Születésnapos az éremhalmozó Kajakkirálynő, Kőbán Rita

Kormány Sport

Négy olimpián hat érmet nyert, visszavonulása után pedig lovassportban csillogott, s az év végi Ügetőszilveszterek legeredményesebbje lett. Tudását, mellyel a kajak-kenu élére tört, már edzőként adja át a fiataloknak. “A vizeinket tisztelni és szeretni kell, de a víz is szeret minket, ezt pedig érdemes kihasználni” – mondta Kőbán Rita, aki ma ünnepli 55. születésnapját.

Az éremhalmozó. Akinek a pályafutása végén több mint 400 medál díszítette a vitrinjét. Ebből két olimpiai-, kilenc világbajnoki és három Európa-bajnoki arany. Négy olimpián vett részt, már Los Angelesbe is esélyesként ment volna, de ott a bojkott miatt nem indultunk. Az egyik legsikeresebb magyar sportolók egyike. Annak idején Kajakkirálynőnek hívták. A kilencszeres olimpiai bajnok Brigit Fischerrel vívott párharca, máig emlékezetes marad. Mint ahogy a 2000-es játékok utáni kirobbanása is. Kőbán utolsó olimpiáján nagyon elszánt volt, s a második hely annyira letörte, hogy elszakadt a cérna nála. Úgy érezte, nyerniük kellett volna, de a négyes többi tagja, nem adott ki magából mindent. Az őszinteséget nem nagyon díjazta senki, még az is megsértődött a nyilatkozata után, aki csak hallgatta. A lovaglással és a motorozással is kacérkodó Kőbán állta a sarat, bár több év távlatából úgy látja, jobb lett volna hallgatni. Hibázott vagy sem és érdemes volt-e egy „felesleges” botránnyal zárnia a szenzációs pályafutását, nem tudni. A lényeg, az vesse rá az első követ, akinek több érme van. Emlékeznek, négyszázon is túl…

Fotó: MTI/Földi Imre, youtube.com