Az U23-as Európa-bajnokságon szerzett aranyérem lendületet adott a hétpróbázó Krizsán Xéniának, aki némi pihenőt követően teljes erővel a pekingi felnőtt-világbajnokságra készül. A győzelmet követő „csendbuliról” is beszélt a honlapunknak.
reb • „A dobogó és az olimpiai kvótaszerzés is benne volt a pakliban, de az aranyéremre azért nem tettem volna fel mindenemet” – mondja a 22 éves Krizsán Xénia, aki nemrég aranyérmet szerzett az egyik leginkább embert próbáló atlétikai műfajban, hétpróbában a tallinni U23-as Európa-bajnokságon.
Persze azzal, hogy négy számot megnyert, ráadásul 200 méteren egyéni csúcsot futott, érezhető volt, hogy a győzelem csak az övé lehet, senki másé. Mivel tucatnyi esztendeje már, hogy magyar a dobogó legfelső fokára állhatott a korosztály kontinensviadalán, nem csak az ő életében jelentős a siker.
Különösen, ha hozzátesszük, hogy az egyéni rekordtól mindössze kevéssel elmaradó teljesítmény – nyolcadikként az atléták közül – repülőjegyet ért a riói olimpiára Bakai József és Szabó Dezső tanítványának.
„Megviselt, amikor a fedett pályás Európa-bajnokságon az átmozgatás alatt megsérültem, és vissza kellett lépnem – mondja a Budapesti Honvéd hétpróbása. – Két hónapra volt szükségem ahhoz, hogy egyáltalán ne érezzem a problémát, de néhány hétig nem végezhettem teljes értékű edzésmunkát. Bár már korábban szerettem volna teljesíteni az olimpiai szintet, kicsit megkönnyebbültem azzal, hogy most sikerült.”
A tallinni viadal egyébként nem csak az eredmény miatt emlékezetes, hiszen Krizsán korábban még sosem vett részt csendben zajló záró banketten. Képzeljük el azt a mulatságot, amelyen csendben beszélgetnek az emberek, amikor pedig táncolni támad kedvük, felveszik a fejhallgatót… Érdekes korrajz a módi, még ha az Eb-győztes szerint élvezték is a bulit.
Noha kissé még a siker hatása alatt áll, néhány napos pihenőt követően folytatja a munkát, hiszen nagy feladat vár rá: az augusztusi pekingi felnőtt-világbajnokságon kell helytállnia. Élete első felnőtt-világversenyén az első nyolc helyezett közé vágyik, amihez szerinte szüksége lesz arra, hogy megjavítsa az egyéni legjobbját.
„Az Európa-bajnoki aranyérem lendületet adott a mindennapokra, ráadásul amióta kímélőbb edzésmódszerre leltünk, a könyökömmel sincs baj. Nem is gondoltam rá, de megkerestek fiatalabb atléták, biztattak, és mondták, hogy majd néznek az olimpián. Ilyen szurkolás viszonzásaként muszáj jól szerepelni.”