Cselgáncs, vb: Mészáros Anett bronzérmes, Joó Abigél hetedik

image

Mészáros Anett pályafutásának negyedik világbajnoki érmét szerezte meg pénteken Párizsban: a Honvéd-Kipex klasszisa a dobogó harmadik fokára állhatott fel! Joó Abigél a hetedik helyen végzett.

Nagyon izgalmasan kezdődött a nap számunkra, s egyáltalán nem úgy, ahogyan azt vártuk. Mindkét pénteki indulónknak alaposan meg kellett harcolnia a továbbjutásért az első körben…

A 70 kilogrammos Mészáros Anett a svájci Robrával csapott össze a legjobb harminckettő közé jutásért. Az ellenfél tavaly bronzérmes volt a bécsi Európa-bajnokságon, a Honvéd-Kipex kétszeres világbajnoki ezüstérmes, Európa-bajnok judósával pedig mindeddig nem találkozott.

A mérkőzés nem hozott értékelhető akciót, s már már úgy látszott, hogy az aranypontos küzdelem is esemény nélkül zárul, ám az utolsó másodpercekben Anett leszorította Robrát, s az ezért kapott jukóval továbbjutott.

A 78 kilogrammban Joó Abigél alaposan megijesztette edzőjét, Pánczél Gábort. A korábbi U23-as Európa-bajnoki ezüstérmes olasz Galeone ellen ugyanis hiába ért szerzett jukót, riválisa három intés után vazarival vezetett. Az utolsó másodpercekben aztán egy látványos lábszárátforgatással eldobta Galeonét, és ipponnal nyert.

„Ez hihetetlen, az olasz egyfolytában nyújtott karral eltartotta magától Abigélt, és mégis őt intették háromszor!” – mérgelődött Pánczél Gábor.

A legjobb tizenhat közé jutásért aztán mindkét magyarra könnyebb csata várt, Mészáros Anett és Joó Abigél egyaránt két percen belül tudta le a következő akadályt, előbbi a Pán-amerikai bajnokság háromszoros bronzérmesét, a salvadori Mendozát, míg a KSI SE Európa-bajnoka, Joó Abigél a Fidzsi-szigetekről érkező Rasokisokit verte ipponnal.

A legjobb nyolc közé jutás volt a tét Mészáros Anett számára a luxemburgi Mossong ellen. Annak ellenére, hogy az ellenfél különösebb eredményekkel nem rendelkezett (legjobbja egy első helyezés a „mini országok” kontinensbajnokságáról), ráadásul a magyar judós eddigi találkozásaikon rendre diadalmaskodott, nem szabadott félvállról venni. Anett igazolta is a tudásbeli különbséget, előbb jukóra, majd másfél perc után ipponra hajította a luxemburgit, és bejutott a legjobb nyolc közé.

A 78 kilósoknál Joó Abigélnek komolyabb rivális állt az újtába, az orosz Moszkaljuk személyében. Utóbbi Joóhoz hasonlóan Európa-bajnoknak mondhatja magát, címét 2006-ban, Tamperében szerezte, s az is igaz, hogy jobb eredményei főleg 2009 előttre datálódnak. Az idén áprilisban, az isztambuli Eb-n már találkoztak a felek, akkor Abigél nyert, akárcsak most! Intésekkel ugyan Moszkaljuk került előnybe, ám a KSI SE csillaga előbb vazarival átvette a vezetést, majd a hajrában fojtással megadásra kényszerítette az oroszt, ő is bekerült a legjobb nyolc közé!

A negyeddöntőben a japán Kunihara volt Mészáros Anett ellenfele. A tavalyi tokiói világbajnokság bronzérmesét 2009-ben és tavaly is legyőzte Anett, ugyanakkor a japánok félelmetes formáját jelzi, hogy a világbajnokság harmadik napja után öt arany-, négy ezüst- és egy bronzéremmel vezetik az éremtáblázatot, Kunihara is már többször bizonyította, hogy képes bárkit legyőzni.

Kunihara a Honvéd-Kipex judósán ezen a napon sem tudott kifogni, Anett jukóval került előnybe, majd egy vazarival meg is fejelte ezt, még az is belefért, hogy a hajrában a japánnak is voltak pillanatai: Mészáros Anett pályafutása során immár harmadszor bejutott a világbajnoki elődöntőbe!

A 78 kilogrammban is parázs csatára volt kilátás a negyeddöntőben, a ragyogó formát mutató, mindkét meccsét ipponnal nyerő brazil Mayra Aguiar várt Joó Abigélre. A brazil judós tavaly junior-világbajnoki címe mellé felnőtt vb-ezüstöt is begyűjtött, a szakemberek egyöntetű véleménye szerint a súlycsoport egyik kiemelkedő alakja válhat belőle. A tavalyi Hungária-kupán a brazil nyerte kettejük összecsapását, tegyük hozzá: az a torna volt Joó Abigél debütálása a 78 kilogrammos súlycsoportban.
Sajnos ezúttal is a brazil örülhetett, a mérkőzés első felében egy pillanatnyi figyelmetlenséget kihasználva ipponra dobta magyar ellenfelét, s így ő került be a legjobb négy közé, Joó Abigél pedig a vigaszágon folytathatta.

A 70 kilogrammos elődöntőben újra létrejött a Decosse-Mészáros összecsapás, az elmúlt évek két legjobb 70 kilósa ötödször nézett egymással farkasszemet. 2009-ben Anett nyert a rotterdami világbajnokság nyolcaddöntőjében, tavaly a párizsi Grand Slam- és a tokiói vb-fináléban is a francia volt jobb, akárcsak az idei isztambuli Európa-bajnokság bronzmeccsén.

Ráadásul a párizsi világbajnokságon is pazarul judózott, az elődöntőig mind a négy meccsét ipponnal nyerte, a hazai közönség pedig aranyérmet várt tőle. Sajnos Mészáros Anettnek sem sikerült feltartóztatnia, igaz, ehhez kellett egy kis kihagyás is, amit a francia kíméletlenül kihasznált, s ipponnal nyert.

A 78 kilogrammos vigaszágon a rotterdami világbajnok, a holland Marhinde Verkerk volt Joó Abigél ellenfele. Verkerk aligha kedveli a magyar judóst, három eddigi meccsükből háromszor alul maradt Joó Abigéllel szemben, tavaly éppen a bécsi Európa-bajnokság döntőjét veszítette így el. Persze tudtuk, ez most egy új verseny, ráadásul a világbajnokság, amelyen a hollandnak van nagyobb rutinja…

A holland talán éppen a rutinjával nyerte meg az összecsapást, amelynek első négy percéban Joó Abigél tűnt összeszedettebbnek, a hollandot intették is, ám az utolsó percben jukónyi előnyhöz jutott, amit meg is tartott a dudaszóig. Ez azt jelentette, hogy Joó Abigél a hetedik helyen zárta a világbajnokságot.

„Próbáltam rápihenni a délutáni meccsekre, de valahogy stresszesen mentem fel a szőnyegre. Edzőmmel és sportpszichológussal dolgozom, hogy mentálisan is fejlődjek, már most jobb voltam, mint például az Európa-bajnokságon. Sokat kell még edzenem, huszonegy éves vagyok, remélhetőleg sok vébén javíthatok még” – nyilatkozta a vigaszági meccs után Joó Abigél.

A bronzmeccsen a kétszeres vb-bronzérmes szlovén Rasa Sraka volt Mészáros Anett ellenfele. Korábban négyszer csaptak össze a felek, a mérleg felemás, de az igaz, hogy a világversenyeken a magyar judósnak ment jobban. Akárcsak most! Az első két-három percben inkább Sraka volt aktívabb, Anett intést is kapott, de a hajrá már a magyar versenyzőé volt, előbb jukót kapott dobásáért, ami közben Sraka lába meghúzódott, végül az utolsó másodpercekben a szlovén jelezte: nem tudja folytatni…

Mészáros Anett Rio de Janeiro (2007, bronz), Rotterdam (2009, ezüst) és Tokió (2010, ezüst) után sorozatban negyedszer állhatott fel a dobogóra, ezúttal annak harmadik fokára!

Mészáros Anett felemás érzésekkel értékelt az MTI-nek:
"Ha négy évvel ezelőtt megkérdezik, hogy elégedett lennék-e a vb-ken két-két ezüsttel és bronzzal, azt mondtam volna, hogy örülnék neki. Ide viszont aranyért jöttem, ez a francia lány miatt nem sikerült, két év múlva megint megpróbálom. De persze beérem jövőre az olimpiai arannyal is! A mai nap egyébként sem volt egyszerű, sérülésből jöttem vissza, fejben sokkal jobb voltam, mint testileg. Úgy mondanám, hogy magamhoz képest elégedett vagyok."

Edzője, Toncs Péter is örömmel nyugtázta Mészáros bronzérmét:
"Anett a tavalyi vb óta szinte folyamatosan sérült volt, három komoly sérülés jött egymás után, legutóbb a hamburgi edzőtáborban a könyökével lett gond. Szóval fizikailag nagyon nehéz volt a felkészülés, egy év alatt összesen négy versenyen volt, úgyhogy a magam részéről még egy ötödik hellyel is elégedett lettem volna. Ami Decosse-t illeti, mindenkinek megvan a mumusa, Anettnek úgy tűnik, hogy ő az, ráadásul fekszik is neki Anett stílusa. Egy évünk van rá, hogy kitaláljunk valamit. Ez a bronzérem kétszáz pontot ér, ami megfelel egy Grand Prix-versenyen elért aranynak. Legutóbb az ötödik helyen állt a súlycsoportjában, a mostani pontokkal talán még előrébb lép."

Eredmények:
Cselgáncs világbajnokság, Párizs
Férfiak:
90 kg, világbajnok: ILIADIS, Ilias (Görögország) , 2. NISHIYAMA, Daiki (Japán) , 3.ONO, Takashi (Japán)  és GONZALEZ, Asley (Kuba) , 5. LEE, Kyu-Won (Korea) és DENISOV, Kirill (Oroszország) , 7. PESSANHA, Hugo (Brazília) és GREKOV, Valentyn (Ukrajna)
Nők:
70 kg, vb: DECOSSE, Lucie (Franciaország) , 2. BOSCH, Edith (Hollandia) , 3. KUNIHARA, Yoriko (Japán)  és MÉSZÁROS, Anett, 5. CORTES ALDAMA, Onix (Kuba)  és SRAKA, Rasa (Szlovénia) , 7. SOL, Kyong (Koreai NDK)  és PASQUET, Marie (Franciaország)
78 kg, vb: TCHEUMEO, Audrey (Franciaország) , 2. OGATA, Akari (Japán) , 3. HARRISON, Kayla (Egyesült Államok) és AGUIAR, Mayra (Brazília) ,5. VERKERK, Marhinde (Hollandia)  és WOLLERT, Heide (Németország) , 7. IKEDA, Hitomi (Japán ) és JOÓ Abigél