Több mint tíz évet töltött eddig a világ élvonalában, igaz, lemaradt a riói olimpiáról, amit azóta is értetlenkedve fogadnak öttusaberkekben. Kasza Róbert határozott céllal vágott neki az idei évnek, a szeptemberi budapesti világbajnokságon nagyot akar alkotni, s a tervei szerint jövőre Tokióban tenné fel a koronát a pályafutására.
Az öttusáról eddig hajlamosak voltunk azt gondolni, hogy az érett emberek sportja. A 19 éves egyiptomi Ahmed El-Gendy mintha rácáfolna erre, döbbenetesen teljesít az idén. Ez unikum a sportágban?
– Nem, Balogh Gábor 22 évesen nyert vb-t, Marosi Ádám szintén fiatalon robbant be az élmezőnybe. Az orosz Karjakin még juniorkorúként nyert felnőtt-vb-t 2010-ben, igaz, azóta nem láttunk tőle komolyabb eredményt, mert kiismerte a mezőny. A kérdésre visszatérve, vannak fiatalok, akik a pályafutásuk elején kimagasló eredményeket érnek el.
– Mi annak a magyarázata, hogy az öttusa reformja során az úszást ennyire eljelentéktelenítették?
– Ezt a nemzetközi szövetség elnökétől, Klaus Schormann úrtól kellene megkérdezni. Én nem értek egyet a reformmal. Jelenleg az a cél, hogy sűrűbb, izgalmasabb legyen a befutó. Szinte mindegy, ki hogyan úszik, nem lehet akkora előnyre szert tenni egy jó úszással, mint korábban.
– Ha már a reformok: Athén bajnoka, Vörös Zsuzsanna annyira ódzkodott a kombinált szám bevezetésétől, hogy majdnem abba is hagyta a pályafutását.
– Én még fiatal, 23-24 éves voltam, amikor először komolyabban megváltoztatták az öttusa szabályait. Nem voltam a rendszer kárvallottja, világkupadöntőket nyertem, de összességében nagy volt a rizikó a rengeteg bizonytalanság miatt.
– Utólag kijelenthető, hogy a kombinált számnak köszönhette a sportág, hogy maradhatott az olimpia műsorán?
– Ez lehet, de gondoljon bele: ha holnap valaki kitalálná, hogy cirill betűkkel írjanak újságot Magyarországon, akkor az sokakat érzékenyen érintene. Sokan így voltak a szabályváltoztatásokkal.
– Nem volt mindig a szerencse kegyeltje. Könnyen túltette magát azon, hogy lemaradt a 2016-os riói olimpiáról?
– Óriási dacot váltott ki belőlem, és ennek köszönhetően a 2017-es szezonban az összes világversenyen dobogóra állhattam, és győztem az országos bajnokságon. Majdnem biztos vagyok benne, hogy ha kijutok az olimpiára, és pontszerző, mondjuk a hatodik helyen végzek Rióban, akkor abbahagyom a versenysportot. Szerintem jóllaktam volna a sikertől. Visszatérve a Rio után történtekre: remélem, hogy ez a dac végigkíséri a következő évet, aztán majd meglátjuk, mit hoz az élet. Bevallom, 33 évesen már nem mindig esik jól az edzés. Más ez, mint négy vagy nyolc évvel ezelőtt.
– A kora miatt?
– Nem biztos. Gyerekkorom óta nagyon tudatosan és határozottan edzek, én soha sem linkeskedtem. De mindig azt láttam, hogy a nálam jóval tehetségesebbek elsumákolták a felkészülést, kihagytak egy-egy versenyt, ezzel megúszták a sérüléseket. Miközben én folyamatosan próbáltam magam a csúcson tartani, keményen edzettem, és utólag megfejtettem, hogy a sérülések valószínűleg ezért történtek.
– Ha jövőre 34 évesen összejön a tokiói olimpiai szereplés, akkor befejezi a pályafutását?
– Ha jó eredményt érek el, akkor talán.
– És ha szeptemberben Budapesten remekül szerepel, akkor kitarthat a lendület Tokióig?
– Ebben biztos vagyok. Még nem számolok Tokióval, egyelőre a hazai vb jár a fejemben, mert azon tényleg sok múlhat. Egy jó szereplés után vad romantika költözne a lelkembe, és ismerem magam, szárnyalok az edzésen. Ha teszem azt, nem sikerül ez az év, akkor sokkal nehezebb lesz rászánnom magam a folytatásra. Akkor csak a dac marad, de sokkal jobban szeretem azt, amikor az eredmény tüze táplál.
– A kairói vb-n 2017-ben ezüstérmet szerzett. Ez az eddigi csúcs?
– Igen, a kairói ezüstöt tekintem pályafutásom csúcspontjának. Meg akartam mutatni, hogy van még bennem, nem akartam lesajnált fószerként abbahagyni. Most úgy érzem, meghatározó személyisége vagyok az öttusasportnak, és nyilván így is szeretném abbahagyni.
– Ha Martinek János szövetségi kapitány most állítaná össze a csapatot, hogyan döntene?
– Nehéz dolga lenne, mert van egy-két nagyon fiatal, és vagyunk páran az öregebb, tapasztalt versenyzők közül. A világkupaszezon eredményei után okosabbak leszünk. Vagyunk néhányan, akik szeretnék megnehezíteni a kapitány dolgát.
– Milyen érzések kavarogtak önben az elmúlt héten, amikor Klaus Schormann elnök úr jelenlétében a Magyar Öttusa-szövetség az ön eredményeivel (is) reklámozta a szeptemberben esedékes budapesti világbajnokságot?
– Meghatódtam. De még ennél is felemelőbb volt, amikor levetítettek egy rövidfilmet a korábban Budapesten rendezett világbajnokságokról… Már ezerszer láttam, ahogy Balczó Bandi bácsi fut, Balogh Gabi és Maracskó a célba ér, de még mindig lúdbőrözök, amikor levetítik a régi felvételeket. Ők, a nagy bajnokok inspiráltak engem.
(magyarnemzet.hu / Szilágyi lászló)