Csődhelyzetben volt a Milan, amikor az Elliott átvette

Giorgio Furlani, az Elliott portfólió menedzsere és egyben a Milan igazgatósági tagja a Financial Times brit lap rendezvényén nyilatkozott és beszélt a kezdetekről, a hibákról, a klub pénzügyi helyzetének stabilizálásáról és a stadionprojekt váratlan akadályairól is.

“Finanszírozóként kezdtük, de egy év után a Milan és a tulajdonosa pénzügyi nehézségekkel küzdött, ezért lépnünk kellett és stabilizálni a klubot. Az érkezésünkkor katasztrofális helyzetet tapasztaltunk, a klub pénzügyi szempontból csődhelyzetben volt. Megkaptuk az UEFA-tól az Európa Ligából való kizárást, miközben nem volt vezetőség vagy menedzsment és az eredmények is meglehetősen rosszak voltak. Ilyen volt a helyzet, amikor átvettük a Milant.” – nyilatkozta Furlani.

“Két fő pillér alapján dolgoztunk ki egy tervet: az első a sporteredmények. Számomra nincs olyan sikeres futballprojekt, amelynek kiindulópontja nem a sportsikerek. Másrészt pénzügyi szempontból fegyelemre volt szükség, különösen a kiadások csökkentését illetően. Ivan Gazidis személyében kiválasztottunk egy fantasztikus vezérigazgatót, akinek a közreműködésével átalakítottuk a Milant és az út egy olyan médiavállalkozás kialakítása felé halad, mint a Real Madrid vagy éppen a Manchester United. Kicseréltük a vezetőséget is, hogy a pályán jó eredményeket érjünk el. Végül elindítottuk a stadionprojektet. A San Siro egy történelmi stadion, de nem elég modern.”

“A négy éves tulajdonosi időszakunk alatt sok mindent véghez vittünk. Időnként hibáztunk, különösen kezdetben, aztán egyre jobb dolgokat csináltunk. Nagy fordulat következett be és óriási potenciált láttunk ebben a projektben az összes felmerülő probléma ellenére is. A pályán való eredmények és a költségvetés szempontjából is jó úton haladunk. Előfordul, hogy hibázunk, de helyes irányvonalat követünk.”

Furlanit arról is kérdezték, hogy az Elliott Managementnek megfordult-e a fejében valamikor is értékesíteni a Milan tulajdonjogának egy részét kisebb részvényeseknek.

“A rövid válasz az, hogy nem. Soha nem gondoltunk erre. Ugyan sok megkeresést kaptunk a klub iránti érdeklődések kapcsán, de eddig nem történt semmi konkrétum. Az elmúlt évben nem hajtottunk végre tőkeemelést és erre most sem lesz szükség, a klub pénzügyi helyzete stabilizálódott. Manapság a futballban sok esetben közgazdasági és elemzői szempontok alapján történik a döntéshozatal és ez az, amire törekedtünk. Mondok egy példát erre. Butaság lenne a részünkről mindenáron ragaszkodni az értékeink megtartásához, de objektívnek kell lennünk és rendelkeznünk kell B tervvel. Nagyon boldogok vagyunk az új kapusunk miatt.”

“Szuperliga? Nem a projekt a kérdés, hanem sokkal inkább egy olyan rendszer, amely nem csupán a rossz gazdálkodása miatt veszít pénzt, hanem azért is, mert nem megfelelő a struktúrája.” – utalt az UEFA működésére.

“Új milánói stadion? Ez egy hosszú távú projekt. A járvány miatt volt némi késedelem. Jelenleg a projekt az önkormányzat kezében van és folyamatban van az elemzés a főbb illetékesekkel. Ez egy nagyon fontos projekt, mert a stadionhelyzet nem megfelelő. A mai kornak megfelelő infrastruktúrával kell rendelkeznünk ahhoz, hogy a legjobb élményt biztosítsuk a rajongóknak. Sajnos korlátozott a politikai akarat, hogy előrelépés történjen az ügyben. Több olyan érintett is van, aki nem akarja, hogy ez megvalósuljon. Nagyon olasz mentalitás a régi dolgokhoz való ragaszkodás.”