Aranylapátok

A magyar hagyományokhoz képest is kiemelkedően sikeres évet zárt a kajak-kenu sportág 2016-ban: az összes korosztályos világversenyen taroltak a fiatalok, ráadásul többen az olimpiára is eljutottak.

reb Kajak-kenuban a nyár hozza meg a pörgést: a sportágban kevés versenyt rendeznek, azokat is májustól szeptemberig, így aztán a tél és a kora tavasz a felkészülés csendes, ám annál fontosabb periódusa. Homonnai Lucának azonban megtörte a monotonitást a World Paddle Awards barcelonai díjátadója, amelyen 2015 legjobb fiatal versenyzőjének járó elismerést vette át. Stíluszerűen az amerikai edzőtáborból repült a spanyol metropoliszba.

homonnai_luca_wpa

Homonnai Luca a világ legjobb fiatal kajakosa lett

S akkor májusban beindult a nagyüzem: a hónap végére bizonyos számokban eldőlt, ki indulhat az olimpián, s a 21 éves Lucz Dóra vaskos meglepetést szerzett azzal, hogy K–1 200 méteren szétlövésre kényszerítette a háromszoros ötkarikás bajnok Douchev-Janics Natasát (a szereplés lehetősége végül a rutinos klasszisé lett).

Hajdu Jonatán (20) szereplése ellenben szinte papírformának számított: ő szerezte meg az országnak a kvótát C–1 200 m-en, majd a hazai válogatón szétlövésben ugyan, de a riói szereplés lehetőségét is kivívta.

Idehaza nem könnyű betörni a felnőttmezőnybe, hiszen világklasszisokat kell legyőzni már a világversenyen való induláshoz is. A moszkvai Európa-bajnokságon azonban többen is lehetőséget kaptak: rátermettségük mellett segített nekik, hogy a vb és az olimpia sokkal inkább prioritást élvezett a versenyeztetésben, mint az Eb. Takács Tamara (20) második lett K–1 1000 méteren, míg Kopasz Bálint (19) bronzérmet szerzett ugyanezen a távon a férfiak között. Nádas Bence (20) harmadik lett K–1 500 m-en, míg Bodonyi Dóra másodikként zárt K–1 5000 m-en.

Június végén következett a pontevedrai maratoni kajak-kenu Európa-bajnokság, s persze a megszokott tarolás az utánpótlásszámokban: két futamot leszámítva minden döntőben magyar versenyző nyert, akik összesen tizenegy éremmel utaztak haza Portugáliából. Tucatnyi is lehetett volna a dobogós helyezés, ám a leánykenuban Pálfia Panna sikerét az indulók alacsony létszáma miatt nem jegyezték hivatalosnak.

A nyári diadalokra sötét árnyékot vetettek a sportágat megrázó kellemetlen esetek. Horváth Bence és Szomolányi Máté kajakpárosát az utolsó pillanatban atipikus minta miatt fosztották meg az olimpiai indulástól, Dombvári Bence szervezetében pedig doppingszert találtak, így ő sem indulhatott a játékon. Helyére a őt a hazai válogatón megszorongató 19 éves Kopasz Bálint került. Az ébredő helyett a nyugodt erőt jelentő fiatal és edző-édesanyja, Kopaszné Demeter Irén nyugodtan fogadta a kivételes lehetőséget. (Még a tavasszal videóportrénkat nézheti meg itt.)

A sportág szereplői az év legzsúfoltabb hónapját zárták júliusban, hiszen a fiataloknak előbb az ifjúsági és U23-as Európa-, majd világbajnokságon volt jelenésük. A menedzselési szempontokat is szem előtt tartva a második csapat utazott a plovdivi kontinensviadalra, ám ez nem akadályozta meg a magyarokat abban, hogy oktassák a mezőnyt: mind a négy szakág adott dobogóst, s összesen tizenhat érem került a zsákba.

lucz_dora_duisburg_mkksz

Lucz Dóra két aranyérmet szerzett olimpiai számokban  •  Forrás: MKKSZ

A minszki vb-re pedig a két korosztály nagymenői utaztak, ennek megfelelően – bár természetesnek soha ne vegyük a bravúrt! – minden számban döntőbe jutott a magyar hajó. Az első finálés nap három arany- és négy bronzérmet hozott, a végeredmény pedig tíz arany-, hét ezüst- és nyolc bronzérem lett. Elképesztő az utóbbi adat is: 34 számból 25-ben nem rendeztek magyar nélkül eredményhirdetést. Homonnai Luca három elsőséget szerzett, Lucz Dóra két olimpiai számban elért győzelemmel gazdagodott. A siker okait kutatva Hüttner Csaba utánpótlás-vezetőedző arról beszélt, hogy alapvetően az edzői munkának és a tehetséges fiataloknak köszönhető a példátlan sikerlavina. A vb járulékos hozadékaként a remeklő Graboplast Győri Vízisport Egyesület nyerte meg a Magyar Olimpiai Bizottság, a Decathlon és az utanpotlassport.hu által alapított A hónap műhelye díj júliusi kiadását.

Az augusztusi olimpián inkább epizódszerepet játszottak a fiatalok: Kopasz Bálint (19) K–1 1000, Hajdu Jonatán (20) C–1 1000 méteren lett tizedik.

A versenyszezon szeptemberi aranyos zárásáról a maratoni kajak-kenusok gondoskodtak a brandenburgi világbajnokságon: tízből kilenc számban a magyarok bizonyultak a legjobbnak, s további hat ezüst- és három bronzérmet szereztek a fiatalok. Csoda-e, ha Hüttner Csaba úgy fogalmazott, hogy minden képzeletet felülmúlt a tarolást. A sok-sok eredményes versenyző közül Kiszli Vandát emeljük ki, aki a harmadik U23-as vb-címét szerezte a kajakosok között, így jó élményektől hajtva léphet át a felnőttek közé.

varga_adam

Varga Ádám amelyik világversenyen elindult, érmet nyert  •  Forrás: MKKSZ

Az Olimpiai Reménységek Versenye a legtöbb sportágban a visegrádi négyek korosztályos sportolóinak versenyzése, kivéve a kajak-kenut. A vizes műfajban a serdülőkorosztály világbajnokságának számít az ORV, amelyet ezúttal Szegeden rendeztek meg. Az udvariasnak nem nevezhető házigazdák 29 elsőséggel és 54 dobogóval szomorították a riválisokat.

Ahogyan a naptári év eleje, a vége is a színfalak mögött zajló felkészülés időszaka, ám jelentős szerkezetei és személyi változások színesítették az ünnepek előtti időszakot. Storcz Botondot Hüttner Csaba követte a felnőttválogatott mellett, így jelenleg nincs utánpótlás-kapitány (már nem vezetőedző, hanem jelentősebb döntési jogokkal bíró kapitány irányítja a felnőtt-, illetve az utánpótlás-válogatottat is).

Nehéz a 2016-ban látottnál magasabbra tenni a lécet, de egy éve is ugyanezt mondhattuk volna, szóval nem kell bátorság megjósolni, hogy sikeres lesz a 2017-es esztendő is.

Forrás: www.utanpotlassport.hu – RSS