Vasárnap újabb hét riói kajak-kenu kvóta Milánóban – ezüstérmes mindkét négyesünk

A szombaton kiharcolt hét riói indulási jogot követően vasárnap újabb kvótákkal és érmekkel bővült a magyar kajak-kenu válogatott milánói termése a kvalifikációs világbajnokságon. A délelőtt termése hét kvóta és nyolc érem.

Rióban rajthoz állhat a női és férfi négyes valamint női K1 200 méteren és férfi C2 1000 méteren is lesz magyar résztvevő. A szombati versenynapon a döntők során hét kvótát szereztek a mieink. A két nap alatt 14 riói kvótát gyűjtöttek a mieink.

Vasárnap a női négyes az 500 méteres számban ezüstérmet nyert, csakúgy, mint a férfiak 1000 méteren – így mindkét szám képviselői ott lehetnek jövőre a riói olimpián.

A Kozák Danuta, Szabó Gabriella, Kárász Anna, Fazekas-Zur Krisztina összeállítású egység az ötös pályán jó rajtot követően a rajt-cél győzelmet arató fehéroroszok mögött ért másodikként célba szűk fél másodperces hátránnyal. A versenyszámban a magyarok 12 vb-címből tizet nyertek korábban. Az ezüstérem kvótát ér, a négyesből Kozák és Szabó már előző nap megszerezte a riói indulási jogot a nemzetnek.

A Kammerer Zoltán, Tóth Dániel, Kulifai Tamás, Pauman Dávid alkotta korábbi vb-harmadik, londoni ezüstérmes férfi négyes a szlovákok mögött futott be másodikként, szintén kvótát érő helyen.

Olimpiai számban lett ezüstérmes a Vasbányai Hhenrik, Mike Róbert duó. A kenusok 1000 méteres versenyszámának döntőjében gyengén sikerült rajtot követően a kilencedik helyről, saját ritmusukban, féltávtól megindulva robogtak be a második helyre.

A kajakos Vad Ninetta a 200 méteres döntőben ugyan 9. helyen zárt, finalista eredménye azonban szintén kvótát ér, hiszen a mezőnyben ketten már megszerezték a riói indulási jogot a szombati küzdelmek során.

A férfi K1-esek 200 méteres B döntőjében Dudás Miklós második lett, így lemaradt a kvótáról.

A sportágban a kvalifikáció nem versenyzőre vonatkozik, hanem hajóra és nemzetre. A riói kajak-kenu keretet a 2016-os válogatók után hirdeti ki majd a hazai szövetség. Amelyik magyar hajóegység, versenyző Milánóban nem tud Rióra indulási jogot szerezni, számára a jövő májusi, duisburgi pótkvalifikációs verseny jelenthet még lehetőséget. A riói ötkarikás játékokra maximum 18 indulási jogot szerezhet egy nemzet, a magyarok ugyanakkor – a női kajakos csapat összetétele miatt – legfeljebb 17-et gyűjthetnek a milánói kvalifikáviós vb-n. Egy versenyző csak egy kvótára jogosult akkor is, ha több számban végez indulási jogot jelentő helyen.

(MOB, fotó: MOB/archív)