Újra lesz szakedzőképzés

Jövő szeptembertől újraindul a Testnevelési Egyetemen a sakkszakedzői képzés, amelynek menetét az intézmény a hazai szövetséggel szoros együttműködésben dolgozza ki. Egyebek mellett utánpótlás-szakirányú képzés választására is lesz lehetőség.

UP-info A jövő év szeptemberétől újraindul a Testnevelési Egyetemen a sakkszakedzői képzés. A tervek szerint az oktatás két szinten zajlik, szakedzői, illetve okleveles szakedzői képesítés megszerzésére lesz lehetőség. A régebbi rendszerrel ellentétben sportágspecifikus lesz a képzés, vagyis az edzőjelölteknek nem lesz kötelező magas óraszámban a szinte csak fizikai sportágakban szükséges ismeretek megszerzése. Dr. Sterbenz Tamás általános rektorhelyettes tájékoztatása szerint a képzést a szövetség szakembereivel szoros együttműködésben képzeli el.

sakkAz edzőalapképzési szak hat szemeszterből áll, ahol specializációra is lehetőség van: menedzseri vagy utánpótlás-szakirányú képzés választására lesz lehetőség. A 200 pontos felvételin 140 pontot sportági ismeretekből lehet megszerezni, azaz a sikeres felvételi vizsgához a szakirányú ismeretek tudása szinte önmagában elégséges.

A képzés gyakorlatorientált, azaz a sportági szakanyagok adják a tananyag jelentős részét, hozzávetőlegesen a hatvan százalékát. Az oklevél megszerzéséhez egy élő idegen nyelvből államilag elismert középfokú nyelvvizsga vagy azzal egyenértékű érettségi bizonyítvány szükséges. Amint arról az általános jogszabályok is rendelkeznek, az első diploma megszerzése a hallgatók számára ingyenes.

A mesterképző szakra az edző-, a testnevelő-edző alapképzési szakot, továbbá a főiskolai szintű szakedző alapképzési szakot elvégzettek jelentkezhetnek. A képzés előreláthatólag levelező tagozaton indul, időtartama négy félév.

A képzés célja, hogy az okleveles szakedző végzettséggel rendelkezők képesek legyenek a sportolók legmagasabb szintű felkészítésére, versenyeztetésére és a sportág edzőinek megfelelően magas szintű továbbképzésére. Ennek a végzettségnek a megszerzéséhez is – akárcsak az előzőekben említettük – szükséges a középfokú komplex nyelvvizsga és szaknyelvi nyelvtudás.

„A Testnevelési Egyetemmel egyetértésben szükségesnek tartjuk, hogy mindkét képzés esetében szemeszterenként egy-egy külföldi előadó megossza tapasztalatait a hallgatókkal, ami a későbbiekben a Magyarországon eddig elérhető szakanyagokkal együtt nagy segítséget jelenthet a leendő edzőknek, sportszakembereknek. A képzés szakmai felelőse Horváth József nemzetközi nagymester. Reményeink szerint ezek a lehetőségek sokak érdeklődését felkeltik, és újabb szakemberek segítik a jövőben az egyesületek vagy akár a válogatottak munkáját” – fogalmazott a szövetség honlapján Rácz Zoltán főtitkár.

Forrás: www.utanpotlassport.hu – RSS