(Bronz)érem szabadfogásban

Lukács Botond bronzérmet nyert a szabadkai kadet Eb-n, a szabadfogás második napján. Ezzel helyreállt a világ rendje, mert a fogásnemben több van annál, semmint azt az első napi vereségsorozat mutatta. Mind a tíz aranyérem szovjet utódállamba került.

Szekeres István Lukács Botond semmit nem bízott a véletlenre. A bronzmérkőzésen már a 12. másodpercben levitte ellenfelét, az izraeli színekben birkózó Jurij Kalasnyikovot. A menet második percében megismételte a produkciót, és már 4-0-ra vezetett. A második két perc elején pedig megduplázta az egészet, és már 8-0 volt a javára.
Akkor azért Kalasnyikov is elkezdett tüzelni. Gyűjtögette a pontjait. Tehette, mert Botond a biztos győzelem tudatában visszavett. 8-5 lett a vége, az izraelinek ideje sem lett volna eltüntetni a maradék három pont hátrányt.

Bronzos Botond Fotó: MBSZ

Bronzos Botond  •  Fotó: MBSZ

A Csepeli BC versenyzője az első mérkőzésen legyőzte a moldovai Valentin Alexát; 5-5 volt a végeredmény, és az döntött, hogy az ellenfélnek volt intése. Botondnak viszont látványos akciója, hátsó emeléssel húzott el 5-3-ra. Már csak azért is megérdemelte a győzelmet, ami azért is értékes, mert Mester és Farkas is moldovaitól kapott ki.
A negyeddöntőben az orosz Marik Sebzuhov 6-0-ra nyert a csepeli ellen, két levitellel és egy mögékerüléssel, viszont az elődöntőben is diadalmaskodott, miáltal Lukács vigaszágra került. Ott sima győzelem következett, 9-0 a svájci Joël Pierroz ellen.

Végül meglett a bronz is, amelynek a fényét az is erősíti, hogy a legyőzője nyerte az aranyérmet.

A jeget azonban Egyed Balázs törte meg. A 63 kg selejtezőjében megverte a bolgár Musztafa Musztafovot, megszerezve a fogásnem első győzelmét Szabadkán. Tanítani való, ahogy elérte. A második menet 4-5-ös állással kezdődött, akkor Balázs levitte a bolgárt (6-5), megcsinálta az orsót (8-5), majd ledöntéssel megadta a kegyelemdöfést (10-5). Macedón ellenfél ütötte el a negyeddöntőtől, de így is befért az első tízbe. Éppen tizedik lett a súlycsoport 22 fős mezőnyében.

Farkas Rajmund a – már jegyzett – nyolcadik helyen végzett, miután tussal győzte le a svájci ellenfelet, majd szoros meccsen maradt alul a későbbi ötödik, a moldovai Nicolai Melestean ellen.

A szabadfogásban 195 versenyző állt rajthoz, tavaly 177. Mind a tíz aranyérem szovjet utódállamba jutott: hármat-hármat a grúzok és az oroszok, kettőt-kettőt pedig az azeriek és az örmények nyertek.

TÉNYKÉP A NAPRÓL
A magyar szereplők. 46 kg (19 induló): Farkas Rajmund. 54 kg (22): Egyed Balázs. 63 kg (23): Mester Milán. 76 kg (19): Lukács Botond. 100 kg (15): Medgyes Tibor.
A magyar mérkőzések. Selejtező: Stefan Tonu (moldovai) – Mester Milán 11-0, technikai tus a 2:33. percben, Egyed Balázs – Musztafa Musztafov (bolgár) 10-5, Adel Bakar (bolgár) – Medgyes Tibor 2-1. Nyolcaddöntő: Farkas Rajmund – Nils Leutert (svájci) tus 12-2-nél, a 3:21. percben, Elmeoin Sejfullahu (macedón) – Egyed Balázs 6-3, Lukács Botond – Valentin Alexa (moldovai) 5-5 (magyar győzelem, mert az ellenfélnek volt intése). Negyeddöntő: Nicolai Melestean (moldovai) – Farkas Rajmund 5-2, Marik Sebzuhov (orosz) – Lukács Botond 6-0. Vigaszág: Lukács Botond – Joël Pierroz (svájci) 9-0. Bronzmérkőzés: Lukács Botond – Jurij Kalasnyikov (izraeli) 8-5