Érik az új aranygeneráció?

Sikeres szezont tudhatnak maguk mögött a férfi junior-párbajtőrözők, akik a bourges-i vívó-világbajnokságot egy ezüst- és két bronzéremmel zárták. Az érintettek nem voltak elégedettek az eredményekkel, pedig biztatóak. Adódik azonban a kérdés: a felnőttek között is sikeresek lesznek?

Pusztai Viola Három éremmel, egy ezüsttel és két bronzzal zárták a magyar vívók a bourges-i junior-világbajnokságot. Egészen pontosan a férfipárbajtőr-szakág.  Bár a női tőr- és a férfikardcsapat is értékes ötödik helyet szerzett, továbbá elsőéves juniorként a párbajtőröző Nagy Kinga hatodik helye szintén dicséretes, ez a vb magyar szempontból az Eb-n is remeklő férfi párbajtőrözők sikereitől volt hangos.

Sokat elárul a versenyzők önmagukkal szembeni igényességéről, hogy a junior Európa-bajnok Siklósi Gergely és a tavalyi vb-n ezüstérmes Bányai Zsombor sem volt maradéktalanul elégedett az egyéniben nyert bronzérmével. A csapatverseny után meg pláne nem mosolyogva léptek fel a dobogó második fokára. A Bakos Bálint, Bányai Zsombor, Esztergályos Patrik, Siklósi Gergely alkotta Eb-győztes csapat a vb-re is az aranyért ment, ám azt végül a döntőben felszabadultabban vívó olaszok vittek haza.

A négy muskétás: balról Bányai Zsombor, Siklósi Gergely, Bakos Bálint, Esztergályos Patrik Forrás: FIS

A négy muskétás: balról Bányai Zsombor, Siklósi Gergely, Bakos Bálint, Esztergályos Patrik  •  Forrás: FIS

A férfi junior-párbajtőrözők kétségkívül sikeres szezont zártak, beleértve Siklósi kontinensbajnoki egyéni aranyát, a csapat Eb-elsőségét, illetve a Világ Kupa-versenyeken elért eredményeket. Sőt, ugyanaz igaz a kadetekre is, akik csapatban ugyancsak megnyerték az újvidéki kontinensviadalt. A szakág sikerszériája az utánpótlásban évek óta tart, az utóbbi négy évben a fiúk egyetlen egyszer sem távoztak érem nélkül a világversenyekről. Ráadásul Bányai és Siklósi neve mindig szerepelt az érmesek sorában.

Új aranygeneráció nő fel a szemünk előtt?

„Megvan bennük a lehetőség, hiszen már a felnőtt Világ Kupa-versenyeken is megmutatták, hogy sokra hivatottak ‒ mondja az olimpiai ezüstérmes, világ- és Európa-bajnok párbajtőröző, Kovács Iván, aki az idei világversenyeken a helyszínen követte végig a fiúk szereplését. ‒ Azt azonban egyelőre nehéz megmondani, hogy beteljesítik-e a hozzájuk fűzött reményeket. A felnőttmezőnybe történő átlépés mindig vízválasztó, tíz jó vívóból általában három marad meg, akik közül egy válik kiemelkedő versenyzővé. A mi korosztályunk annak idején kivételt jelentett, hiszen azok, akik juniorban sikeresek voltak ‒ Boczkó Gábor, Fekete Attila, Imre Géza, Kulcsár Krisztián és jómagam ‒ megmaradtunk a sportágban. Reméljük, hogy ez a generáció hasonló utat jár be.”

Sokat segíthet, hogy a szakmai vezetés kiemelten menedzseli a fiatalokat, tehát már juniorként megtapasztalhatják a felnőttversenyek közegét, hangulatát, egyúttal rengeteg tapasztalatot szerezhetnek. Kovács ‒ aki 21 évesen nyerte az első egyéni Európa-bajnoki címét, majd 36 évesen a másodikat ‒ úgy véli, a párbajtőrre a két véglet igaz: a világ- és Európa-bajnokságokon a rutinos, idősebb versenyzők vagy a felnőttéveik elején járó fiatalok érnek fel a csúcsra.

Persze, a fiataloktól is nagy mértékben függ, hogyan sikerül az átmenet. A 2014-ben junior világ- és Európa-bajnokságot nyert csapatból, a felnőttek között az idén a második évét töltő Berta Dániel jó úton halad afelé, hogy Rio után eséllyel pályázzon a világversenyeken való részvételre. Bányai és Siklósi a márciusi budapesti felnőtt Grand Prix-versenyen, bivalyerős mezőnyben a tizenhat közé jutott, ami szintén biztató.

A kérdés azonban egyelőre nyitott: tényleg születőben van a férfipárbajtőr új aranygenerációja? Erre talán már a Riót követő őrségváltáskor választ kaphatunk.

Forrás: www.utanpotlassport.hu – RSS