Díjazott életmű

A Magyar Edzők Társasága Életmű-díjban részesítette Katona Gézát, a Tatabányai SC birkózóinak vezetőedzőjét az utánpótlás-nevelésben végzett, négy évtizedes, kiemelkedő munkájáért. Nem elégedett a mai fiatalok fizikai állapotával, de nem panaszkodik, hanem a maga módján mindent megtesz a javításáért.

Szekeres István Az a furcsa helyzet állt elő, hogy az interjúban elhangzó első kérdésről illik magyarázatot adni. Mert az edzői életműhöz látszólag semmi köze annak, hogy a gyermek Katona Géza busszal járt-e edzésre.

Évtizedek óta ismerjük egymást. Azalatt azt is megbeszéltük egy alkalommal, hogy én annak idején a vakációim egy részét tatabányai rokonoknál töltöttem, és még az is megeshetett, hogy találkoztunk, mondjuk a mésztelepi Konzumban vagy a város bármely, közösnek mondható pontján, csak ugye nem ismertük egymást. Gondolatban bebarangoltuk a várost, és nagyon sok közös pontot találtunk.

Tatabányán persze jártak buszok, de nem emlékszem, hogy bármikor is buszoztunk volna. Ha például a VII-es telepről elmentünk a strandra, a „Cseribe”, vagy a felnőttek sörözni, a „Gyöpibe”, vagyis a Gyöpcsárdába, vagy azon is túl, a sportpályára, átvágtunk az erdőn, aztán már ott is voltunk, talán félórába telt.

Ezért van az, hogy tudtam: Katonáék jó messzire laktak az edzőteremtől. És ezért került az első kérdésbe a busz…

– Busszal járt edzésre?

– Néha, de akkor is csak elméletileg. Mert amikor anyám úgy gondolta, hogy ne kutyagoljak annyit, és adott pénzt buszjegyre, az a jegy bizony fagyivá alakult át. És jobb is volt gyalog, az oda-vissza összesen öt kilométer meg sem kottyant, és maga volt a buli, mert többen mentünk együtt, és végigmókáztuk az utat.

Fotó: birkozoszov.hu

 •  Fotó: birkozoszov.hu

– A mai gyerekek közül gyalogol valaki az edzésre?

– Nem tudok róla. Sőt, olyan is akad, akit a szemközti lakótelepről, háromszáz méterről kocsival hoznak a szülei. Mert ugye a forgalom, az egyéb veszélyek… Részben persze megértem őket, de képtelen vagyok megbarátkozni a helyzettel.

– Mekkora a különbség a régi, gyaloglós tatabányai gyerekek és a mostaniak edzettsége között?

– Ég és föld. Miután gyakran megyünk el iskolákba a sportággal, azt tapasztalom, hogy mondjuk harminc srác között öt-hat normál testalkatú van, a többi vagy csenevész vagy túlsúlyos, gyenge fizikai mutatókkal.

– Ez azért nagyon ciki.

– Hát, az. De a sportszakembernek nem az a dolga, hogy panaszkodjon, hanem hogy ússzon az ár ellen. Átalakult a munkánk, eggyel több lett benne az öröm, a szépség. Mert a gyerekeket először – elég mélyről – fel kell hozni olyan fizikai és lélektani színvonalra, hogy élsport űzésére egyáltalán alkalmas legyen. És tényleg élmény látni, ahogyan hétről hétre erősödnek, izmosodnak, keményednek, strapabíróvá válnak.

– Örömmel hallom. Engem is erősít, mert régóta mondom, írom, hogy emberek, ne sajnáljátok a pénzt az élsporttól, mert az egyesületben sportolók kilencven százaléka fiatal, gyerek, és csak a töredékükből lesz válogatott, aki persze már pénzbe kerül, de a túlnyomó többség „csak” edzettebb, egészségesebb, ügyesebb, életrevalóbb lesz. Az utánpótlás-nevelésnek tehát nagyon jelentős népegészségi funkciója van.

– Tökéletesen egyetértek. Hozzáteszem viszont, hogy éppen ezért van szükség nagyon felkészült szakemberekre, akik a kor kihívásainak maximálisan megfelelnek. A tatabányai birkózásban fordulatot jelentett, amikor Gubicza Antal személyében testnevelő tanár lett az edző, mert egészen más szemléletet, szakmaiságot hozott a sportágba. Vagy Sági József, aki a gimnáziumban volt testnevelő, sokat tett a küzdősportokért, párhuzamosan dolgozva a birkózásban és a cselgáncsban, végül az utóbbiban horgonyzott le, és lett később a dzsúdószövetség főtitkára. Azért volt az más, mert a régi időkben általában az öreg versenyzők tanítgatták a fiataloknak a fogásokat, nem volt komplex a felkészítés.

– A tatabányai birkózás megteremtésében főszerepe volt bizonyos Katona Istvánnak…

– Ő volt az édesapám. Az nem véletlen tehát, hogy a bátyámmal együtt mi is birkózni kezdtünk, de nekem például nem volt az edzőm. Amikor kezdtem, ő a tatai szakosztályban dolgozott, és még nagyon fiatal voltam, amikor elvesztettük.

– Fiatalon lett edző is.

– NB II-es csapatunk volt, öten-hatan félállásban dolgoztak a bányában, jelentős munkaidőkedvezményt kaptak az edzésekre, feljebb azonban nem jutottunk. Amikor aztán Tóth Tamás, a későbbi Eb-bronzérmes eligazolt tőlünk, 1976-ban szélnek eresztették a csapatot. Géth Edével együtt vettük át a szakmai irányítást. Éppen negyven éve… Összeszorított fogakkal láttunk neki, elmentünk iskolákba, bemutatni a sportágat, megfigyeltük a gyerekeket, ami akkoriban azért még nem volt általános. És persze tanultunk. Én hét évet szántam rá, egy év segédedzői, kettő oktatói kurzus, majd négy év TF szakedzői.

– Az eredmények hamarabb jöttek…

– Szerencsére, elég gyorsan jött a visszaigazolás, hogy jó úton járunk. Négy-öt év alatt szinte a semmiből lettek serdülőbajnokaink, volt Ifjúsági Barátság Verseny-szereplőnk, mígnem 1990-ben a szombathelyi serdülő-világbajnokságon négy versenyzőnk is szőnyegre léphetett. A csúcsra azonban 1985-ben jutottunk el, Takács János révén. A bolognai ifjúsági Európa-bajnokságon aranyérmet nyert kötött- és szabadfogásban is.

– Hogy annak mekkora híre lett, azt én is tanúsíthatom. A világszövetség hivatalos kiadványába, a FILA-dokumentumok címűbe tőlem kértek írást: mutassam be azt a versenyzőt, aki hosszú évtizedek után először nyert világversenyt mindkét fogásnemben.

– Hát, igen. János lett aztán a tatabányai birkózás első olimpiai szereplője, Szöulban a negyedik helyen végzett kötöttfogásban, és még Barcelonába is eljutott.

– Most mi van vele?

– Edzőként dolgozik nálunk. Mindig is tatabányainak vallotta magát, sőt, igazi lokálpatrióta; itthon van.

– A rendszerváltás időszaka padlóra küldte a várost, megszűnt a bánya, a cementgyár, az alumíniumgyár… A birkózás hogy vészelte át?

Nagyon nehezen. Nem volt pénz arra, hogy versenyekre járjunk, csak az országos bajnokságra jutottunk el. Pedig akkoriban érett be egy kiváló nemzedék.

Kedvenc tanítványokkal, az edző jobbján álló Réczi Bianka a jövő héten a junior Eb-n szerepel Fotó: Facebook

Kedvenc tanítványokkal, az edző jobbján álló Réczi Bianka a jövő héten a junior Eb-n szerepel  •  Fotó: Facebook

– A sportág viszont elismerte, hiszen kinevezték a serdülőválogatott edzőjének.

– Nagy megtiszteltetés volt, én edzhettem olyan későbbi klasszisokat, mint Berzicza Tamás, Deák-Bárdos Mihály, Ritter Árpád, és vezethettem a csapatot a ’91-es világbajnokságon, a kanadai Almában. Aztán hét évig dolgoztam edzőként Svájcban, egy Luzern mellett klubban, és csak ’98-ban tértem haza. Mert itt a helyem, és változatlan lendülettel dolgoztam tovább.

– Már emberibb körülmények között?

– A megkönnyebbülést hozó, nagy változás 2009-ben történt, amikor korszerű, új edzőtermet kaptunk. Vettünk mikrobuszt, afféle kihelyezett szakosztályt alapítottunk Tatán és Szárligeten, Koller András, illetve Ungi Lajos vezetésével, ők már az új – főiskolát végző, illetve végzett – nemzedék. Mi, Turák Pállal és Takács Jancsival Tatabányán tesszük a dolgunkat. Az egyesület elnöke, Sámuel Botond a tanítványom volt, de birkózott a polgármesterünk, Schmidt Csaba is. Nem élvezünk kiváltságokat emiatt, de jó szívvel adják, amit adni tudnak.

– Ne feledkezzünk el arról sem, hogy négy év óta a veteránválogatott gazdája…

– Hát, igen… Haladok a korommal.

Forrás: www.utanpotlassport.hu – RSS