Sikerrel zárult az athéni Nyári Olimpia a magyar speciális olimpikonok számára

image

Stevie Wonder mellett Vanessa Williams is gratulált a Magyar Speciális Olimpia Szövetség versenyzőinek az athéni nyári olimpián.

Július 5-én hajnalban érkezett haza a Magyar Speciális Olimpia 76 sportolója, akik a kiélezett küzdelem során 51 darab aranyérmet, 32 ezüstérmet, 25 bronzérmet nyertek el az Athénban megrendezett ötkarikás játékokon.

A Speciális Olimpia 13. nyári világjátékainak küzdelmeire a görög fővárosba idén 185 ország, 7500 sportoló, 2500 edző, 25000 önkéntes érkezett azért, hogy tehetségüket bizonyítsák az egyes sportágakban. Hazánkat idén 31 egyesület 76 sportolója képviselte, 13 sportágban. A Speciális Olimpiára számos világsztár, közéleti személyiség érkezett Athénba, hogy köszöntse a versenyzőket és közösen ünnepelje a sikereket a Márvány stadionban. A többszörös Grammy-díjas amerikai popénekes Stevie Wonder és a népszerű amerikai színésznő-énekesnő Vanessa Williams mellett számos világsztárral találkozhattak a magyar versenyzők. Magyarországon az OTP Bank támogatásával rendezett ünnepélyes fogadáson Czene Attila Sportért Felelős Államtitkár és Balogh Gábor Miniszterelnöki Tanácsadó fogadta a Magyar Speciális Olimpia Szövetség érmes csapatát. Sárközi Anita, Baby Gabi és Hevesi Tamás pedig vidám hangulatot teremtett a Győztesek Világában.

A Speciális Olimpia alapelve azon a meggyőződésen nyugszik, hogy az értelmi sérült emberek is képesek tanulni, ezáltal a társadalom aktív és hasznos tagjává válni, és ezzel párhuzamosan élvezni az élet adta örömöket – a munkában, az emberi kapcsolatokban, a szabadidős tevékenységekben, így a sportban is. A washingtoni központú program célja, hogy résztvevői népszerűsítsék az épek és a sérültek integrációjának fontosságát.

Az athéni ötkarikás játékokon összesen 51 darab arany, 32 ezüst, és 25 bronzérem született.
Speciális olimpikonjaink asztaliteniszben 5 arany, 2 ezüst, 1 bronzérmet szereztek. Sikeres sportolóink emellett atlétikában 2 arany, 3 ezüst és 3 bronzérmet, bowlingban 3 arany, 1 ezüst, 1 harmadik helyezést értek el. Kiemelkedő eredményt értünk el erőemelésben, ahol 12 arany, 6 ezüst, 4 bronzérmet hoztak haza a versenyzőink. Görkorcsolyában pedig 6 arany, 5 ezüst, 6 bronzérem született.

A Magyar Speciális Olimpiai Szövetség csapata továbbá judo sportágban 2 arany, kerékpárban 5 arany, 2 ezüst, 2 bronz, görkorcsolyában 6 arany, 5 ezüst, 6 bronz, kerékpárban 5 arany, 2 ezüst, 2 bronz, kosárlabdában 1 ezüst, labdarúgásban 1 ezüst, úszásban 3 arany, 1 ezüst, 1 bronz, tollaslabdában 4 arany, 2 ezüst, 1 bronz, tornában 4 arany, 8 ezüst, 6 bronz, bocsában pedig 5 aranyérmet szerzett a világjátékokon.

A magyar sportolók Speciális Olimpiára való kijutását az OTP Bank 500 ezer forinttal és különböző sporteszközökkel támogatta. A legnagyobb hazai pénzintézet már csaknem 10 éve segíti a Magyar Speciális Olimpiai Szövetség munkáját, hogy így is hozzájáruljon az értelmi- vagy testi fogyatékkal élők elfogadtatásához és társadalmi integrációjához.

Az OTP Bank, a világra szóló magyar sportsikerek támogatója, a sportolók Speciális Olimpiára való kijutását 500 ezer forinttal és különböző sporteszközökkel segítette. A legnagyobb hazai pénzintézet már csaknem 10 éve támogatja a Magyar Speciális Olimpiai Szövetség munkáját, hogy így is hozzájáruljon az értelmi- vagy testi fogyatékkal élők elfogadtatásához és társadalmi integrációjához.

A fogyatékkal élők a sportolás által fizikai, értelmi, szociális és lelki téren egyaránt fejlődnek, erőfeszítéseik eredményéből pedig ugyanúgy kamatozhatnak családtagjaik, társaik, segítőik, mint a tevékenységüket figyelemmel kísérő "civil" környezet. A mozgalom filozófiája a sérült ember saját erőfeszítésére, aktivitására épít.

,,Büszkeséggel tölt el, hogy hazánkban ennyi tehetséges speciális olimpikon van. A tehetség, a szorgalom, a küzdelem az élet minden területén nagyon fontos. Olimpiai érmeket szerezni pedig magam is tudom, hogy nagyon sok munkával jár. A Győztesek Világához tartozni kitüntetés.”- nyilatkozta Czene Attila Sportért Felelős Államtitkár.

A versenyek lebonyolításában a gyógypedagógia, a sport és a sportszervezés szakemberei egyaránt jelen vannak. Szülők és önkéntesek bevonásával olyan légkör teremthető meg, amely nélkül a sport és a Speciális Olimpia mozgalma nem létezne. A versenyek lebonyolításában közreműködő neves személyek, olimpikonok, színészek, külön megsokszorozzák a siker és az öröm forrását.

,,Nagy öröm számomra, hogy részt vehetek egy ilyen különleges csapat fogadásán. Különlegesek, mert ezek a sérült fiatalok a hétköznapi életben segítséggel állják meg a helyüket, az olimpián viszont egyénileg mérkőznek meg az éremért, amihez hihetetlen kitartásra és fegyelemre van szükség.”- mondta el Balogh Gábor Miniszterelnöki Tanácsadó.

A magyar csapat az évek során sikert sikerre halmoz. 2007-es sanghaji nyári világjátékokon 52 arany-, 31 ezüst- és 19 bronzérmet nyertek az értelmileg sérült magyar versenyzők.

Az ünnepélyes fogadáson jelen volt még:

Ihász Kálmán – olimpiai bajnok labdarúgó
Markovics László – teniszező, a Vasas SC elnöke
Dunai Antal – olimpiai bajnok labdarúgó
Hrutka János – labdarúgó
Kállai Ildikó – fitnesz világbajnok
Madaras Ádám – világbajnok öttusázó
Ungvári Miklós – Európa bajnok cselgáncsozó
Magyar Zoltán – olimpiai bajnok tornász
Fábián László – olimpiai bajnok öttusázó

Forrás: Balogh Zsuzsa