Megválasztották a Magyar Speciális Olimpia Szövetség (MSOSZ) floorball szakágvezetőjét, aki egyben az U19-es női válogatott szövetségi kapitánya.
A Magyar Speciális Olimpia Szövetség és a Magyar Floorball Szakszövetség együttműködése révén és az Európai Unió támogatásával speciális olimpikonok és ép diákok együtt sportolhatnak, együtt floorballozhatnak az egyesített sport keretében.
Tavaly előbb edzőképzéseket tartottak a Magyar Speciális Olimpia Szövetség (MSOSZ) edzői, szakemberei számra, majd két tornát is rendeztek, Homokon és Győrben, A sportággal kapcsoltban kérdeztük Varsányi Zsuzsannát megválasztása, egyben az épek U19-es női floorball válogatottjának is a szövetségi kapitánya.
Zana Anita: Nyúljunk vissza a kezdetekhez: Ön miként került kapcsolatba ezzel a hazánkban még kevésbé ismert játékkal?
Varsányi Zsuzsanna: Nagyon sokáig, 16 évig kézilabdáztam, kapus voltam. A TF-en tanultam, és ott ismerkedtem meg a floorballal. Már az elején nagyon élveztem, hogy a floorball keretein belül futkározhatok a pályán, és hogy végre „kiszabadulhattam” a kapuból. Majd a második munkahelyen az egyik munkatársam floorball edzéseket vezetett fiúknak, én elkezdtem a lányok edzéseit vezetni, majd hamarosan játszani és egyesületben edzősködni. Később egy floorball egyesületet is alapítottam (Phoenix Fireball SE). Jelenleg is testnevelőként dolgozom az egyesület vezetése mellett és a női floorball válogatottakat is irányítgatom (u19, felnőtt).
ZA: Úgy tudom már az MSOSZ edzőképzésében is részt vett előadatóként, oktatatóként. Miket tapasztalt a képzés során?
VZS: Egy rendkívül pozitív élményben volt részem. Mindenki nagyon kedves, lelkes és tanulékony volt. Úgy gondolom, hogy remek a Magyar Floorball Szövetség és a Magyar Speciális Olimpia Szövetség között a szakmai együttműködés, amely reményeim szerint a jövőben is folytatódni fog. Az MSOSZ a képzés óta két floorball tornát is szervezett, és összesen közel 20 volt a csapatok létszáma, amely azt gondolom, hogy egy új sportág esetében nagyon jónak mondható.
ZA: Nemrégiben Önt nevezeték ki a Magyar Speciális Olimpia Szövetség floorball szakágvezetőjének. Miért vállalta el ezt a tisztséget?
VZS: Lenyűgözött az az összefogás és a sport és a fiatalok iránti szeretett, amit előbb a képzésen, majd pedig az MSOSZ versenyein tapasztaltam. Sokat gondolkodtam, hogy ennyi feladat mellett megvalósítható e még egy pozíció, de bízom a korábban megtapasztalt segítőkészségben, a kollégák együttműködésében. Emiatt döntöttem úgy, hogy beadom a pályázatom a szakágvezetői posztra.
ZA: Az MSOSZ szakágvezetőjeként milyen tervei vannak?
VZS: Mindenképpen szeretett sportágam népszerűsítése, és segítségnyújtás abban, hogy az MSOSZ tagszervezeteiben is egyre több floorball csapat illetve jó hangulatú tornák és egy fokozatosan népszerűbb, kedveltebb sportág alakuljon ki, jöjjön létre.
ZA: Ön az ép U19-es női válogatott szövetségi kapitánya is. Milyen céljaik vannak a vb-n?
VZS: Sportember vagyok, így természetesen minden tornán, minden versenyen valamilyen céllal indulok csapataimmal, és ez a májusban esedékes B divíziós világbajnokságon sincs másként, célunk a döntőbe jutás.
MI A FLOORBALL? |
A játékot két csapat játssza. Minden csapat öt mezőnyjátékosból és egy kapusból áll. A mezőnyjátékosoknak a hokiütőhöz hasonló, könnyű szerkezetű, karbonszálas ütőjük van. A kapus sisakot, mell-, térd- illetve lábszárvédőket visel, ütője nincs. A játékot egy műanyagból készült, kemény, lyukacsos labdával játsszák. A pályákat általában kézilabda méretű (40m x 20m) pályán állítják fel, melyet 50 cm magas palánk vesz körül.
A mérkőzések 3 db 20 perces harmadból állnak (tiszta játékidő), köztük 10 perces szünetekkel. Így egy találkozó nagyjából 2 óra hosszan tart. Minden játékrész és gól esetén a játék „húzással” indul a középpontból. A találkozókat két egyenjogú játékvezető vezeti. A csapatok általában a hokihoz hasonlóan, percenként sorokat cserélnek, így akár húsz fő is ülhet a cserepadon egy mérkőzésen. Az egyesített floorball csapata 3 mezőnyjátékosból és 1 kapusból áll, kisebb pályán (24×12 méter) játszák. A játékidő is rövidebb, a tornákra nevezett csapatok létszámától függően maximum 2×15 perc és maximum 1 játékost lehet nevezni egy mérkőzésre. |
Szerző (forrás): Zana Anita
mindenamisport.com