Van, akinek összejött

Összességében jó tornát zártak a fiatalok a labdarúgó Európa-bajnokságon, többeknek is sikerült a kieséses szakaszba verekedniük magukat. A show egyértelműen a rekordhalmozó Renato Sanchesé. A magyaroknak a válogatott remek szereplése mellett Nagy Ádám kiugrása miatt lett emlékezetes sz Eb.

Majer Dániel Az Eb legjobb fiatal játékosaként, legfiatalabb bajnokaként és minden idők harmadik legfiatalabb résztvevőjeként akár Renato Sanchest is nevezhetjük a torna felfedezettjének, más kérdés, hogy a Bayern München már májusban kinézte magának a 18 éves tinit, és 35 millió euróért szerződtette.

Nagy Ádám és Eden Hazard a nyolcaddöntőben Forrás: focieb2016.com

Nagy Ádám és Eden Hazard a nyolcaddöntőben  •  Forrás: focieb2016.com

Martialok, Comanok, Allik, Rashfordok és Sanchesek szintjén persze nehéz észrevétlennek maradni, főleg azokban a klubokban, ahonnan ezek a játékosok jöttek (Manchester United, Bayern München, Tottenham, Benfica). Nagy Ádámnak már annál könnyebb dolga volt ilyen téren, a Ferencváros mérkőzéseit vélhetően még a keményvonalas angol vagy német szurkolók sem nézik streamen a laptop előtt görnyedve, így hát Ádám játéka mindenkiben őszinte meglepetést és elismerést váltott ki az Eb-n. A magyar válogatott négy mérkőzéséből hármat végigjátszott, a portugálok ellen pihentette Storck. Rendszerint a legtöbbet futotta, legjobban passzolt, legtöbbet szerelt, egyszóval a csapat legfiatalabbjaként mindig felfelé lógott ki.

20160712renato-sanches-paul-pogba-foci

Sanches és Pogba párharca a döntőben  •  Forrás: origo.hu

A döntős csapatok fiataljai közül Renato Sanches rekordjairól már megemlékeztünk, a 18 éves portugál mesébe illő sztorijáról alighanem bármelyik hollywoodi producer azon nyomban filmet készítene, ha az amerikaifutball helyett a gurulós lenne az Egyesült Államok kedvenc sportja. A Cape Verde-i származású középpályás hazája hét Európa-bajnoki találkozójából haton szerepet kapott, a negyeddöntőben megszerezte első válogatott gólját, a fináléban 78 percet játszva segítette Portugáliát történelme első Eb-aranyához. Fizikumát és magas technikai képzettségét csillogtatva, folyamatosan bizonyított. A leginkább elismerésre méltó a teljesítményében mégis az, hogy 18 évesen fel tudott nőni mentálisan a nagy feladathoz, a lengyelek elleni negyeddöntőben a tizenegyespárbajban is betalált.

A másik döntős, házigazda franciáknál két jó nevű fiatal szerepelt a tornán, a Manchester Unitedben brillírozó Anthony Martial és a Bayern Münchenben az elmúlt szezon vége felé egyre több szerepet kapó Kingsley Coman. Sokat elmond az Eb-n mutatott játékukról, hogy a döntőben még a 120 perces hosszabbítással együtt sem kapott egyikük sem lehetőséget, nemhogy kezdőként léptek volna pályára. Ugyanez volt a helyzet az elődöntőben a németek, a negyeddöntőben Izland és a nyolcaddöntőben Írország ellen, igaz, utóbbi két találkozón Coman kapott pár percet. Az írek ellen a 93. percben, az izlandiak ellen 5-1-es állásnál a 80. percben cserélték be.

Martialnak nem kellett levennie a melegítőt Forrás: dailymail.co.uk

Martialnak nem kellett levennie a melegítőt  •  Forrás: dailymail.co.uk

Mi ez, ha nem annak az ékes bizonyítéka, mennyire nem győzte meg egyikük sem Deschamps-ot a csoportmérkőzések során? Franciaország 0-0-s döntetlent játszott Svájccal, valamint szó szerint az utolsó percben szenvedte ki a győzelmet Románia és Albánia ellen. Mindkét fiatal meglehetősen körülményesen játszott azokon a találkozókon, Martialnak több labdakezelési hibája és rossz megoldása volt mint a Manchesterben egy szezon alatt, érdemben pedig Coman sem tudott hozzátenni a csapat teljesítményéhez.

Annál inkább a német Joshua Kimmich a német válogatottéhoz. A 21 éves jobbhátvéd a tornát megelőzően mindössze egyszer lépett pályára a felnőtt tizenegyben, a Szlovákia elleni felkészülési mérkőzésen. Az első két csoportmérkőzést a padról nézte, mígnem Észak-Írország ellen kezdőként nevezte Joachim Löw szövetségi kapitány.

Kimmich hamar belejött Forrás: tz.de

Kimmich hamar belejött  •  Forrás: tz.de

A bekkelő lóherések ellen a Bayern játékosa jóval több alternatívát nyújtott támadásban, mint az addig a poszton játszó, védekezőbb felfogású Höwedes. Kimmich bemutatkozása annyira jól sikerült, hogy még maga a helyettesített is elismerte, jó döntés volt leváltani őt fiatal társára. Kimmich attól a mérkőzéstől kezdve kirobbanthatatlanná vált a kezdőcsapatból, a németek mérkőzéseinek minden egyes percét a pályán töltötte. Gyorsaságával, stabil védekezés melletti kiváló támadássegítéseivel és beadásaival hamar a csapat egyik legjobbja lett, a német sajtó gyakorlatilag már kész tényként kezeli, hogy Philipp Lahm válogatottat sújtó visszavonulása óta fennálló probléma megoldódott.

A franciaországi Európa-bajnokságra azért jellemző volt, hogy a rutinra építettek a csapatok, már a negyeddöntőbe jutó együttesek között is kettőnek (Olaszország és Izland) a keretében sem szerepelt fiatal játékos, de Wales és Belgium csapatában is mindössze egy. A walesi George Williams az összes mérkőzést a padon ülte végig, a belga Jason Denayer is csak kényszerből kapott egy mérkőzést Vermaelen és Verthongen hiányában Wales ellen belsővédőként, a vége láttuk mi lett: 3-1-es vereség és forradalom Belgiumban.

Minket ez azonban mit sem zavar, Renato Sanches ide, Joshua Kimmich oda, nekünk Nagy Ádám jelentette a fiatalságot a 2016-os labdarúgó Európa-bajnokságon.

Forrás: www.utanpotlassport.hu – RSS