SzelesGarros

Huszadik életéve betöltése előtt már nyolcszoros Grand Slam-győztes teniszező volt Monica Seles – avagy ahogyan Magyarországon mindenki írja, Szeles Mónika –, aki az első sikert 16 évesen ünnepelhette Párizsban. Vasárnapi retrórovatunk aktuális részében az ő 1990-es diadalát idézzük fel.

reb Ha Szeles Mónikára gondolunk, szinte biztosan az őt 1993-ban érő érthetetlen és brutális támadás jut eszünkbe. Sok, a tenisznél jóval kifinomultabb sportágban is elképzelhetetlen lenne az, az úri világ fehér műfajában pedig sokként hatott, hogy a 1993-ban, a hamburgi torna negyeddöntőjében megszúrták a világelsőt. Szeles 6-4, 4-3-ra vezetett a bolgár Magdalena Maleeva ellen, és pihenni készült, amikor egy férfi mögé surrant, és a hatezer néző szeme láttára megszúrta a lapockáját.

szelesmonika01

Szeles Mónika

A szúrás másfél centis sebet ejtett, és nem ért fontosabb testrészt, ám Szeles a visszatérése után már volt képes olyan magas színvonalon teniszezni, mint addig. Kilenc Grand Slam-győzelméből nyolcat a támadás előtt szerzett, majd 1996-ban nyert még egyszer, az Australian Openen, de már nem volt a régi. A zavart férfi, Günther Parche egyébként azért szúrta meg a vajdasági lányt, mert Steffi Grafnak szurkolt, és szerinte Szelesnek nem volt joga elvenni az idoltól a helyet a világranglista élén. (A tettes végül érthetetlenül enyhe büntetést kapott.)

A szörnyű eset háttérbe szorítja azt, hogy Szeles Mónika üstökösként robbant a tenisz világába, és húsz éves korára nyert nyolc Grand Slam-versenyt.

Az elsőt 1990-ben, 16 évesen!

Vasárnapi retrórovatunkban egy-egy, sportága szabályai szerint utánpótláskorú sportoló felnőttek között elért, kiugró teljesítményét idézzük fel. Ez az egyetlen rendezőelv, külföldi és hazai sportoló egyaránt szerepel a sorozatban.

Igaz, még egy nála is fiatalabb játékostól várták a csodát a szakemberek, hiszen a csupán 14 esztendős amerikai Jennifer Capriati a 24. helyen állt a világranglistán a párizsi viadalt megelőzően. Ugyan nem kapott kiemelést, mégis eljutott az elődöntőig (az Open Erában a legfiatalabbként). A sikertörténet azonban nem íródott tovább, hiszen a másodikként rangsorolt, nála két évvel tapasztaltabb Szeles Mónika útját állta Capriatinak.

Szeles az olasz Katie Piccolininak adott biciklivel (6-0, 6-0) indította a tornát, majd az első körös ellenfél ellen megspórolt időt a 64 között a kanadai Helen Kelesi ellen töltötte a pályán (4-6, 6-4, 6-4). A Szovjetunióból érkező Lejla Meszhi ellen két rövidítéssel lépett tovább (7-6, 7-6), hogy aztán a perui Laura Gildemeister megint csak ne okozzon gondot (6-4, 6-0). A negyeddöntőben a bolgár születésű, de már svájci színekben szereplő Manuela Malaeeva három szettre kényszerítette (6-3, 1-6, 5-7). Manuela annak a Magdalena Maleevának a nővére, aki ellen Mónika játszott, amikor a késes támadás érte.

Következhetett az elődöntő Capriati ellen. Elképesztő, hogy az amerikai tinilány odáig jutott, a döntőbe azonban nem lépett tovább, hiszen Szeles 6-2, 6-2-re nyert.

Szeles (jobbra) a nagy riválissal, Steffi Graffal  •  Fotó: David Walberg /Sports Illustrated/Getty Images

Steffi Graf pedig Szeles ellen akart győzni a fináléban. A 20 éves, kilencszeres Grand Slam-győztes németet fűtötte a visszavágás vágya három héttel korábbi, berlini vereségért, de az újvidéki ellenfél borzasztóan erős kétkezes ütései, nagy fizikai ereje és annál sokkal nagyobb elszántsága, küzdőszelleme kifogott rajta.

A döntő jókora késéssel kezdődött, majd Szeles 3-0-ra elhúzott, ám eleredt az eső, s fél órát kellett várni a folytatásig. Az első szett öldöklő csatája rövidítéshez vezetett, amelyet az akkor jugoszláv állampolgársású lány 1-5-ről és 2-6-ról, tehát négy játszmalabdát hárítva nyert meg.

A második szettre övé volt a lélektani előny, s bár Graf 0-3-ról még 4-4-re egyenlített, végül egy perc híján másfél óra alatt 7-6, 6-4-es Szeles megszerezte élete első GS-címét. Az ütéseket kísérő óriási nyögése ellenére szívébe zárta őt a közönség, szinte a kezdetektől fogva neki szurkolt inkább.

„Amikor Steffi elhúzott, csak azt hajtogattam magamban: vissza kell szereznem a vezetést, csak támadni kell! Végtelenül boldog vagyok, és köszönöm a közönségnek a biztatást!” – nyilatkozta rögvest a finálét követően a francia főváros új királynője, akit nagy örömujjongás és vastaps üdvözölt serleggel a kezében.

A már említett nyögés miatt egyébként Kis szörnyetegnek és Kis Buldózernek is elnevezték.

„Tessék egy pillantást vetni az arcára, amikor vége a mérkőzésnek! A felhők eltűnnek, s előbújik a pajkos kislány, akitől korán elvették a babáit, és aki még nincs teljesen tudatában, hogy dollármilliomos lett – írta róla egy, a szülőföldjéről származó újságíró. – Ezért talál néha kevés megértésre a profisport fergetegében egy-két kedves gesztusa. Amikor például virágot adott Zina Garrisonnak, az meghökkenve visszautasította, sőt meg is sértődött. Furcsállották, hogy édesapja az ellenfél ötletes megoldásait is megtapsolja. Nem értették azt sem, hogy a párizsi elődöntőben Mónika szinte bocsánatot kért a 14 éves Capriatitól, amikor felülmúlta. Ő is látta, hogy riválisa mennyire akart győzni, és milyen nehezen viseli a vereséget.”

Szeles Újvidéken kezdett teniszezni, édesapja, Szeles Károly volt az edzője. 1985-ben megnyerte a rangos utánpótlástornát, az Orange Bowlt. Felfigyeltek rá, s a család egy év múlva a tengerentúlra költözött, a lány pedig beiratkozott a híres mester, Nick Bollettieri teniszakadémiájára. Az első, profik között töltött évében, 1989-ben elődöntőig menetelt a Roland Garroson, ám akkor még Steffi Graf három játszmában legyőzte.

(Cikkünk forrásaként szolgált a Nemzeti Sport 2010-es írása.)

Sorozatunk korábbi részei:
Tara Lipinski
Marjorie Gestring
Lőrincz Tamás
Nadia Comăneci
Egerszegi Krisztina
Boris Becker
Gyurta Dániel

Forrás: www.utanpotlassport.hu – RSS