Kurucz Levente nevét már most érdemes megjegyezni. A 2003-as születésű nagykanizsai kajakos idén már a felnőttek között is bizonyított, a hét végén pedig páratlan bravúrt ért el: az ifjúságiak között 200, 500 és 1000 méteren is győzött az Európa-bajnokságon. Kétség sem férhet hozzá, a magyar kajakozás korszakos tehetsége bontogatja a szárnyait.
Kurucz Levente kezdettől fogva uralja a hajót (fotó: MKKSZ/Szalmás Péter)
Kurucz Levente nevét évek óta az egyik nagy tehetségként emlegetik a magyar kajak-kenuban. Tavaly azzal hívta fel magára a figyelmet, hogy az Olimpiai Reménységek Versenyén (ORV) 500 és 1000 méteren is győzött, 200-on pedig második lett. Egy évvel és egy szinttel feljebb ennél is nagyobb eredményt ért el:
az ifjúsági Európa-bajnokságon triplázott, azaz mindhárom számban aranyérmet szerzett. Hasonlóra még soha senki nem volt képes a sportágban.
Kurucz Levente nem egy koraérett típus, ellenkezőleg, a kajakosok között még most is inkább vékony, szálkás alkat, azaz még sokat fejlődhet. Ám már idén számolni kell vele a felnőttek között is. Még május elején a pótkvalifikációs válogatón Kós Benedekkel második lett K–2 1000 méteren a később kvótát is szerző Béke Kornél, Varga Ádám páros mögött, olyan klasszisokat megelőzve, mint később az olimpiai válogatón győztes Noé Bálint, Kulifai Tamás, a 2019-es világbajnokságon a magyar színeket képviselő Kammerer Zoltán, Gál Péter vagy éppen a Noé Zsombor, Dombvári Bence duó.
Ezen eredmény alapján az sem lett volna meglepő, ha Kurucz Levente megcélozza az olimpiai részvétel kiharcolását, de edzőjével, Sári Nándorral – bölcsen – úgy döntöttek, hogy idén még elsősorban a korosztályos versenyekre összpontosítanak.
Levente edzője, Sári Nándor neve a kajak-kenuban járatos sportkedvelőknek ismerősen cseng. Annak idején az ő irányításával robbant be a felnőttmezőnybe és lett világbajnok 1998-ban Szegeden Vereckei Ákos. Aztán a csoporthoz később csatlakozott Kammerer Zoltán, Storcz Botond és Horváth Gábor, azaz Sári Nándor készítette fel a kétszeres olimpiai bajnok négyest. A pekingi olimpia előtt Kovács Katalin és Janics Natasa is csatlakozott hozzá. Akkor bírálták is az edzőt, hogy túlvállalta magát, ám Nagykanizsán bizonyította, hogy kiváló szakember. Szinte a nulláról építette fel a szakosztályt, és lám, olyan gyémántra bukkant, mint Kurucz Levente.
– Van itt Nagykanizsán egy úgynevezett mindenki pályája, ahova lementem egy focilabdával, és vártam a gyerekeket. Az első, aki megjelent, Levente volt az apukájával. Mondta, hogy korábban úszott, de szeretne kajakozni. Beszélgettünk, passzolgattunk, majd elkezdtük az edzéseket, és még abban az évben elindítottam a magyar bajnokságon MK-ban, ahol ötödik lett – idézte fel a kezdeteket a mesteredző a Magyar Kajak-kenu Szövetség honlapjának.
Kurucz Levente már az első pillanattól kezdve uralta a hajót. Bár nem tartozik a legkiemelkedőbb fizikumú versenyzők közé, Sári Nándor szerint ez nem is baj, hiszen a keringése és a technikája pótolja ezt.
– Nagyon gyorsan képes regenerálódni, rendkívül jó keringése van. Korábban előfordult, hogy szombat délután még rendesen edzett, majd vasárnap elindult egy duatlon- vagy egy úszóversenyen. Alapjában véve gyors versenyző, aki a technikát is nagyon szépen elsajátította. Szerintem jelen pillanatban ő az egyik legszebben evező magyar kajakos.
Jegyezzük meg, Kurucz Levente duatlonban és triatlonban országos bajnok is volt, ennek dacára választotta mégis a kajakozást. Hogy miért?
– Szüleimmel olvastuk egy újságban Nándi bácsi felhívását, hogy gyerekeket toboroz. Láttuk az eredményeit, hogy kiket edzett korábban, és ez vonzott a sportághoz – íme, a magyarázat.
Az olimpiát idén még elengedte mester és tanítványa, de Kurucz Levente a szeptember közepén Koppenhágában sorra kerülő világbajnokságra már szeretne kijutni, ezért a hét végi válogatóversenyen biztosan rajthoz áll.
– Nem szeretek nagyon jósolgatni, de volt már ilyen szintű versenyzőm, aki később komoly eredményeket ért el.
Kurucz Levente nevét mindenesetre már most érdemes megjegyezni.
(mkksz/mno.hu/Novák Miklós)