Röplabda: Két ínséges év után Dunaferr-bronzérem

A Dunaferr SE nyerte a férfi NB I Liga bronzérmét, miután az egyik csapat harmadik sikeréig tartó helyosztón összesítésben 3:1-re győzött az idén elért negyedik hellyel fennállása legjobb eredményét produkáló Dág KSE ellen.

A bronzcsata első és harmadik meccsét Dunaújvárosban rendezték, először óriási csatában (3:2), majd simán (3:0) nyert a Dunaferr. A második találkozónak Dág adott otthont, ezen a Komárom-Esztergom megyei gárda győzött (3:1). A negyedik találkozóra csak nyolc játékost tudott nevezni id. Oszuska Zoltán, a hazaiak edzője, mert Bagics Balázson kívül a tréner nagyobbik fia, ifj. Oszuska Zoltán is sérüléssel bajlódik, és Laczi Balázs sem állt rendelkezésre. A hangulatra természetesen ezúttal sem lehetett panasz, a dági csarnok kétsoros lelátója szokás szerint színültig megtelt, dobokkal, kereplőkkel és dudákkal felszerelkezve bíztatták a hazaiakat.

Rendkívül motiváltan, lelkesen kezdett mindkét együttes, ennek megfelelően szoros volt az állás, 5:2-es hazai előnyt követően felzárkózott a Magyar Kupa-ezüstérmes Dunaferr, ezután fej-fej mellett haladtak a csapatok. Záporoztak a bombaszervák, nagyon elemében volt a Dág, az újvárosiak próbálták taktikus megoldásokkal megtörni a házigazda lendületét, a hajrá mégis 20:17-es Dág-vezetésnél kezdődött. Haltrich Ákos, Szauter Péter és Oszuska Gábor remekelt a négy közé története során először bekerült hazaiaknál, akik a szoros végjátékban magabiztosak voltak, és Pénzes Bálint visszafogott teljesítménye ellenére is megnyerték az első szettet (25:23, 1:0).

A második felvonást is kitűnő nyitásokkal és blokkokkal kezdte a Dág, örömjátékot produkáltak hűséges szurkolóik előtt a hazaiak (7:2). Az első technikai időt követően kezdett felzárkózni a Dunaferr, id. Oszuska Zoltán 9:7-nél időt kért, de hamarosan átvette a vezetést az egyre pontosabban, higgadtabban röplabdázó, életerős blokkokat bemutató látogató (9:10). 9:11-nél Oszuska edző újabb időkérése következett, majd a csereként beállt Jánossy Bálint törte meg a pontszünetet. Elforgott a kritikus állásból a Dág, ez újra lendületet adott a hazaiaknak, kisvártatva visszavették a vezetést (14:12), Ruffing Péter Dunaferr-edzőnek időt kellett kérnie. Megint kezdődött az idegek harca, a Dág bombaerős ütéseivel nehezen boldogult a Dunaferr sánca. Fantasztikus volt a hangulat, és a játékosok is szebbnél szebb jeleneteket produkáltak. 19:19 után három pontot szerzett megszakítás nélkül a Dunaferr, ezen a meccsen ez jelentős különbségnek számít, a hajrában már nem is tudott fordítani a házigazda, így az újvárosiak összesítésben egyenlítettek (20:25, 1:1).

Apróbb-nagyobb ki nem kényszerített rontásokkal kezdte a harmadik felvonást a Dunaferr, jól mezőnyözött a Dág, így ismét 7:2-es rajtot vett. Az ötpontos vezetés rossz kabalának bizonyult a hazaiak számára, hiszen ahogy az előző szettben, úgy ezúttal is 9:7-nél kellett időt kérnie id. Oszuska Zoltánnak. Ezúttal gyorsan kilábalt a gödörből a kezdeti előnyét elherdáló házigazda, hiszen 12:8-nál Ruffing Péter rendelt el rövid szünetet. Lendületbe jött a Dunaferr, a folytatásban felváltva estek a pontok (16:14). Ezekben a percekben egyik csapat védekezése sem volt hatékony, a támadások viszont erősnek és pontosnak bizonyultak. Sejteni lehetett, hogy amelyik csapat képes lesz extrateljesítményre, bravúrokra, jó blokkokra a kiélezett végjátékban, az nyeri a szettet. Nos, ez az együttes a Dunaferr volt, 20:18-as vendégvezetésnél megint időt kért id. Oszuska Zoltán, 20:20-nál egyenlő volt az állás, de a végén ismét az újvárosiak örülhettek (23:25, 1:2).

A negyedik szett elején is vezetett a Dág (4:2), majd becsúszott néhány hiba, ezért hamar jött az időkérés (4:4). A higgadt, de lelkes dunaújvárosiak nem siettették a játékot, megpróbálták mindig megtalálni a legjobb megoldást – általában sikerrel (6:8). Folyamatosan növelte előnyét a vendég, a dágiakban valószínűleg ekkor tudatosult, hogy ez a találkozó, s vele együtt a bronzérem megszerzésének esélye elveszett. Elfáradt, ezért sokat hibázott a tartalékos összeállításban szereplő a házigazda, a vendégek továbbra is türelmesek voltak, éltek a lehetőséggel, két szoros részsiker után a negyedik játszmát simán nyerték (18:25, 1:3), így az elmúlt két év ínsége, ötödik helyezése után újra érem került a dunaújvárosi röplabdázók nyakába. Persze a hazaiak sem bánkódhatnak, hiszen a csapat a Dág KSE 61 éves fennállása során először elődöntőt játszhatott az élvonalban.

NB I LIGA, FÉRFIAK, RÁJÁTSZÁS A 3. HELYÉRT, 4. MÉRKŐZÉS

Dág KSE–Dunaferr SE 1:3 (23, –20, –23, –18)
Dág, 150 néző. Játékvezetők: ifj. Juhász Z., Adler
Dág: Oszuska G., Szauter, Horváth G., Pollák, Pénzes, Haltrich. Csere: Koch N. (liberó), Jánossy. Edző: id. Oszuska Zoltán
Dunaferr: Szabó G., Bokor G., Tóth T., Hatvany A., Lukács A., Csépke. Csere: Engyel (liberó), Németh Z., Baróti. Edző: Ruffing Péter

Az eredmény alakulása. 1. játszma: 8:7, 16:15, 20:17, 23:20. 2. játszma: 7:2, 9:10, 14:12, 19:19, 20:23. 3. játszma: 8:3, 16:14, 18:20, 21:23. 4. játszma: 6:8, 11:16, 13:20, 16:23

Az egyik csapat harmadik győzelméig tartó párharc végeredménye: 3:1, a Dunaferr javára.

EDZŐI NYILATKOZATOK

Id. Oszuska Zoltán: – Elfogyott a csapatunk, nyolcan maradtunk. Nagyon jól játszottunk, de ebben a felállásban csak ennyire voltunk képesek. A jó kondiban lévő Dunaferr a végjátékokban fölénk kerekedett, Szabó Gábor zseniálisan játszott.
Ruffing Péter: – Győzelmi reményekkel érkeztünk Dágra, a hazaiak tartalékosan is megnehezítették a dolgunkat. Gratulálok csapatomnak a bronzéremhez.

Férfiak, az 5. helyért, 3. mérkőzés: Vegyész RC-Kazincbarcika–MAFC-Hartmann-Mapei 3:2 (19, –22, 21, –18, 12). Az egyik csapat második győzelméig tartó párharc végeredménye: 2:1, a Kazincbarcika javára.