Az olimpia a béke és a kultúrák közti párbeszéd egyik legfontosabb ünnepe – hangoztatta Schmitt Pál európai parlamenti képviselő, a Magyar Olimpiai Bizottság elnöke szerdán Brüsszelben, a pekingi nyári olimpia megnyitóünnepségének bojkottjára szólító felhívásokra reagálva.
Az elmúlt napokban több vezető európai politikus – köztük Nicolas Sarkozy francia elnök – felvetette a megnyitóünnepségtől való esetleges távolmaradás lehetőségét.
Schmitt Pál azonban – magyar újságíróknak nyilatkozva – úgy vélte, a világ legnagyobb sporteseményének bojkottja nem a megfelelő eszköz a politikai nyomásgyakorlásra.
– Akik ilyenre szólítanak, nem tanulmányozták a bojkottok történetét – jelentette ki. – Olimpiai játékok alatt már sok bojkottra sor került, de ezek soha semmilyen eredményt nem értek el. A vesztesek mindig a sportolók voltak, és semmi nem változott.
Emlékeztetett, hogy a korábbi hasonló akciókkal a melbourne-i, a moszkvai vagy a Los Angeles-i ötkarikás játékokon sem sikerült elérni azokat a politikai változásokat, melyeket a
tiltakozók szerettek volna.
1952-ben egyébként Kína is bojkottálta a játékokat Tajvan szereplése miatt, de szintén sikertelenül.
A Nemzetközi Olimpiai Bizottság egyébként sem az a szervezet, amely meg tud regulázni egy 1,3 milliárdos nemzetet – szögezte le Schmitt Pál. Úgy vélte, a bírálatok megfogalmazására más fórumok állnak rendelkezésre.
Kína tagja például az ENSZ-nek és a Biztonsági Tanácsnak, és aláírta az alapvető emberi jogok nemzetközi chartáját is.
Amikor Peking elnyerte az olimpia rendezési jogát, a döntnökök "joggal feltételezték, hogy ezen a téren is minden rendben lesz" – tette hozzá a fideszes politikus.
Azt is kiemelte, hogy Kína és Peking komoly erőfeszítéseket tesz a szervezés sikere érdekében minden téren, így a környezetvédelemben, a nevelés és a létesítmények ügyében.
– Ha a politikusok távol maradnak a megnyitóünnepségtől, ez az ő döntésük. A sportolóknak mindenképpen ott kell lenniük a versenyeken és a megnyitóünnepségen is – hangoztatta Schmitt Pál.
MTI