Spanyol-orosz finálé

Oroszország könnyedén, 4-0-ra verte a házigazda görögöket az U19-es Európa-bajnokság elődöntőjében, készülhet a franciákat szoros meccsen 2-0-ra legyőző spanyolok elleni fináléra. A csoportkörben a párharcot a szbornaja nyerte, 3-1-re.

Nagy-Pál Tamás Kitarthat-e a torna meglepetéscsapatának számító Görögország lendülete a toronymagas favorit oroszok ellen is? Ez volt az U19-es Európa-bajnokság első elődöntőjének legnagyobb kérdése. Az első félidő alapján úgy tűnt, hogy igen: a házigazda szervezett játékkal állította meg az U17-es kontinenstorna aranyérmesét, amely így helyzetbe sem nagyon tudott kerülni.

Gasilin

Gasziliv bombáz a kapuba

Öt perc sem telt el azonban a második félidőből, amikor a védelem borzasztó helyezkedését kihasználva, szöglet után Csernov lőtt a kapuba (1-0). A görögök ráadásul olyannyira megrogytak, hogy két perccel később eladták a labdát, a kontratámadás végén pedig Gaszilin bombázott a kapuba (2-0).

Azt sejteni lehetett, hogy onnan már nincs visszaút, és az egyre fokozódó görög igyekezet – vagy inkább kapkodás – a felzárkózásért csak újabb hibákat szül: a 64. percben például Kiriakopoulosz akasztotta a büntetőterületen belül a ziccerben kilépő csatárt, amiért tizenegyest ítélt a játékvezető, Sejgyajev pedig nem is hibázott (3-0).

Akkor már csőstül jött a baj, ugyanis Tszelepidisznek szintén utolsó emberként kellett megállítania vetélytársát, amiért nem maradt el a teljesen jogos kiállítás. Végül Csernov tette keretessé a történetet, ugyanis szabadrúgás után is sikerült a hálóba lőnie (4-0).

Oroszország nagyon simán jutott a fináléba és a korosztály esélyt kapott arra, hogy a második Eb-aranyáért is harcba szálljon.

A késő esti spanyol-francia szuperrangadótól vártuk a látványosabb izgalmakat, hiszen két félelmetes támadógépezet találkozott egymással: Franciaország eddig például hat gólt szerzett, míg Spanyolország fele annyit egyedül a címvédő németeknek berámolt. A két szövetségi edző viszont úgy lehetett vele: ha már idáig eljutottak, tojnak a szemkápráztató játékra, sokkal fontosabb, hogy azt az utolsó kis lépést megtegyék a fináléért.

Spanyolország

A spanyolok a döntőben

Annak megfelelően a biztonság kapta a hangsúlyt, felesleges kockázatot egyik gárda sem vállalt, ami odáig fajult, hogy nagyítóval sem lehetett felfedezni komoly helyzetet. Már mindenki elkönyvelte a hosszabbítást, amikor a 88. percben Asensio vezette a labdát keresztbe a 16-os előtt, majd laposan visszalőtt a hosszú sarokba, megszerezve a vezetést Spanyolországnak (1-0).  Ha egy üzlet beindul.. A hosszabbítás ötödik percében a Real Madrid támadója a félpályáról vezethette a labdát, szólója végén pedig finom mozdulattal, külsővel pörgetett a kapuba (2-0).

Erre talán még a spanyolok sem számítottak, hiszen a meccs képében egyetlen gól sem volt benne, de győztek, és készülhetnek a fináléra. Ahol – az elmúlt évtizedben ritkán lehetett ilyet leírni – nem ők az esélyesek, hiszen a csoportkörben sima, 3-1-es vereséget szenvedtek az oroszoktól. Igaz, ennél jobb alkalmat nem is találhatnának a visszavágásra.