Birkózás: Lőrincz Tamás aranyérmes

Magyar győzelmet (Lőrincz Tamás, 66 kg) és egy 5. helyet (Virág Lajos, 96 kg) hozott a Tvel Golden Grand Prix kötöttfogású egyéni viadal második napja a szombathelyi Aréna Savariában. A junior világ- és Európa-bajnok Németh Iván súlyos térdsérülést szenvedett; az első vizsgálat törést nem állapított meg.

A vasárnapi rajt idején vált véglegessé, hogy 30 ország 217 birkózója szerepel a versenyen.

Az 55 kg-ban a kétszeres junior Európa-bajnok Módos Péter megnyerte az első menetet az orosz Mordovin ellen, a birkózásából azonban eltűnt a lendület, és kétszer 0:3 következett. A 96 kg-os Kiss Balázsból szintén hiányzott a tűz, és a török Tecyildiz két menetben megverte. A két magyar legyőzői később kiestek, és így Módos is, Kiss is helyezetlenül zárt.

A 96 kg két másik magyar szereplője egyaránt az egyiptomi olimpiai bajnok Karam Gaber útjába került, és ki is kapott tőle. A junior világ- és Európa-bajnok Németh Iván kontrái azonban ígéretesek voltak, a vb-ezüstérmes Virág Lajos pedig a második menetben eldobta az egyiptomit, és azzal a három ponttal a menetet is megnyerte. Gaber a döntőbe jutott, így a két magyar a vigaszágon folytatta. Németh Iván az első visszamérkőzésen megsérült a szerb Frankovics ellen, és a mentők vitték el. Virág 2:1-re megverte a szerbet, a bronzmérkőzésen azonban 0:1 után elbambult, és kikapott: ötödik lett.

Németh Iván térdében csontsérülés nincs, derült ki a Szombathelyen készített röntgenből. Hogy melyik szalagja sérült meg, és milyen mértékben, az csak a Sportkórházban derül majd ki.

Lőrincz Tamás káprázatos délelőttöt produkált, miután a reggeli orvosi vizsgálat eredményeképpen szőnyegre léphetett. Legyőzte a román Panaitot, 2:0-ra, aztán 2:1-re a grúz Macsitadzét (a döntő menet eredménye 5:0 volt. A csoportdöntőben a világ-, hatszoros Európa-bajnok, olimpiai ezüstérmes török Seref Eroglu ellen 2:1-re győzött; a döntő menetet – ledöntés révén – simán, 3:0-ra nyerte.

A mérkőzés után, egészen a döntőig jegelték a magyar Európa-bajnok még mindig érzékeny bal vállát.

A döntőben az azeri Farid Manszurov, az athéni olimpia és a tavalyi világbajnokság aranyérmese volt az ellenfél. Az első menetben Lőrincz fordított emeléssel a sportcsarnok légterébe repítette, és az ötpontos akció a szabályok értelmében a menet azonnali végét jelentette. A második két perc – egy, menekülésért megítélt pont segítségével – Manszurov sikerét hozta. A sorsdöntő menet intés révén hozta Lőrincz Tamás megérdemelt, szép sikerét.

55 kg (27 induló). A döntő: Bekhir Mankijev (orosz) – Sam Hazewinkel (amerikai) 2:0 (6:0, 3:2), 3. Bahirov (azeri) és Garipov (kazah).
Csak a második menet végén jött fel némiképpen az amerikai.

66 kg (35). A döntő: Lőrincz Tamás – Farid Manszurov (azeri) 2:1 (5:0, 0:2, 3:0), 3. Eroglu (török) és S. Guenot (francia).

96 kg (31). A döntő: Jimmy Lidberg (svéd) – Karam Gaber (egyiptomi) 1:1-nél (4:0, 2:3) az egyiptomi feladta, 3. Deberny (lengyel) és Özal (török).
Az egyiptomi olimpiai bajnok – fél karra birkózva – még megőrizte a vezetését a második menetben, de a harmadikban – sírva – kénytelen volt feladni a küzdelmet.

A pontverseny élcsoportja: 1. Fehéroroszország 55 pont, 2. Grúzia 36, 3. Lengyelország 33.

Dr. Hegedüs Csaba, a szövetség elnöke: „Nem gondolkodtunk azon, hogy napi három edzéssel a háta mögött a csapat nem lesz csúcsformában ezen a versenyen. Mert mindnyájan hisszük: ennyit kell dolgozni az olimpiai sikerekért! Az igazi formának előbb az áprilisban kezdődő kvalifikációs sorozatban kell előjönnie, majd a maximális teljesítménynek Pekingben. Most boldog és büszke vagyok, mert a szakma ismét fejet hajtott a magyar birkózás és Szombathely előtt az egybehangzó vélemények szerint világszínvonalú rendezésért.”