Csabai mintaműhely

Az Alföld Vívó Akadémia igazi utánpótlás-nevelő műhely. A klub vívói, elsősorban a párbajtőrözők, amint a múltban, a jelenben is szép sikereket érnek el a hazai, illetve a nemzetközi korosztályos versenyeken.

Pusztai Viola Csapatban az erő, s bizony az Alföld Vívó Akadémia párbajtőröző lányai ebben a szezonban együtt nem találtak legyőzőre az országos serdülő-, kadet- és juniorbajnokságon sem. A békéscsabai klub joggal büszke a felsorolt eredményekre, ahogy arra is, hogy évtizedek óta meghatározó utánpótlás-nevelő műhely.

Története egészen a második világháború utáni időszakra nyúlik vissza, amikor Karácsonyi János edző újra életet lehelt a békéscsabai vívásba. Az utódok, jelesül a tanítványai az ő örökét vitték tovább, köztük a vezetőedző Galli Zsolt. Mint mondja, az AVA a vidék egyik legpatinánsabb vívóklubja, amelyet a város önkormányzata is komoly mértékben támogat. Annak köszönhetően minden feltétel adott, hogy újabb és újabb ígéretes párbajtőrözők, illetve tőrözők léphessen fel a világ pástjaira.

Galli Zsolt és a tanítványok

Galli Zsolt és a tanítványok

− A nyolc éve épült vívótermünkben reggeltől estig folyik a munka – magyarázza Galli. – Délelőtt, illetve kora délután a Jankay Tibor Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola sportosztályának tanulói edzenek, délután, illetve este pedig a klub vívói veszik birtokba a tizenkét pástot. A terem a városi sportcsarnok mellett van, ami szerencsés abból a szempontból, hogy nagy létszámú versenyeknek is otthont tudunk adni, például az olimpici-versenysorozatnak kezdetektől vagyunk házigazdái.

A klub színeiben az első nemzetközi sikereket a párbajtőröző Tóth Hajnalka érte el a kilencvenes évek közepén. Egyéniben junior Európa-bajnok, csapatban világbajnok lett, és a trófeák a felnőttek között sem kerülték el, de akkor már nem a békéscsabaiakat képviselte. Ahogy a vezetőedző fogalmaz, büszkék arra, hogy tanítványaik mindegyike továbbtanul, ez azonban azzal jár, hogy elköltöznek, más egyesületben folytatják. Vagy abbahagyják a vívást.

− Abszolút utánpótlás-nevelő klub a mienk, miután a fiatalokat kadetkorukig neveljük. Ha szerencsénk van, akkor még juniorként is az AVA versenyzői maradnak, ahogy az történt a junior-világbajnoki ezüstérmes Bohus Réka esetében, aki az elmúlt években a legeredményesebb vívónknak számított. A mostani korosztályos versenyzők közül Petri Renátát emelem ki, aki elsőéves kadetként a saját korosztályában és a juniorok között is képviseli a klubot a hétfőn kezdődő újvidéki Európa-bajnokságon. Ő az első, aki a sportiskolai rendszerből jutott el a válogatottságig.

Dékány Kingát edzője nagy tehetségnek tartja

Dékány Kingát edzője nagy tehetségnek tartja

A szezonban mindhárom európai kadetkörversenyen, amelyen elindult, bejutott a nyolc közé, Heidenheimben harmadik lett.  Annak ellenére, hogy kevés a nemzetközi tapasztalata, mestere bízik abban, hogy az Eb-n is hasonló teljesítményre lesz képes. Azt mondja, tanítványának nagyon jó a mentalitása, illetve idegrendszere, nyugodt, és rendkívül szorgalmas. Nem tud tőle olyat kérni az edzéseken, amit ne végezne el. Az viszont még őt is meglepte, hogy a juniorok mezőnyében is kiharcolta a kontinensviadalon való részvételt.

A még serdülőkorú Dékány Kinga ugyancsak komoly ígéretnek számít. Tavaly első lett a korosztályos ranglistán, illetve országos bajnokságot nyert. Keszthelyi Zsombor az újoncok között végzett a ranglista élén, és Kingához hasonlóan remekül szerepelt az olimpiciversenyeken. Rajtuk kívül Kazár Dórát és Balog Alexandrát emeli ki, akik a csapatsikerekből is kivették a részüket.

A klubban mintegy száz versenyző fordul meg nap mint nap. A párbajtőrözőkkel Galli Zsolt mellett Ábelovszki Róbert foglalkozik, míg a három éve újraindult tőr szakág vívóinak Hartman János, illetve Runa Andrea ad iskolát. Keresztes Piroska a sportiskolások, illetve a kerekesszékes vívók munkáját irányítja.

Forrás: www.utanpotlassport.hu – RSS