Hali, fiatalok!

A Szombathelyi Haladás küldte pályára toronymagasan a legtöbb fiatalt az NB I őszi idényében. Mészöly Géza együttese mindenkinél több, összesen nyolc, a „fiatalszabály” korhatárába eső futballistát játszatott, ráadásul az összes, pályára lépőnek az átlagéletkora is a vasiak együttesében volt a legalacsonyabb.

Majer Dániel A Haladás bizonyult az MLSZ által bevezetett, immár második évada érvényben levő „fiatalszabály” zászlóshajójának a 2016/17-es élvonalbeli labdarúgó-bajnokság őszi szezonjában. A szombathelyiek nyolc, 1996. január 1-je után született fiatalt játszattak az eltelt 19 fordulóban, közülük többen a kezdőcsapat szinte kirobbanthatatlan tagjává váltak, mások pedig még bőven utánpótláskorúként kaptak lehetőséget.

A mindössze 16 éves Kiss Tamás (fehérben) a Videoton ellen Fotó: haladas.hu

A mindössze 16 éves Kiss Tamás (fehérben) a Videoton ellen  •  Fotó: haladas.hu

Nyolc fiatal játékos összesen több mint 53 mérkőzésnyi időt töltött a pályán a Haladásban. A legtöbbet a stabil alapembernek számító Rácz Barnabás (20) játszotta, aki amellett, hogy a maximális játékidő 84,6 százalékát végigfutballozta, két gólt is szerzett. Tőle nem sokkal maradt el Hegedűs János (20) 83,5 százalékkal. A középső védő ugyancsak betalált az ősszel, ő egyszer volt eredményes. A harmadik stabil kezdőnek mondható labdarúgó a nyáron a Liverpoolból hazatérő Polgár Kristóf (20) bizonyult, az ő 1380 játékperce az őszi idény 80,7 százalékát tette ki.

Azonban Mészöly Géza nem csak a „fiatalszabály” utolsó éveseinek szavazott bizalmat, előszeretettel dobott mélyvízbe tizenéves akadémistákat is. Közülük a 18 esztendős Tóth Máté jutott a legtöbbször szóhoz, összesen 469 percet játszott, de rajta kívül a 2016/17-es szezonban mutatkozott be az NB I-ben Dombi Gergő (17), Szőke Dániel (18) és Kiss Bence (17) is. A legnagyobb szenzációt azonban az őszi idényt az élen záró Videoton ellen debütáló Kiss Tamás jelentette, aki alig 16 esztendősen léphetett pályára a nagyok között, mindjárt teljes félidő erejéig. Ráadásul történelmet is írt, ő lett az első olyan labdarúgó az NB I-ben, aki már a 2000-es években látta meg a napvilágot, egészen pontosan 2000. november 24-én született. Amellett, hogy a szövetség által premizált korú fiatalok a Haladásban szerepeltek a legtöbben, átlagéletkoruk mindössze 18,8 év volt.

De ne feledkezzünk meg a korhatárba már éppen hogy nem beférő, de öregnek azért semmiképpen nem nevezhető játékosokról sem. A 2015/16-os évadban még a „fiatalszabályba” eső, 21 éves Németh Márió kilenc mérkőzésen lépett pályára az ősszel, mindannyiszor kezdőként, a vele egykorú, 1995. decemberi születésű Gyurján Márton pedig az első és második számú kapus sérülése után jutott szóhoz az utolsó három fordulóban.

„Nagyon büszke vagyok arra, hogy ilyen sok fiatal lépett pályára a csapatban, és a vezetőség is hangot adott az elégedettségének – mondta Mészöly Géza vezetőedző. – Nagyon támogatják a fiatal játékosok szerepeltetését, de soha nem mondták meg, kit tegyek a csapatba. Noha anyagilag sem jár rosszul a klub a fiatalszabály révén, mi mindig azt az elvet igyekszünk követni, hogy mindenki a teljesítményével érdemelheti ki a játékperceket.”

Mészöly Géza és Tóth Máté (18) Fotó: haladas.hu

Mészöly Géza és Tóth Máté (18)  •  Fotó: haladas.hu

A mester elmondta: már újpesti időszakában is fontosnak tartotta megadni a lehetőséget a fiataloknak, a saját pályafutásában is tapasztalta ugyanis, hogy mennyire fontos korán elkezdeni a rutinszerzést. Ugyanakkor tisztában van azzal, hogy tizenéves játékosoktól még nem várható el stabil, kiegyensúlyozott teljesítmény, ezért igyekszik csínján bánni velük, és megtalálni a rutin és a fiatalos lendület megfelelő egyensúlyát a csapatban. „Nagyon kiélezett a küzdelem az élvonalban, hamar a kiesőzónában találhatja magát valaki. Ez azonban fordítva is igaz, négy-öt együttes is versenyben lehet a dobogóért. A mi jelenlegi célunk, hogy stabil NB I-es csapat legyünk, ennyi fiatallal nem is lehet reális az első három hely. A következő és az azutáni bajnokságban azonban óriási előnybe kerülhetünk a többiekkel szemben, addigra ugyanis rutinossá válnak a fiatal játékosaink.”

Amellett, hogy erősítést jelenthetnek a Haladásnak, a saját karrierjüket is építhetik az újoncok, mert mi más is lehetne a céljuk, mint külföldi topbajnokságban szerepelni. „Ez jó lehetőség a fiataloknak, a klubnak pedig üzletileg is fontos. Akiért lesz kereslet, és komoly összeget kínálnak érte, azt a klub el fogja adni. Jó példa lehet mindenkinek, hogy igenis, érdemes áldozatot hozni, lemondani dolgokról, mindent a tanulás és a futball alá rendelni. Az Illés Akadémiával nagyon jó az összhang, Pacsi Bálint, az akadémia vezetője az első csapatban is stábtagként szerepel. Ez segítette az átjárhatóságot, és fontos szerepet játszott abban, hogy ilyen sok fiatalt ki tudtunk próbálni.”

Forrás: www.utanpotlassport.hu – RSS