A görögök ellen kezd a magyar válogatott Zágrábban

Válogatottunk ott kezdi, ahol a tavalyi világbajnokságot befejezte Fukuokában, ahol a döntőben emlékezetes csatában, büntetőkkel legyőzte a görögöket, akikkel most a nyitómérkőzést játssza. Míg ellenfelünk gyakorlatilag a vb-ezüstérmes csapatukkal érkezett Zágrábba, addig a magyar válogatott a sűrű versenyprogram miatt, jelentősen megfiatalított együttessel szerepel a kontinensbajnokságon.

Csurka Gregely, a Magyar Vízilabda Szövetség kommunikációs vezetőjének összeállításból kiderül, hogy az ezredforduló óta vb-ken már érmes, legutóbb a tokiói olimpián finálét vívó görög csapat még soha nem nyert érmet az Európa-bajnokságokon. És mindössze kétszer, 1999-ben és 2016-ban sikerült négybe kerülniük, ám mindkétszer negyedik helyen zártak.

Kontinensbajnokságon legutóbb 2016-ban találkoztunk velük: akkor a csoportban döntetlen lett (8–8), a bronzmeccsen aztán mi nyertünk (13–10) – Európa-bajnokságokon ekkor találkoztunk velük utoljára. Első Eb-meccsünket még 1970-ben játszottuk ellenük, akkor 11–0-ra győztünk, és a nyolc évvel ezelőtti csoportmeccset, plusz egy 6–6-tal zárult találkozót (épp itt, Zágrábban) leszámítva rendre győztünk ellenük.

Tavaly kétszer találkoztunk, a vb-döntőn kívül a Világkupa negyeddöntőjében, ahol 6–4-re nyertünk. Ezt megelőzően a 2021-es tokiói olimpián mérkőztünk a görögökkel, és akkor mind a csoportban (9–10), mind az elődöntőben (6–9) ők nyertek, van tehát miért visszavágni.

Ha az eddigi magyar Eb-szereplést nézzük,a akkor a magyar válogatott fölényben van az Európa-bajnokságok örökranglistáján: 13 aranyérmével magasan az első helyen áll, az eddigi 36 Eb-n 35 alkalommal szerepelt (1950-ben politikai okokból maradt távol), és 26-szor végzett a dobogón (13 arany, 7 ezüst, 6 bronz). A szerbek a jogelőd jugoszlávok eredményeivel együtt nyolc győzelemnél járnak.