Csöbörből görögbe

Mexikó helyett Görögország rendezi a női U20-as vízilabda-világbajnokságot. Az alig egy hónappal a rajt előtt jött változás felborította a magyar csapat felkészülési programját, hiszen az új szabályokhoz idomuló  játékrendszert is tökéletesíteni kell.

Pusztai Viola Guadalajara, Merida, Volosz – álljon meg a menet! Augusztus 17-én már kezdődik a női U20-as vízilabda-világbajnokság, több helyszínváltozás nem nagyon fér bele. Hogy mindenki értse, mi történt: a mexikói Guadalajara először a 2017-es felnőtt vizes-vb rendezésétől lépett vissza, majd néhány hónapja jelezték a szervezők, hogy „a helyszín nem tud garanciát vállalni”, és a 2015-ös női korosztályos vízilabda vb-nek inkább Merida adna otthont.

Hogy miért lesz mégis a görögországi Voloszban az esemény? Mert a mexikóiak végül, alig egy hónappal a kezdés előtt, bejelentették a visszalépésüket.

− Ahhoz alkalmazkodunk, amit a sors ad– mondja Petrovics Mátyás, a magyar női U20-as válogatott szövetségi kapitánya, akinek a helyszínváltozás miatt módosítania kellett a felkészülési programot. – A csapatnak egyetlen dolga van, hogy folytassa a munkát, hiszen a célok nem változtak: maximálisan fel kell készülni a vb-re. Az akklimatizálódás szempontjából talán egyszerűbb, hogy Európában rendezik a vébét.

A női U20-as válogatott jelenleg Budapesten készül a vb-re Forrás: waterpolo.hu

A női U20-as válogatott jelenleg Budapesten készül a vb-re  •  Forrás: waterpolo.hu

A válogatott az eredeti tervek szerint tíz nappal a viadal előtt utazott volna a tengerentúlra, méghozzá Los Angeles-be, ahol felkészülési tornán vett volna részt az Egyesült Államok, Ausztrália és Új-Zéland társaságában. Ezt azóta törölték, az ausztrálok – Kanadával egyetemben − már be is jelentkeztek közös dunaújvárosi edzőtáborozásra. Előfordulhat, hogy az amerikaiak is megállnak Volosz felé menet, és ha úgy lesz, erős hazai felkészülési tornára van kilátás.

A magyar csapat a felkészülést Martfűn kezdte, majd Dunaújvárosban játszott edzőmeccset az U18-as válogatottal. Jövő héten érkeznek Budapestre a britek, akikkel lehetőség nyílik az új szabályok, vagyis az öt az öt elleni játék gyakorlására.

− Az eddig elvégzett munkával elégedett vagyok, azokat a feladatokat, amelyeket szerettem volna, végrehajtották a lányok. A fizikai állapotuk is egyre jobb, a hét eleji úszóedzésen egész jó teljesítményeket láttam. Komolyabb sérülése csak Tóth Csengének van, kénytelen volt elhagyni az edzőtábort, műteni kell a vállát. Kuna Szonjával történt még kisebb baleset, elvágta a lábát, de már velünk edz.

Az új játékforma új helyzeteket teremt, amelyekhez a szezon közben még nehezebben alkalmazkodtak a játékosok abban a néhány napban, amit a válogatottal töltöttek, de miután csak az sulykolják, már átálltak rá. Sőt, a játék egyes elemeit élvezik is, ellentétben a kapitánnyal, aki szkeptikus az újításokkal szemben:

− Azt szeretem, ha az ember kiélheti a kreativitását a meccs közben, felépítheti a különböző taktikai variációkat – az erre a játékra nem igaz. A meccseken többségében a játékosok jobb fizikai felkészültsége, illetve az dönt, hogy egyénileg mennyire képzettek, kreatívak.

Bár a válogatott a tavalyi U19-es együttesre épül, az 1995-ös korosztályból csupán két játékos szerepel a keretben, ellentétben az ellenfelekkel. Így hiába összeszokott a csapat, ez akár hátrányt is jelenthet. No, meg azok a játékelemek, amelyek a 2014-es U18-as világbajnokságon, majd az U19-es Európa-bajnokságon is jól működtek, már csak szép emlékként élnek.

De ugyanaz áll a többi csapatra is, nekik szintén újra kellett építeni mindent.

Forrás: www.utanpotlassport.hu – RSS