Vízen a magyar fiatalok

A vitorlásversenye első napján vízre is szállt a 17 éves Érdi Mária és a 20 esztendős Vadnai Benjámin, akik közül két futam után előbbi a 24. helyen áll Laser Radialban, utóbbi a 27. pozíciót foglalja el Laserben.

Majer Dániel Elindult az olimpiai regatta Rióban, a Guanabara-öbölben két futamot teljesítettek a vitorlázók. Vadnai Benjámin szenzációsan kezdett, első futamát a 9. helyen zárta, a másodikban azonban nagyon nem jött ki neki a lépés, csupán a 44. időt érte el a 46 fős mezőnyben. Érdi Mária ennél kiegyensúlyozottabb volt, a 21. és 23. helyezésével jelenleg az összetett 24. helyén áll.

Nem mindennapi a riói olimpia vitorlásversenye. A Copacabana és a Cukorsüveg-hegy önmagában is elegendő, hogy különlegessé tegye. De az még inkább, hogy az olimpiát rendező városban zajlik. Arra ugyanis a 2004-es athéni játékok óta nem volt példa, de a korábbiakban is ritkaságszámba ment.

Vadnai egyik korábbi versenyén Forrás: byc.hu

Vadnai az egyik korábbi versenyén  •  Forrás: byc.hu

Csak hát nem minden szép és jó, a sok beszédtémát adó vízminőség továbbra sem az igazi, noha több hajóból szedik a szemetet és víztisztító berendezést is üzembe helyeztek, Kelemen Tamás vitorlásedző még így sem látott soha ilyen mocskos vízben versenyt. És hogy más is nehezítse az indulók dolgát, az öböl szűk bejáratán beáramló víz rendkívül változatos és sokféle áramlást hoz létre, ráadásul a megszokott egy-két helyett ezúttal hét pályát jelöltek ki a szervezők. Mindegyiken eltérőek az áramlási-, szél- és hullámviszonyok, nem csoda, hogy a magyar vitorlások is heteket készültek a helyszínen.

A pályák nagy száma miatt az első néhány futam a feltérképezésükről szól, nem lesz egyszerű dolguk tehát a versenyzőknek. Mindennek a tetejébe a magyaroknak még a szállásukkal is gondjaik akadtak, azt ugyanis nem az olimpiai faluban jelölték ki. A transzfer összevisszasága és egyéb apróságok sok fejtörést okoztak nekik, nem tudtak száz százalékosan a versenyzésre koncentrálni.

Ennek ellenére egyáltalán nem kezdtek rosszul, Vadnai Benjámin 9. helyen zárta a Laser hajóosztály első futamát, annak harmadik szakaszát követően még negyedik helyen is haladt. A második futam – főleg az első ismeretében – tragikusan rosszul alakult, Vadnai mindössze két vetélytársát megelőzve, a 44. helyen ért célba. Összesítésben a 27. helyről várja a folytatást. A kategóriát első és ötödik helyezésével a horvát Tonči Stipanović vezeti.

Érdi Mária korábbról Forrás: mob.hu

Érdi Mária  •  Forrás: mob.hu

Érdi Mária Laser Radialban nem nyújtott ugyanolyan kiemelkedőt, mint Vadnai az első futamában, de sokkal stabilabb teljesítményének köszönhetően arra nem is volt szüksége. Az első futamát a 21. helyen zárta, az első szakaszban tizedikként kezdett, onnan csúszott egyre hátrébb. A második futamban fordított volt a minta, a 33. helyről jött előre, féltáv környékén a 24.-re, később még egy pozíciót javítva a 23. helyen ért célba. Ez összesítésben a 24. helyre volt elég, az élen a kínai Xu Lijia áll. Mári az ausztrál edzőjétől, Laura Baldwintól kapott szállást.

A két magyar kedden száll ismét vízre, a harmadik futamban. Összesen tízet rendeznek még, majd a legjobb tíz az éremfutamban folytatja.