Futballfórum – Orbán Viktor: rendet kell tenni a magyar futballban

image

Közös erőfeszítéssel kell rendet tenni a magyar futballban – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök hétfőn, a Magyar Labdarúgás Fórumán tartott beszédében, a Papp László Budapest Sportarénában.

    "Az elmúlt évek következtében az ország gödörbe került, amelyből csak együtt, összefogással tudunk kilépni – fogalmazott a kormányfő. – Az idei év a megújulás éve, de nemcsak politikai értelemben, hanem a gazdaság, a kultúra és a sport szempontjából is."
    A miniszterelnök azt mondta, a kormány az egészségmegőrzés szempontjából tekint a sportra, s hozzátette, "szégyen", hogy Magyarország az utolsó helyen áll abban a rangsorban, amely az Európai Unió egyes tagállamaiban a rendszeres testmozgást végzők százalékos arányát mutatja. Ezért az eddigi szemléletmód gyökeres megváltoztatására van szükség.
    "Az egészségmegőrzés legbiztosabb módja a rendszeres testmozgás, s a kormány innen közelít a focihoz" – tette hozzá a miniszterelnök.
    "Nálunk a lakosság 1,3-1,5 százaléka igazolt futballista, miközben az uniós átlag ennek kétszerese, a labdarúgásban sikeres országoknál pedig 10-15 százalék" – jelentette ki a kormányfő, aki felidézte, hogy 2000-ben elindították a Bozsik-programot az utánpótlás támogatására, ám 2002-ben a politika közbeszólt.
    Orbán hozzátette, kormányzati szempontból hatalmas lehetőségek vannak a futballban, s rendre van szükség a pályákon és a létesítményekben is.
    "Azonnali rendteremtésre van szükség, nem megengedhető, hogy a családok testi épségüket féltve ne látogathassák a mérkőzéseket, hogy a klubok háza tájáról különböző botrányos ügyek lássanak napvilágot, s hogy a magyar labdarúgás egyik legfontosabb helyszíne a németországi Bochum és annak ügyészsége legyen a bundabotrány kapcsán" – fogalmazott a miniszterelnök.
    Orbán hangsúlyozta, a foci nem egyszerűen játék, s felszólította az MLSZ vezetőit, hogy bátran szánjanak missziót a labdarúgásnak Magyarország megújításában.
    Orbán végezetül azt mondta, korábbi ígéretét betartva a rend és a biztonság érdekében a Parlament azonnal életbe lépteti a szükséges törvényeket, amint ezek előkészítése megtörtént, s ezekhez biztosítja a pénzügyi fedezetet, az utánpótlás-nevelést pedig állami feladatnak tekinti.