Galambos Ramóna minimális különbséggel veszített a negyeddöntőben

A nők 57 kilogrammos kategóriájában szereplő Galambos Ramóna ötkarikás bronzérmes mongol riválisát legyőzve bejutott a negyeddöntőbe a belgrádi olimpiai kvalifikációs birkózó-világbajnokságon.

Galambos
Galambos Ramóna, miután győzött a francia Mathilde Hélene Riviere ellen a női birkózók 57 kilogrammos súlycsoportjában a legjobb 16 közé jutásért folytatott küzdelemben a belgrádi olimpiai kvalifikációs világbajnokságon. Fotó: MTI/Kovács Tamás

Galambos Ramóna évek óta sérülésekkel küszködött és nem indult az elmúlt évek világversenyein, ennek ellenére már első belgrádi meccsén látszott, hogy jó formában tért vissza. Rendkívül stabilan, erőteljesen birkózott és összességében simán legyőzte az idei Eb-n ötödik francia Mathilde Hélene Riviere-t. A nyolcaddöntőben viszont igazi klasszis, a tokiói játékok harmadikja, 2019-ben vb-bronzérmes Bolortuja Bat-Ocsirin várt rá.

A 27 éves magyar sportoló láthatóan nem foglalkozott az esélyekkel, a meccs elejétől keményen beleállt a küzdelembe és egészen kiválóan birkózott. Galambos már az első percben meglepte riválisát és egy gyönyörű levitellel 2-0-s előnybe került. Ezután a mongol igyekezett kezdeményezni, a második perc végén elkapta Galambos lábát, aki viszont jól védekezett, majd kiforgott a fogásból, kontrázott és mögé került (4-0).

Az első három perc több izgalmat nem tartogatott, a másodikban viszont nem kellett sokat várni az újabb akcióra, amely ismét Galambos nevéhez fűződött. A BHSE versenyzője fejlefogásból indult lábra, amivel gyönyörűen ledöntötte riválisát (6-0), aki viszont innen ki tudta őt léptetni (6-1).

Ekkor még két perc volt hátra és Galambos láthatóan egyre fáradtabban mozgott, a mongol pedig hatalmas energiákat mozgósított a felzárkózásért. Bat-Ocsirin viszonylag gyorsan 6-3-ra feljött egy sikeres lábratámadást követően, majd az utolsó percben ismét le tudta vinni Galambost (6-5), akinek az utolsó fél percre egyetlen pont előnye maradt. Azt viszont sikeresen meg tudta őrizni, mivel remekül hatástalanította ellenfele veszélyes indításait. A végére még maradt egy akció, már időn túl, a mongolok videózást kértek, de nem nekik adtak igazat, így a mérkőzés 7-5-ös magyar sikerrel zárult.

A negyeddöntőben minimális különbséggel veszített

Az elődöntőért a törökök U23-as Európa-bajnoka, Elvira Kamaloglu várt rá, akivel az esélyeknek megfelelően kiélezett csatát vívott.

A találkozó végig izgalmas volt, leginkább azért, mert két hasonló tudású birkózó hatalmasat küzdött egymással, az idő előrehaladtával viszont egyre nyilvánvalóbbá vált, hogy akár egyetlen sikeres akcióval is megnyerheti majd egyikük a meccset. Az első menetben Galambos karlefogásból próbálkozott, ám nem tudta egyensúlyából kibillenteni riválisát. Kamaloglu ekkor szinte csak a védekezéssel törődött, így passzivitási ponttal a magyar jutott 1-0-ás vezetéshez, ami a szünetig kitartott.

A második három percben nem igazán változott a meccs képe, egyik sportoló sem vállalt nagy kockázatot, inkább csak a másik blokkolásával törődtek. A bírák a szakasz első percének végén Galambost figyelmeztették, aki a folytatásban sem tudott akciót csinálni, így 1-1-re alakult az állás, ami a töröknek kedvezett. Az utolsó egy percben a feszültség óriási volt, az elkeseredett állóharcot pedig a török törte meg egy támadással, amiből Galambos kifordult és igyekezett kontrázni.

Galambos
Galambos Ramóna (pirosban) a török Elvira Kamaloglu ellen küzd a női birkózók 57 kilogrammos súlycsoportjának negyeddöntőjében. Fotó: MTI/Kovács Tamás

Ekkor másodpercekig küzdöttek lent egymással, szinte másodpercenként változott, ki van kedvezőbb helyzetben. Az összegabalyodás során azonban egyetlen értékelhető akció sem született, így fél perccel a vége előtt nem változott az állás. A folytatásban még a BHSE birkózója kar- és fejlefogásból is igyekezett lerántani a törököt, aki azonban remekül védekezett, így végül meg tudta őrizni minimális előnyét és bejutott az elődöntőbe.

„Nagyon sajnálom. A kondimban bíztam, de sajnos nem tudtam ledarálni a végén. Talán hamarabb meg kellett volna indulnom” – nyilatkozta a vegyeszónában az MTI-nek Galambos Ramóna, aki azt is elárulta, hogy két éve versenyzett legutóbb világversenyen és műtött könyöke miatt négy-öt hete tud rendesen birkózni, ami még most sem tökéletes, viszont az állóképessége rendben van.

„Nem merek bizonyos helyzetekben kockáztatni még. Nagyon bosszant ez a vereség, mert közel volt, sajnálom.”

Martin Gábor, a válogatott edzője szintén nagyon bosszús volt a meccs után

„Ramóna jól birkózott ma, mindent kiadott magából. Ebben ennyi volt, a fene egye meg. Így kikapni az egyik legbosszantóbb dolog, ráadásul a vége felé a lenti szituációban kétszer is úgy tűnt, hogy bebillenti a törököt”

– mondta a szakember.

A BHSE 27 éves birkózója még abban bízhatott, hogy a török az elődöntőben is nyer, így a szerdai vigaszágra a segíti, ám Kamaloglunak nem volt esélye a moldovaiak sztárja, a tavaly 59 kilóban vb-győztes Anastasia Nichita ellen, technikai tussal kikapott, Galambos pedig ezzel kiesett