Vegyes a negyediken

A negyedik helyet szerezte meg a magyar váltó a vegyes csapatok versenyében a bourges-i kadet-világbajnokságon. A Nagy Dávid, Petri Renáta, Szlama Vilmos, Pusztai Liza, Bényei Erik, Hajas Nóra alkotta együttes a bronzmérkőzésen az olaszokkal szemben maradt alul.

Pusztai Viola Nem mindennapi bemutatásban volt része a magyar vívóvegyescsapatnak a bourges-i kadet-világbajnokság bronzmérkőzése előtt. Legalábbis ebben a korosztályban még nem megszokott, hogy a vívókat egyenként szólítják a pástra, s miközben bemutatják, a reflektor fénye végig követi őket.

Nos, addig, hogy ilyen élményben legyen része a Bényei Erik, Hajas Nóra (tőr), Nagy Dávid, Petri Renáta (párbajtőr), Szlama Vilmos, Pusztai Liza (kard) alkotta együttesnek, elég rögös úton kellett megérkezne. Eleve nem kedvezett a sorsolás, amely a vegyes csapatok versenyében a fegyvernemek sorrendjéről döntött, hiszen a tőrözők fejeztek, amely szakágban az egyéni viadalok során szerényebb eredmények születtek.

Aztán a hollandok magabiztos legyőzése után a fekete lónak számító dél-koreaiak következtek a nyolc között. Miután a szezon közben nem indulnak korosztályos európai versenyeken, így mindig nagy talány, hogy mit tudnak a vívóik. A tavalyi taskenti világbajnokságon debütáló vegyes csapatversenyt például ők nyerték, ezért idén sem lehetett őket kizárni az esélyesek köréből annak ellenére sem, hogy egyéniben nem sikerült érmet nyerniük.

Magyar öröm Dél-Korea legyőzése után Fotó: Augusto Bizzi/FIS

Magyar öröm Dél-Korea legyőzése után  •  Fotó: Augusto Bizzi/FIS

Az utolsó, hatodik mérkőzésig nem nagyon kellett izgulnunk, hiszen a párbajtőrözők és a kardozók nyolctusos előnyt szedtek össze, amelyből a tőröző Bényei Erik is megtartott hatot. A befejező ember, Hajas Nóra is szépen tartotta az előnyt 59-55-ig, s már csupán egy találat hiányzott a győzelemhez, amikor ellenfele, O Mihi elkezdte egymás után adni a tusokat, s végül egyenlített. Az utolsó találatot azonban Nóra vitte be, akit mámorosan ünnepelhettek a társak.

Nagy fegyvertény a négy közé jutás, hiszen az a magyarok mellett az amerikaiaknak, az olaszoknak és az oroszoknak sikerült, míg a franciák, a lengyelek, a japánok, a németek már csak a helyosztókon léphettek pástra.

Az elődöntőben a két világbajnokot és a két vb-ezüstérmes vívót is a soraiban tudó Egyesült Államok számított az esélyesnek, ennek ellenére a negyedik mérkőzés végén még csak egy tussal vezetett. Bényei azonban alig kötötte be magát, már adhatta is át a stafétát Hajasnak, hiszen az egyéni világbajnok tőröző, Geoffrey Tourette pillanatok alatt tíz tussal „ajándékozta meg”: támadott, szúrt, talált ‒ csakúgy, mint az Eb-győztes Borodacsev elleni döntőben, amelyet 15-2-re nyert meg… Hajas kilenc tus hátrányból már nem tudta visszahozni a meccset, így a magyar csapat 60-51-es vereséget szenvedett.

A bronzért pedig azokkal az olaszokkal mérkőzött, akik a tőröző Lara Bertola révén meglehetősen nagy hátrányt dolgoztak le a végig magabiztosan vezető oroszokkal szemben az elődöntőben. Csupán az utolsó, mindent eldöntő tust nem sikerült bevinnie az olasz lánynak. Ennek tükrében biztosak lehettünk abban, hogy ha – tegyük fel – tíz tus a magyar előny a végén, akkor sem lehet hátradőlni.

A magyar vegyes csapat: Nagy Dávid, Petri Renáta, Hajas Nóra, Bényei Erik, Pusztai Liza, Szlama Vilmos Fotó: Augusto Bizzi/FIS

A magyar vegyes csapat: Nagy Dávid, Petri Renáta, Hajas Nóra, Bényei Erik, Pusztai Liza, Szlama Vilmos  •  Fotó: Augusto Bizzi/FIS

Bár a két párbajtőröző, Nagy Dávid és az egyéniben bronzérmes Petri Renáta egy-két tus előnnyel adta át a teret a kardozó Szlama Vilmosnak, úgy tűnt, a harmadik meccsen elszállnak a magyar éremremények. Az egyéni világbajnok Matteo Neri ugyanis villámgyorsan elhúzott 26-20-ra, az egész nap remeklő magyar fiú azonban képes volt megújulni, és néhány pillanattal később már 26-26-ot mutatott az eredményjelző, sőt, vissza is vezette a vezetést. Az asszó vége az olasznak sikerült jobban így egy tus előnnyel hagyta el a pástot.

Ahogy azt remélni lehetett, az egyéniben bronzérmet szerző Pusztai Liza szinte állva hagyta ellenfelét, így Bényei 40-34-nél kapta meg a stafétát. Sőt, 45-37-re is vezetett… Azonban sorozatban ugyanabba a hibába futott bele: leengedte a fegyverét, Tomasso Marini pedig gyorsabban szúrta meg a mellkasát, mint ahogy arra reagálhatott volna. Hajasnak már négy tus hátrányt kellett volna ledolgozni Bertola ellen, aki ‒ mint említettük ‒ az oroszok ellen majdnem csodát tett. A magyar lánynak hasonlót nem sikerült végrehajtania, így a vegyes csapatversenyben Magyarország a negyedik helyet szerezte meg.

A döntő pont olyan izgalmas volt, amilyenre számítani lehetett, de végül nyertek az esélyesebb amerikaiak, akik 60-57-re múlták felül az oroszokat.

A kadetek két bronzéremmel és értékes helyezésekkel zárták a világbajnokságot. Az éremtáblázaton az Egyesült Államok végzett az élen három arany-, két ezüst- és két bronzéremmel. Őket az összesen nyolc érmet (3, 1, 4) gyűjtő olaszok és az egy aranyérmet szerző Szingapúr követi. Magyarország a hetedik helyet szerezte meg.

Kedden már a juniorok veszik birtokba a bourges-i pástokat, az egyéni verseny első napján a női tőrözőknek és a férfi kardozóknak szurkolhatunk.

KADET-VILÁGBAJNOKSÁG, BOURGES (FRANCIAORSZÁG)
Vegyes csapatverseny, 23 induló
Nyolcaddöntő: Magyarország‒Hollandia 60-38 (Nagy D. +1, Petri -2, Szlama +7, Pusztai +5, Bényei +3, Hajas +8)
Negyeddöntő: Magyarország‒Dél-Korea 60-59 (Nagy D. +4, Petri 0, Szlama +5, Pusztai -1, Bényei -2, Hajas -5)
Elődöntő: Magyarország‒Egyesült Államok 51-60 (Nagy D. -2, Petri -1, Szlama +5, Pusztai -3, Bényei -9, Hajas +1)
Bronzmérkőzés: Magyarország‒Olaszország 51‒59 (Nagy D. +2, Petri 0, Szlama -3, Pusztai +7, Bényei -10, Hajas -4)
Világbajnok: Egyesült Államok (Geoffrey Tourette, Sylvie Binder, Sean Wilson, Tatijana Stewart, Erwin Cai, Kara Linder), 2. Oroszország, 3. Olaszország, 4. Magyarország (Nagy Dávid, Petri Renáta, Szlama Vilmos, Pusztai Liza, Bényei Erik, Hajas Nóra)

Forrás: www.utanpotlassport.hu – RSS