A világ legerősebb labdarúgó-bajnokságának tartott Premier League-ben nem ismerik a téli szünetet. Ebbe az őrült körforgásba 2017-ben újabb fiatal játékosok kapcsolódhatnak be, néhányan már a küszöbön toporognak. Megnéztük, kik ők.
Majer Dániel • Egy fiatal labdarúgó karrierjében mindig nagy dolog, mikor a korosztályos futballból átlép a felnőttek közé, pláne ha ezt a világ egyik legjobb bajnokságának tartott Premier League-ben teszi. Összegyűjtöttünk pár játékost azok közül, akiknek esélyük lehet a nagy áttörésre az angol élvonalban.
Olufela Olomola (19) az Arsenal akadémiáján nőtt fel, de 2014-ben otthagyta a klubot, miután nem látta az első csapatba kerülés lehetőségét. Járt a West Hamben és a Newcastle-ben is, de végül a Southampton mellett döntött, látva az együttes fiatalokat előtérbe helyező játékospolitikáját. Rövidesen megkapta az U18-as együttes csapatkapitányi karszalagát, a 2016/17-es szezonban pedig 13 mérkőzésen nyolc gólnál tart a Premier League 2-ben szereplő U23-as együttesben. Fizikálisan erős, keményen dolgozó támadóként a jobb és a bal oldalon, valamint középen egyaránt bevethető, és a játékával jó benyomást tett Claude Puel menedzserre, így októberben bemutatkozhatott a felnőttcsapatban.
Liam Cullen (17) nyolc éves kora óta a jelenleg a Premier League-ben szereplő egyetlen walesi együttest, a Swansea-t erősíti. Méghozzá szó szerint, a klubban ugyanis jelenleg őt tartják a legígéretesebb utánpótláskorú játékosnak. Az U18-as csapatban már bizonyított, jelenleg az U23-as gárdában játszik. Gyors, okos futballista kiváló bal lábbal, akit a Swansea már áprilisban (amint betöltötte a tizenhetet) kétéves profiszerződéssel jutalmazott meg. Ha így folytatja, akár már tavasszal bemutatkozhat az angol élvonalban, a klub újonnan kinevezett menedzsere, az évekig Carlo Ancelotti másodedzőjeként dolgozó Paul Clement ugyanis bátran nyúl a fiatalokhoz. Talán egyedül az együttes mélyrepülése és egyre súlyosbodó kiesési gondjai állhatnak a mielőbbi debütálás útjába.
Nála valamivel jobb helyzetben van walesi U19-es válogatottbeli csapattársa, Ben Woodburn (17). Már bemutatkozhatott a Liverpoolban, ráadásul ő lett az Angol Ligakupa történetének legfiatalabb gólszerzője. Ennek ellenére bajnokin mindössze egyszer lépett pályára csereként, a fiatalokat tudatosan felépíteni igyekvő Jürgen Klopp ugyanis a fokozatosság híve, valamint szeretné elkerülni, hogy a játékosai körül hirtelen óriási legyen a felhajtás, és fejükbe szálljon a gyorsan jött dicsőség. A walesi balszélső esetében a terv kicsit természetesen félresiklott a történelmi gólnak köszönhetően, viszont ha továbbra is hasonló ütemben termeli a gólokat és gólpasszokat – a Premier League 2-ben tíz mérkőzésen mindkettőből öt-öt van neki – a német menedzser sem halogathatja sokáig a dolgot, előbb-utóbb kénytelen lesz több lehetőséget adni neki.
Akárcsak a Manchester City-t irányító Pep Guardiola a 16 éves Phil Fodennek. A klub akadémiájának legfényesebb csillaga az U18-as együttesben tulajdonképpen már felkeltette a spanyol menedzser figyelmét, minek köszönhetően december elején a Celtic elleni Bajnokok Ligája-mérkőzésen a kispadra is leülhetett. Dinamikus középpályásként főként az előrejátékban jeleskedik, kilenc gólnál tart a korosztályos csapatban, a tavaszi debütálása a felnőttcsapatban pedig szinte biztosra vehető.
Ami Foden a manchesteri kékek akadémiájának, nagyjából ugyanaz Marcus Edwards (18) a Tottenham utánpótlásműhelyének, amely az utóbbi években termelte a technikás, kreatív játékosokat, akik bárki ellen megállják a helyüket az egy az egy elleni játékban. Edwards is ebbe a kategóriába tartozik, ráadásul Ligakupa-találkozón már debütált az első csapatban. A profiszerződése azzal együtt nem bizonyult egyszerű feladatnak, noha Mauricio Pochettino egyenesen a fiatal Lionel Messihez hasonlította.