Dollák Tamara nyolcaddöntős Belgrádban

A nők 59 kilogrammos kategóriájában szereplő Dollák Tamara magabiztos győzelemmel kezdett és bejutott a nyolcaddöntőbe, a szabadfogásúak 65 kilogrammos súlycsoportjában érdekelt Muszukajev Iszmail és a 97 kilóban szereplő Bajcajev Vlagyiszlav magabiztos sikerrel kezdte meg szereplését a belgrádi olimpiai kvalifikációs birkózó-világbajnokság.

Dollák Tamara
A győztes Dollák Tamara a bolgár Dzhanan Filipova Manolova elleni mérkőzés után a női birkózók 59 kilogrammos súlycsoportjának selejtezőjében a belgrádi olimpiai kvalifikációs világbajnokságon. Fotó: MTI/Kovács Tamás

A tavalyi budapesti Eb-n 57 kilóban bronzérmes Dollák Tamara a 2022-es kontinensviadalt követően súlyos sérülés miatt egy évet kihagyott, s azóta a belgrádi az első világverseny, amin részt vesz. Az UTE birkózója ugyanakkor első meccsén nem tűnt rozsdásnak, a bolgár Dzanan Manolovát magabiztosan verte.

Dollák a találkozó első menetében is erőteljesebb volt riválisánál, akit le tudott vinni és a szünetre 3-1-es előnyt szerzett. A másodikban így a bolgár volt akciókényszerben, de a magyar sportoló nem adott esélyt neki, nagyon stabilan védekezett, ráadásul az utolsó percben egy gyönyörű levitelt is bemutatott (5-1), melyre videózást kértek a bolgárok, de az akció a zsűri számára is egyértelmű volt, így pedig Dollák Tamara végül 6-1-re győzött.

Muszukajev és Bajcajev is sima sikerrel kezdett

A két orosz származású klasszis még júliusban rossz formában versenyzett a budapesti rangsorversenyen, Bánkuti Zsolt szövetségi kapitány ugyanakkor a vb előtt arról számolt be, hogy a világbajnokságot megelőző edzőtáborba már jó állapotban érkeztek meg, így bízik benne, hogy jól szerepelnek Belgrádban.

Az első meccsük alapján a formájukkal valóban nincs probléma. Előbb a kétszeres vb-bronzérmes, olimpiai ötödik Muszukajev Iszmailt szólították szőnyegre, akinek a 32 között a kazah Adil Oszpanovval kellett összecsapnia. A 2022-ben Európa-bajnok Muszukajev régi önmagát idézően birkózott. Az első menetben többnyire távolról méregette ellenfelét, összekapaszkodást nem vállalt, leginkább arra figyelt, hogy ellenfele kísérleteit hatástalanítsa.

Ezt a mérkőzésvezető közel másfél perc után unta meg és aktívabb küzdelemre figyelmeztette az FTC szabadfogásúját, aki erre azonnal lábra támadott és kivitte a szőnyegről ellenfelét (1-0). A szünetig aztán ismét a védekezésre koncentrált és hiába indított többször is remekül a kazah, Muszukajev a leglehetetlenebb helyzetekből is kifordult, kitáncolt, kitekeredett, így megőrizte minimális előnyét.

A pihenő alatt Muszukajev vélhetően úgy határozott, hogy előre felé is birkózni fog, mert a második menet eleje után rövid időn belül gyönyörű lábra támadással levitte riválisát (3-0), majd nem sokkal ezt követően újra kivette a lábát és mögé került (5-0). Oszpanov ekkor már reménytelen helyzetben volt, de nem adta fel, derekasan próbálkozott, ám támadásainak hatásfoka nem lett nagyobb később sem, sőt, Muszukajev egy kontrából újabb két ponttal növelte előnyét, és végül 7-0-s győzelmet aratott.

Muszukajev
A magyar színekben versenyző, kabardföldi származású Muszukajev Iszmail, miután győzött a kazah Adil Ospanov ellen a férfi szabadfogású birkózók 65 kilogrammos súlycsoportjában a legjobb 16 közé kerülésért vívott mérkőzésen a belgrádi olimpiai kvalifikációs világbajnokságon. Fotó: MTI/Kovács Tamás

A magyar színekben Eb-ezüst- és -bronzérmes Bajcajev Vlagyiszlavnak még Muszukajevénél is könnyebb dolga volt a litván Lukas Krasauskas ellen. A meccs kevesebb mint három percig tartott csupán, Bajcajev ugyanis előbb a második perc elején levitte és megpörgette ellenfelét (4-0), majd a szakasz hajrájában energikus lábra támadás után ismét mögé került és kétszer pörgetett, így 10-0-s technikai tussal győzött.