Fehérvári fölény

A válogatott meccsek miatt szünetet tartanak az európai jégkorong-bajnokságokban, s nincs ez másként itthon sem. A rövid pihenőt kihasználva megnéztük, hogy állnak a hazai utánpótlás-pontvadászatok.

STJ A jégkorong-bajnokság szünetében készített körképünket az U20-asokkal kezdjük. Ott hét csapat versenyez. Az első helyen az Ifj. Ocskay Gábor Jégkorong Akadémia áll, amely mind az öt mérkőzését megnyerte, és egészen elképesztő, 51-5-ös gólkülönbséget produkált. A fehérváriak tehát átlagban 10-1-re nyerik a meccseiket… Ezzel együtt is mindössze egy pont az előnyük a Vasas-Continental előtt, amelynek “becsúszott” egy szétlövéses győzelem, mégpedig a MAC Budapest ellen. A mezőny erősen kettészakadt, hiszen amíg a negyedik helyezett MAC-nak három meccsből 7 pontja van, addig a fővárosi együttest követő DVTK Jegesmedvék öt fellépésén gyűjtött 2 pontot. A sort a KMH zárja, amely egyelőre pont nélkül áll.

Az U18-as címvédő fehérváriak az új idényt is jól kezdték Fotó: youtube.com

Az U18-as címvédő fehérváriak az új idényt is jól kezdték  •  Fotó: youtube.com

A sorrend láttán csöppet sem meglepő, hogy a kanadai táblázatot jelenleg az ifj. Ocskay-akadémia hokisai uralják, az első ötbe csupán egy Vasas-játékos tudott beférkőzni. Az élen Madácsi Benedek áll 13 ponttal (7 gól+6 assziszt), őt Rokaly Szilárd követi 12 ponttal (5+7), majd jön a piros-kékek jégkorongozója, Varga Tamás 10 ponttal (3+7). A kapusok rangsorát viszont Vasas-hokis vezeti, mégpedig Garbacz Máté, aki eddig három meccsen jutott szóhoz, és a kapujára zúduló 58 lövésből 57-et semlegesített; ez 98,27 százalékos védési hatékonyság. Őt Bors Gergely követi 97,43 százalékkal, igaz, a fehérváriak kapusa még csak két találkozón jutott szóhoz. A harmadik pozíciót elfoglaló Nagy Péter viszont alaposan megdolgozott az előkelő helyezésért. A Debrecen kapuvédője öt találkozón 136 lövést kapott, s csak ötöt nem tudott semlegesíteni (96,32 százalék).

A büntetési listán toronymagasan a DVTK Jegesmedvék játékosa, Fazakas Levente az első, igaz, neki a 27 perc úgy jött össze, hogy kapott egy végleges fegyelmit is.

Az U20-as bajnokság szuperrangadójára már nem kell sokat várnunk, az ifj. Ocskay-akadémia és a Vasas-Continental november 17-én csap össze Székesfehérváron. A juniormezőny szereplői közül egyébként az Ocskay, a Vasas és a MAC kétfrontos küzdelmet vív, hiszen e három csapat az osztrák EBYSL-ben is versenyez. A három magyar együttest három különböző csoportba osztották be: az A-ban a MAC a második, de ott a máris 14 pont előnnyel vezető Salzburgot aligha lehet utolérni. A B-ben az Ocskay szintén második a Vienna Capitals mögött, a bécsiek azonban egy meccsel kevesebbet játszottak. Ez a két gárda ellépett a többiektől. A C-ben a Vasas a negyedik, jelen állás szerint a Villach-hal és a Medvescak Zagrebbel osztják el egymás között a középmezőny pozícióit.

Fotó: macbudapest.hu

•  Fotó: macbudapest.hu

Az U18-as magyar bajnokságban tizenegy klub képviselteti magát. A tabella élén e korosztályban is az ifj. Ocskay-akadémia áll (27 pont), de csak hat pont az előnye az ISK-Csíkszereda és hét a MAC Budapest előtt. Sőt, mivel utóbbi két gárda két-két meccsel kevesebbet játszott, a vesztett pontok tekintetében mindössze egy, illetve két pont a differencia az éllovas és üldözői között. A középmezőny meglehetősen népes, hiszen a negyedik pozíciót elfoglaló UTE és a nyolcadik helyen álló Pesterzsébeti HC között csupán 7 pont a különbség, bár a sorrend kissé csalóka, mivel eltérőek a mérkőzésszámok. Két együttes van leszakadóban a többiektől: a tizedik helyet elfoglaló KHM, amelynek 4 pontja van, illetve az idáig pont nélküli sereghajtó Tisza Volán. Az első és az utolsó között óriási a különbség játékerőben, hiszen míg a fehérváriak gólkülönbsége +82, addig a szegedieké –84. A két gárda fehérvári összecsapásán 21-0-s hazai siker született. A Ocskay eddigi egyetlen vereségét Debrecenben szenvedte el, ahol a hosszabítás második percében kapott góllal maradt alul 4-3-ra. A tabella első és második helyezettjének párharca viszont meglehetősen simán alakult, a székesfehérváriak 6-1-re diadalmaskodtak a csíkszeredaiak ellen.

Az ifiknél is az Ocskay hokisai uralják a kanadai táblázatot. Az első öt között négy fehérvári és egy újpesti található. Az élen Dézsi Bence áll, aki 11 meccs után 28 pontnál tart (6+22). Őt a szintén fehérvári Almási Márk (23 pont; 11+12) és Vértes Nátán (19 pont; 8+11) követi. Az UTE hokisa, Szalma Zsolt 18 ponttal (7+11) holtversenyben 4-5. Somogyi Nátánnal (8+10).

A kapusrangsorban két MAC-jégkorongozó áll a legjobban. Farkas Roland azonban csak 48 perc 1 másodpercet töltött a jégen, így a százszázalékos mutatója kissé csalóka. Sági Máté viszont már 256 perc 52 másodpercnél tart, és ez idő alatt a 86 lövésből 84-et megfogott, ami 97,67 százalékos védési hatékonyság. Joggal lehet büszke a teljesítményére a csíkszeredai Adorján Örs is, aki 447 perc 25 másodpercet töltött ez idáig a jégen, és 233 lövést kapott, amiből mindössze 11 gól született (95,27 százalék).

A büntetési statisztikát – talán nem függetlenül csapata teljesítményétől – a szegedi Rézmann Máté vezeti 49 perccel, bár az összképet az ő esetében is lerontja egy végleges fegyelmi. A második helyezett újpesti Horváth Ákos viszont úgy szedett össze 48 percet, hogy már kétszer kapott végleges fegyelmit.

Az ifjúsági bajnokságban szintén több olyan klub van, amely képviselteti magát az osztrák U18-as bajnokságban is. Az EBJL mezőnyét két részre osztották, a hét szereplős A csoportban a fehérváriak 41 pontot gyűjtöttek, s ezzel torony magasan vezetik a tabellát a 30 pontos Villach előtt. A Győr az ötödik 13, a Vasas a hatodik 9 ponttal. A nyolc csapatos B ágon is magyar az éllovas, ráadásul a 39 pontos UTE-t a 34 pontos MAC követi. A Debrecen/Miskolc vegyes csapat negyedik 17 ponttal, s ezzel vezeti a középmezőnyt, a Hokiklub Budapest viszont egyelőre csupán 2 pontot szorgoskodott össze, s így sereghajtó.

A hazai U16-os bajnokságban csak most indult az alapszakasz, jó néhány csapat bemutatkozására még várni kell. Így a részletes elemzés igencsak korai lenne, de az eddigi eredményeket érdemes összefoglalni. Az I. csoportban: Vasas–Pesterzsébet 8-4, MAC Budapest–DVTK Jegesmedvék 5-3, UTE–Egerszegi Titánok 10-0. A felső ágon a következő mérkőzést november 11-én játsszák le, akkor a Győri NEMAK ETO az Ifj. Ocskay Gábor Jégkorong Akadémiát fogadja.

A II. csoportban: Gepárd JE–Tisza Volán 4-5, szétlövéssel, Kiskőrös–MAC Budapest 0-13, UTE B–ifj. Ocskay-akadémia 3-2, szétlövéssel, Dunaújvárosi Acélbikák–KMH B 3-0, KMH–Vasas B 1-4.