Szinte teljes a mezőny

Végéhez közeledik a labdarúgó U21-es Európa-bajnokság selejtezősorozata. A lengyelországi torna házigazdájához csatlakozott a kilenc csoportgyőztes, a négy legjobb csoportmásodik pedig rájátszásban dönti el, kié lesz a még kiadó két hely.

Majer Dániel Szinte teljesen kialakult a jövő nyári lengyelországi U21-es Európa-bajnokság mezőnye. A selejtezősorozatból kilenc csapat kvalifikálta magát, további két együttes pedig a rájátszásban juthat ki. A magyar válogatott nem lesz a résztvevők között, ahogy néhány a kvalifikációra esélyesebbnek tartott riválisa sem.

Nagy volt a történelmet író macedónok öröme Forrás: uefa.com

Nagy volt a történelmet író macedónok öröme  •  Forrás: uefa.com

A selejtezősorozat kilenc csoportban zajlott, minden csoportelső automatikusan kvalifikált az Európa-bajnokságra, a legjobb csoportmásodikok rangsorának első négy helyezettje pedig egy-egy oda-visszavágós párharc során dönti el novemberben a maradék két hely sorsát. A párosítások sorsolása október 14-én, pénteken 13 órától Nyonban lesz.

Nézzük, mi történt a már lejátszott mérkőzéseken. Mindjárt az első csoportban meglepetés eredmény született, Belgium ugyanis az utolsó előtti körben Montenegrótól elszenvedett vereségével kiszállt a négy legjobb csoportmásodik helyért folyó küzdelemből, így biztosan nem lesz ott a jövő nyári tornán. A 2002-es győztes csehek, akik a 2015-ös torna házigazdái voltak, tíz mérkőzésükből hetet megnyerve, magabiztos, öt pontos előnnyel végeztek a csoport élén.

Az öt Eb-sikerükkel rekordbajnok olaszok hozták az elvárhatót, és veretlenül nyerték meg a kettes csoportot, de mindössze egy egységgel előzték meg a szerbeket, akik az utolsó előtti fordulóban idegenben, hátrányból fordítva verték meg az íreket, majd otthon simán a szlovénokat. Ezzel a második helyen végeztek a csoportmásodikok táblázatán, és ott lesznek a playoffban.

A harmadik csoportban még az elsőnél is nagyobb meglepetést hozott a selejtezősorozat, ugyanis a macedón együttes végzett az élen. Az ország története során először kvalifikálta magát valamelyik UEFA-tornára (a 2010-es női U19-es Eb-n házigazdaként vett részt). Az utolsó napon elképesztő izgalmakat élhetett át mind az izlandi, mind a francia szurkolótábor. A macedónokkal kiegészülve ugyanis mindhárom együttes vezette a csoportját a záró 90 perc közben. Az izlandiak végül 4-2-re kikaptak az ukránoktól, a macedónok otthon 12 ezer (!) néző előtt 2-0-ra verték meg a skótokat. A franciák magabiztosan győzték le idegenben Észak-Írországot, a legjobb négy csoportmásodik közé azonban meglepetésre így sem tudták beverekedni magukat, így lemaradtak a lengyelországi tornáról.

A németek esélyt sem hagytak senkinek Forrás: uefa.com

A németek esélyt sem hagytak senkinek  •  Forrás: uefa.com

A négyes csoportban szerepelt a magyar válogatott, amelynek valós esélye nem, de matematikai sansza még az utolsó előtti selejtezőkörben is akadt. A Michael Boris vezette együttes azonban a hazai pályán elért portugálok elleni 3-3-as döntetlenjével hivatalosan is kiszállt a továbbjutásért folytatott harcból, végül pedig csoportja ötödik helyén végzett. Az élen a tavalyi döntős portugálok zártak Izraelt megelőzve.

Az ötös számú ágon Dánia toronymagas favoritként, tíz mérkőzésből kilencet megnyerve jutott ki az Eb-re. Mögötte szoros csata alakult ki Bulgária, Románia és Wales között, a versengést egy pont előnnyel a bolgárok nyerték meg, ez azonban nem ért rájátszást.

A hatodik csoportban óriási harc folyt az automatikus kijutást jelentő első helyért, melyet végül a 2015-ös Eb-trófeát 11-esekkel elhódító svédek szereztek meg, egy ponttal megelőzve a playoff-helyüket az utolsó találkozójukon bebiztosító spanyolokat.

A hetedik csoportban találjuk az egyetlen válogatottat, amely száz százalékos teljesítménnyel zárta a selejtezősorozatot. A német együttes tízből tíz mérkőzést nyert, mindezt tette 35-8-as gólkülönbséggel. A második helyen az osztrákok végeztek, akiknek nem volt túl nehéz dolguk bekerülni a legjobb négy csoportmásodik közé, hiszen a harmadik finneket nyolc ponttal múlták felül.

A nyolcadik csoportban kissé felborult a papírforma, a korábban Eb-re mindössze egyszer kijutó szlovákok zártak az élen, megelőzve Hollandiát és Törökországot. Az utóbbi két együttes párharcán pedig az is eldőlt, hogy a narancsmezesek nem lesznek ott Lengyelországban a jövő nyáron. A törökökkel szembeni gól nélküli döntetlenjükkel ugyanis a legjobb második helyezettek közé sem tudtak bekerülni.

Duncan Watmore beviszi a kegyelemdöfést Bosznia ellen Forrás: uefa.com

Duncan Watmore beviszi a kegyelemdöfést Bosznia ellen  •  Forrás: uefa.com

Az utolsó csoportban az olaszok mögött a második legtöbb U21-es Európa-bajnoki részvétellel büszkélkedő angolok zsinórban hatodik tornájukra jutottak ki, miután a felnőtt válogatotthoz távozó Gareth Southgate nélkül is nyerni tudtak Kazahsztánban. Az utolsó körben a bosnyákok 5-0-s legyőzése már örömfutball volt, pedig a selejtezősorozatban korábban főszerepet vállaló Marcus Rashford első csapatbeli elfoglaltságai miatt már nem tartott az együttessel. A második helyezett norvégoknak szintén lesz még esélyük kijutni, miután utolsó fordulós győzelmükkel bejutottak a rájátszásba.

A playoff-mérkőzéseket november 7-én és 15-én rendezik Spanyolország, Ausztria, Szerbia és Norvégia részvételével. A párharcok győztesei csatlakoznak a már kvalifikáló kilenc együtteshez és a házigazda Lengyelországhoz. A tornát 2017. június 16-tól 30-ig hat helyszínen, Krakkóban, Kielcében, Lublinban, Gdyniában, Bydgoszczban és Tychyben rendezik meg. A három csoport sorsolása december 1-jén lesz. Az A-, B- és C jelű négyes első helyezettje, valamint a legjobb csoportmásodik jut tovább, hogy az elődöntőben megküzdjön a fináléba kerülésért.

Forrás: www.utanpotlassport.hu – RSS