Út az élvonalba

Együttműködési megállapodást kötött az 1908 SzAC Budapest a Magyar Futball Akadémiával. A két műhelyt nyolc buszmegálló választja el egymástól. Pintér Béla tiszteletbeli elnök szerint pozitív jövőképet mutathatnak a kerületben élő fiataloknak.

Nagy-Pál Tamás Egy éve sincs annak, hogy beszámoltunk: Pisont István a SzAC KSE utánpótlásának szakmai igazgatója, vagyis az újonnan alakult Deák Bamba Akadémia vezetője lett. Azóta sok minden történt az időközben az 1908 SzAC Budapest nevet felvevő, 18. kerületi műhelyben. A korábbi kispesti közönségkedvenc például a Diósgyőr másodedzője lett „főállásban”, míg legújabb fejleményként a Deák Bamba együttműködési megállapodást kötött a Magyar Futball Akadémiával.

SzAC

Jól szerepelnek a csapatok

A SzAC tiszteletbeli elnöke, Pintér Béla szerint ez annak a tervnek a része, melyet Pisont annak idején úgy fogalmazott meg: „Út Magyarország élvonalába”. „Ezt a programot elfogadtuk a SzAC és az akadémia stratégiájának is. Ennek részeként vettük át Pista közbenjárásával a Gloriett Sportiskola végzős diákjait, így összesen négy korosztályban tudtunk NB II-es csapatot indítani a korábbi egy helyett, illetve az U14-es gárdánkat is neveztük a BLASZ-ba.”

Történt mindez tavaly nyáron, de a gyerekek már az első szezonjukban kitűnően szerepelnek, hiszen begyűjtötték a pontok 50 százalékát, mindegyik bajnokságban az ötödik-hatodik hely környékén állnak. „Közben azt vettük észre, hogy talán Pista személyének is köszönhetően, megjelentek nálunk azok a gyerekek, akik kiszorultak a Honvéd akadémiájáról. Nyilván ebben a földrajzi közelség és Maráczi János szakosztályvezető kitűnő munkája is közrejátszott.”

Nem újkeletű a vándorlás a 18. és a 19. kerület között, a korábbi évtizedekben is jó néhányan kötöttek ki a SzAC-ban a kispesti utánpótlásból. Visszaáramlás azonban csak a legritkább esetben fordult elő. „Az egyik gyereket most úgy küldték hozzánk, hogy adott esetben visszavárják. Amikor visszatért a Honvédba, meglepetten tapasztalták, hogy mennyit fejlődött. Ez jelentette azt az ajánlólevelet, amelynek nyomán együttműködési szerződést köthettünk a Magyar Futball Akadémiával.”

Pintér pontosan tudja, hogy nem az övék az egyetlen műhely az országban, amelynek hasonló kontraktusa van a kispestiekkel, ugyanakkor csak ők mondhatják el magukról, hogy mindössze nyolc buszmegállóra vannak a Bozsik stadiontól, ami miatt biztosan előnyt élveznek. Mindamellett szeptembertől a nagy akadémiákhoz hasonlóan a gyerekek iskolai tanulmányát is biztosítani tudják.

„A szomszédságunkban található a Pogány Frigyes Szakközépiskola, amelynek az igazgatója nyitott volt arra az ötletre, hogy futballosztályt indítsunk szeptembertől. Az általunk igazolt játékosokat veszik fel, akiknek így délelőtt is tudunk edzést tartani, hiszen aszerint alakítják a tanrendjüket.”

Miközben a Honvédtól is segítséget kapnak a minőségi munkához, például az orvosi stábon vagy a technikai felszerelésen keresztül. „Abban is bízom, hogy már a TAO-pénzek kiosztása során is komolyabban vesznek minket. Tavaly kaptunk nyolcmillió forintot, miközben olyan műhelyek kaptak negyvenet, amelyekben kis túlzással gyerek sincs. Nekünk azonban most már kevés a két pálya, újakat kellene építenünk.”

Pintér szerint a vázolt folyamatok révén valóban ráléptek az útra Magyarország élvonala felé. Könnyebben győzhetik meg a kerületben élő szülőket és gyerekeket: érdemes náluk focizni. „Most már tudunk jövőképet mutatni. Ha nálunk játszol, jól szerepelsz, és végzed a munkád, akkor a Honvéd figyelmébe tudunk ajánlani. Biztosan nem intéznek el kézlegyintéssel, hiszen megvan a referenciánk.”

Forrás: www.utanpotlassport.hu – RSS