Sok még a kérdőjel

A pénteki szünnap után szombaton véget ér a budapesti leány U18-as divízió I/A csoportos jégkorong-világbajnokság. A feljutást érő aranyérem megszerzésére még Németországnak, Szlovákiának és Norvégiának is van esélye. A magyar csapat csak akkor esne ki, ha a rendes játékidőben kikapna Ausztriától, a franciák pedig 60 perc alatt legyőznék a németeket.

STJ Erős túlzás lenne azt állítani, hogy az utolsó napnak már nincsen tétje a magyar U18-as leány jégkorong-válogatottnak a budapesti divízió I/A csoportos világbajnokságon. Ezzel együtt Buzás Norbert együttese igen közel került ahhoz, hogy teljesítse fő célját, és újfent meghosszabbítsa tagságát a korosztály második vonalában.

Még egy utolsó nagy összekapaszkodás kell Fotó: MJSZ

Még egy utolsó nagy összekapaszkodás kell  •  Fotó: MJSZ

Ha a torna szombati zárónapján a franciák a rendes játékidőben nem tudják legyőzni a németeket a budai Tüskecsarnokban, akkor a magyar csapat azzal a kellemes érzéssel léphet pályára Ausztria ellen, hogy matematikailag is biztossá vált a bennmaradása. Márpedig ahhoz kisebb fajta csodának kellene bekövetkeznie, hogy a sereghajtó franciák térdre kényszerítsék a jelenlegi éllovas németeket. Ám, ha ez mégis megtörténne, még akkor sincs veszve semmi: a mieinknek elég lenne egy pontot összekaparniuk az osztrákok ellen a túléléshez.

Persze, már nem lenne szükség semmiféle számolgatásra, ha csütörtök este a Tüskecsarnokban a magyar csapatnak sikerül megőriznie kétgólos előnyét Norvégiával szemben, vagy 3-3 után döntetlenre mentenie a találkozót. A skandinávok azonban a megalkuvást nem tűrő erőhokijukkal, amelyhez néhány kiemelkedő egyéni teljesítmény is járult, végül felőrölték roppant fiatal, mindössze 16 éves átlagéletkorú ellenfelüket. Ezen a meccsen különösen érződött magyar részről a rutinhiány, s az, hogy a keretben mindössze öt 1999-es születésű jégkorongozó található, viszont Faggyas Lilla, Szamosfalvi Petra, Fecske Maja és Horváth Imola még csupán 14 esztendős.

Bennmaradást érhet a franciák elleni siker Fotó: MJSZ

Bennmaradást érhet a franciák elleni siker  •  Fotó: MJSZ

Ebben a rendkívül erős mezőnyben a magyar játékosok erejének javát felemészti a védekezés. A támadások felépítésére jóval kevesebb energia marad, ráadásul a riválisok előszeretettel támadnak le minket már a védőharmadunkban. Így nem egyszer a korongkihozatal is kemény próbatételt jelent a mieinknek, akik a bajnoki meccseken nem szokhattak hozzá a vb tempójához és a nemzetközi mérkőzések agresszivitáshoz. Mire aztán fáradságos munkával felérünk az ellenfél kapujához, a lövésekre már nem jut erő, vagy ha mégis, a pontossággal akad probléma. Nem véletlen, hogy a mieink találták el a legkevesebb alkalommal a torna során az ellenfelek kapuját: az eddigi öt összecsapáson 86 alkalommal (a franciáknak 87 lövésük volt, minden más csapat már 100 fölött jár). A lövéshatékonyságban ugyan a negyedikek vagyunk, a kísérleteink 6,98 százalékából lett ugyanis gól, de sokkal árnyaltabb a kép, ha azt mondjuk, hogy összesen 6 találatnál járunk.

Néha megmagyarázhatatlanok a bírói ítéletek Fotó: MJSZ

Néha megmagyarázhatatlanok a bírói ítéletek  •  Fotó: MJSZ

Pedig mi kaptuk a vb-n a legtöbb emberelőnyt; ez idáig összesen 20 alkalommal hokizhattunk fórban, amiből azonban csak 3 találat született. Ez a 15 százalékos hatékonyság viszont még így is a harmadik legjobb a mezőnyben, ezzel a szlovákokat (10,53%) is megelőzzük. E mutatóban a norvégok egészen kiemelkedőek, ők az emberelőnyeik 43,75 százalékát váltották eddig gólra, vagyis 16 fórból hetet (ebből kettőt ellenünk). Ha már a kiállításoknál tartunk, nem lehet szó nélkül elmenni a bíráskodás mellett. Teljesen érthető, ha a nemzetközi szövetség (IIHF) a női játékvezetőket is helyzetbe akarja hozni, de talán érdemes lenne szigorúbban szelektálni a jelöltek között. Vagy egységesíteni a bírói felfogást, mert ezen a vb-n szinte követhetetlen logika szerint sípolnak a vezetőbírók. Ennek kirívó esete volt Michaela Matejova „ámokfutása” a magyar–francia kiesési rangadón; a svájci játékvezető összesen 54 perc kiállítást osztott ki, ami férfimeccsen is feltűnő lenne, nemhogy leány-ifitalálkozón. Az emberhátrányos védekezésünk ezzel együtt rendben van, a 20 alkalomból csupán 4 gólt kaptunk. Az már kevésbé örvendetes, hogy a franciákkal párban mi vagyunk a legtöbbet büntetett válogatott; 54 percet hokiztunk létszámhátrányban, vagyis majdnem egy teljes meccsnyi időt!

Ami az egyéni teljesítményeket illeti, a kanadai táblázat első három helyén norvég hokis áll: Millie Sirum 7, Emilie Johansen és Emma Bergesen 6-6 ponttal. A legjobb magyar, Horváth Dominika 4 ponttal a 9–10. helyet foglalja el. A góllövőlistát 5 találattal Emilie Johansen vezeti, Horváth Dominika két találata a 3–16. helyhez elegendő. A legjobb gólpasszadó Millie Sirum 6 assziszttal, Horváth Dominikát a 2 gólt érő átadása a 9–20. helyre sorolja be. A bulizásban is Emilie Johansen a legjobb, a bedobások 73,91 százalékából megszerzi a korongot; Sőléd Orsolya 53,12 százalékkal a 13. A legtöbb kiállítást összegyűjtők listáját Odnoga Lotti vezeti, akire ez idáig hat kisbüntetést róttak ki, azaz 12 percet ült már a büntetőpadon, de az 5–10. helyezettek között a maga 8 percével ott van Szamosfalvi Petra is. Ami a kapusokat illeti, a védési hatékonyságban a német Johanna May áll az élen, ő 81 lövésből 78-at semlegesített, ez 96,30 százalékos teljesítmény. Horváth Vanessa az ötödik a rangsorban 149 védéssel és 14 kapott góllal (90,20%). Maruyama Yumit hivatalosan nem rangsorolták, mert nem védett a magyar meccsek legalább 40 százalékán.

A vb szombati zárónapjának programja (a belépés ingyenes)
Szlovákia–Norvégia 12:00
Franciaország–Németország 15:30
Magyarország–Ausztria 19:00