Történelmi siker, Galló-góllal

Történelmi sikert aratott a felnőtt jégkorong-válogatott a szentpétervári A csoportos világbajnokságon. A 19 éves Galló Vilmos góllal vette ki a részét a fehéroroszok elleni, 5-2-es sikerből.

Pusztai Viola „Örömnap Magyarországnak: 77 év után nyert ismét mérkőzést az A csoportban a magyar jégkorong-válogatott, 5-2-re győzte le Fehéroroszországot a szentpétervári világbajnokságon” – olvasható a nemzetközi szövetség (IIHF) közösségi oldalán a hír. Szavakkal nehezen leírható, mit érez most a honi hokiközösség, s bár valóban bravúrt hajtottak végre a fiúk a Jubilejnij Aréna jegén, valljuk be, most már vártuk is tőlük.

2009-ben még nem, akkor szemmel láthatóan messze voltunk az elittől. De hét év alatt nagyot fordult a világ a magyar jégkoronggal, s ha most esetleg nem is marad benn az A csoportban a válogatott, a következő években nem csodálkozunk rá hatalmas szemekkel, ha ismét kiharcolja az elitliga tagságát. Sőt, mondjuk ki: a liftezést már igényeljük.

Most nem a szurkolók énekelték el a magyar himnuszt a meccs után Forrás: IIHF

Most nem a szurkolók énekelték el a magyar himnuszt a meccs után  •  Forrás: IIHF

Persze még az is lehet, hogy a következő évben is a világ legjobb tizenhat csapata között tartják számon a magyart. Ahhoz tett most nagy lépést azzal, hogy legyőzte a fehéroroszokat. Rich Chernomaz együttesének erejét mutatja, hogy a pénteki, Egyesült Államok ellen látott – elsősorban mentális – fáradtság egy nap alatt tovaszállt, és a fiúk úgy mentek soros ellenfelüknek, mintha nem játszottak volna már le öt meccset.

Bár az első harmad felénél Nagy Gergő és Vas János találatával már 2-0 volt az előny ide, előre nem lehetett inni a medve bőrére, különben úgy jártunk volna a fehéroroszok ellen, mint a szlovák: kikap 4-2-re. Másrészt attól is lehetett tartani, hogy a sorozatos kiállítások sokat kivesznek majd a játékosokból, de fordult a kocka és a második harmadban már a fehéroroszok melegítették folyamatosan a büntetőpadot.

Közben egyenlített az ellenfél, de az sem törte meg Bartalisékat, sőt, a játékrész közepén kétszer is lecsapták a magas labdát, amely az ellenfél hibájából adódott: először a 21 éves, Finnországban légióskodó Sebők Balázs ugrott ki, és gyönyörű mozdulattal juttatta a pakkot a kapuba, majd a 19 éves Galló Vilmos csapta be védőjét, és lőtt a bal alsóba.

És most, ennek apropóján tegyünk kisebb kitérőt, mielőtt a harmadik harmad történéseit felelevenítenénk.

A magyar jégkorongban zajló tudatos utánpótlás-nevelés első fecskéi sorra repülnek be a felnőttválogatott ablakán. Chernomaz az U20-as válogatott kapitányaként jól ismeri a fiatalokat, és ha a teljesítményüket arra érdemesnek tartja arra, simán bedobja őket a mélyvízbe.

Az egyaránt 21 éves Nagy Krisztián és Sebők Balázs már rutinos vb-résztvevő, hiszen előbbi a negyedik, utóbbi a harmadik világversenyén szerepel. Mindketten még bőven juniorok voltak, amikor bemutatkoztak a nemzetközi porondon, azóta már alapembernek számítanak. A szintén 1994-es születésű Vay Ádám ellenben az első világbajnokságán szerepel, harmadik számú kapusként utazott Szentpétervárra, de tökéletes példát mutatott a fiatalabbaknak, hogyan kell élni az élet adta lehetőséggel: a finnek és az amerikaiak ellen is parádézott, szinte lehetetlen helyzetekből védett, nem csoda, ha két napig róla szólt minden.

Galló Vilmos (22) remek teljesítményt nyújt első felnőtt-világbajnokságán Forrás: IIHF

Galló Vilmos (22) remek teljesítményt nyújt első felnőtt-világbajnokságán  •  Forrás: IIHF

Galló Vilmos nevét hallva sem kérdezi meg már senki: ki ez a fiú? Remek szezont produkált a svéd élvonalban szereplő Linköpingben, majd bejátszotta magát a felnőttválogatottba. Talán a Finnország és az Egyesült Államok elleni meccsen kevésbé villogott, mint korábban, de a fehéroroszok ellen ismét rendkívül agilisan játszott, aminek gól lett a jutalma.

A két fiatal védő, a 19 éves Stipsicz Bence és a 18 éves Garát Zsombor még a jég minőségére is rácsodálkozott a világbajnokságon, ahogy a Sport TV felvezető műsorában elmondták, sosem játszottak hasonlón. De a meccseken mindketten elfelejtik, hogy NHL-s és KHL-es sztárokkal kerülnek szembe, és teszik a dolgukat. Eddig nem sokat lehetett hallani a nevüket, de Stipsicz szerint védőként az a jó, ha észrevétlenek maradnak.

A szezont az amerikai juniorligában töltő húsz éves Erdély Csanád ellenben szürkébb a szokottnál. Küzd, ütközik, hajt a jégen, minden korongért megharcol, de kevésbé veszélyes a kapura, mint a kortársa, Galló Vilmos. Persze a németek ellen még bizonyíthatja az ellenkezőjét.

De vissza a mérkőzéshez!

Az utolsó harmadban igencsak nyomtak a fehéroroszok, de a magyarok remekül védekeztek, még akkor is, amikor az utolsó percekben kiállítást kaptak, az ellenfél pedig lehozta a kapusát. De kettős emberelőnyben is tanácstalannak bizonyultak, Vas János pedig a megszerzett korongot az üres kapujuk felé küldte, amelyet már nem ért utol védő, így 5-2-re nyert a magyar válogatott.

Jelenleg a csapat a fehéroroszokhoz hasonlóan három ponttal áll, de az egymás elleni eredmény miatt megelőzi. A bennmaradást érő helyet úgy tarthatja meg, ha hétfőn legyőzi a németeket, vagy legalább annyi pontot szerez, mint Fehéroroszország a franciák ellen.