknél egyesben csak egy magyar, Bruckner Máté fért fel a kiemeltek közé a 32-es főtáblára, a többieknek selejtezniük kell. A BVSC-Zugló 18 éves pingpongozója remek formában várja a rajtot, hiszen a hétfőn véget ért, szintén az Arena Savariában lebonyolított Vörsas-kupa felnőtt és ifjúsági országos ranglistaversenyen a négy számból háromban az első helyen végzett.
„Őszintén szólva erre sem én nem számítottam, sem a páros partnerem, Kovács Gábor, hiszen a felnőttpárosban nem is voltunk kiemeltek – mondta Bruckner Máté. – Ebben a számban végül valamennyi meccsünket 3-2-re nyertük meg, tehát kellett némi szerencse is a menetelésünkhöz. De persze csak mázlival nem lehettünk volna aranyérmesek, a játék is jól ment, s ami legalább ennyire fontos, mentálisan is rendben voltunk. Az ifjúsági mezőnyben már első kiemeltként kezdtük a sorozatot, s bíztunk is abban, hogy sikerül nyernünk. A fináléban azonban kemény csatára kényszerített minket a Molnár István Patrik, Terék Norbert duó. A döntő szettben ők vezettek 9-7-re, onnan fordítottunk. Egyéniben jól ment a játék, Molnár István Patrikkal általában oda-vissza verjük egymást, most nekem jött ki a lépés.”
Máté a felnőtt egyéniben a nyolc közé jutásért kapott ki a szintén utánpótláskorú Timafalvi Gergőtől. Ami a meccs napján még igencsak bosszantotta, de összességében elégedett az eredményeivel, és örül a sikereknek. A jó szereplésben a BVSC-Zugló fiataljai szerint fontos szerepe volt a Vörsas-kupa előtt az utánpótlás-válogatott tagjaival Dunavarsányban közösen eltöltött négy napnak.
„Az edzőtáborban csak a pingpongra kellett figyelnem, sokat edzhettem, így az erőnlétem is javult. Nagyon jól jött ez a lehetőség, hiszen jövőre érettségizem az ELTE Trefort Ágoston Gyakorló Gimnáziumában, és a felkészülés sok időt és energiát elvett a sporttól. De muszáj volt a tanulásra összpontosítanom, hiszen szeretnék továbbtanulni. Hogy konkrétan melyik egyetemre jelentkezem, még nem dőlt el, csak annyi biztos, hogy humán szakot választok. Korábban szóba került, hogy az érettségi után néhány évet rááldozok a pingpongra, most azonban úgy látom, fölösleges lenne időt veszteni, amilyen gyorsan lehet, elkezdem az egyetemet. A csapatunkban van joghallgató, az ő példája igazolja, hogy ha nem is könnyen, de összeegyeztethető a tanulás és az élsport.”
Máté kétszeresen is kemény erőpróba előtt áll, hiszen utolsóéves ifiként hamarosan a felnőttek között kell folyamatosan bizonyítania. Azt mondja, szerinte is ez az egyik vízválasztó az asztaliteniszezők pályafutásában; ilyenkor sok tehetségesnek mondott játékos eltűnik a süllyesztőben. Némi könnyebbséget jelent azonban, hogy immár egyre komolyabban veszik mifelénk is az U21-es korosztályt, s ez némiképp megkönnyíti az átmeneti időszakot. Ugyanakkor kulcskérdés, ki mennyire képes feldolgozni azt, hogy az első időkben várhatóan több kudarc éri, mint sikerélmény. Aki ezt az időszakot képes túlélni, s valóban megvan a hite és elszántsága, annak előbb-utóbb jönnek a sikerek is.
E tekintetben is hasznos volt tehát Bruckner Máté és a többi fiatal számára is, hogy kipróbálhatták magukat a szombathelyi országos ranglistaversenyen a felnőttek mezőnyében is. Ami viszont – korosztálytól függetlenül – értetlenséget váltott ki, az a labdamizéria volt. A Vörsas-kupán használt labdák ugyanis sem a márkát, sem a minőséget illetően nem azonosak az ITTF eseményein használtakkal. Szerencse, hogy a két verseny közötti szusszanásnyi szünetben volt lehetősége a mieinknek, hogy „visszaszokjanak” a hagyományosan használt labdákra.
A magyar nemzetközi utánpótlás-bajnokság a szombathelyi indulók jelentős részének az ifjúsági világbajnokság főpróbáját is jelenti. Magyar asztaliteniszező viszont nem utazik Fokvárosba; a csapat nem kvalifikálta magát, az egyéni induláshoz pedig Máté (aki korábban két korosztályos vb-n és négy korosztályos Európa-bajnokságon is szerepelt) világranglistás helyezése ezúttal nem volt elegendő: „Jó élmény lett volna találkozni megint a világ elitjével, sajnálom, hogy így alakult, ráadásul Afrika déli csücskébe sem minden nap jut el az ember, de ez van.”
Visszatérve Szombathelyre, az ifi egyesben három japán, Uda Jukija, Izumo Takuto és Kojo Kanamicu az első három kiemelt, míg a lányoknál – akiknél 16-os a főtábla – a japán Maki Siomi, a hongkongi Soo Wai Yam Minnie és a szintén japán Miju Nagaszaki. Itt magyar nincs a 16 között. Csapatban a fiúknál Japán, Franciaország, Oroszország a kiemelési sorrend, a magyar A válogatott (Bruckner Máté, Molnár István Patrik, Timafalvi Gergő) a 10. ebben a rangsorban. A lányoknál Japán, Hongkong, Tajvan az erősorrend, a magyar A csapat (Fehér Orsolya, Göndör Fanni, Hartbrich Leonie) a kilencedik. Egyébként Magyarország házigazdaként mindkét nemben három együttest indíthat.
A serdülőmezőnyben viszont a magyar A válogatott (András Csaba, Juhász Patrik) az első számú kiemelt Franciaország és az ír/iráni vegyes csapat előtt. A lányoknál Tajvan, Oroszország, Németország/Hongkong vegyes és Magyarország A (Dari Helga, Drabant Anita) az erősorrend. A serdülő egyes kiemelése később készül el.