Kick-box: Dublini sikertörténet

Ismét egy sikeres világbajnokságon szerepelt a Magyar Kick-box Szakszövetség. Dublinban a Semi-contact, Full-contact és Formagyakorlat Kick-box  világbajnokságon nagyon jól szerepelt a válogatott. Az összetett éremtáblázaton második lett Magyarország,  Oroszország után, Semi-contactban első, megelőzve a nagy rivális olaszokat, full-contact-ban tizenhatodik lett a magyar válogatott. Hatszot hangzott fel a magyar Himnusz, hat világbajnoki címnek örülhettünk.

A két szövetségi edző Katona Attila (Full-contact) és Király István (Semi-contact) így értékelte a világbajnokságot:
       Katona Attila mennyire van megelégedve a full-contact csapattal?
– A kiutazás előtt az volt az elvárásom, hogy maximálisat hozzanak ki magukból a versenyzők. Ez a kérésem majdnem maradéktalanul teljesült, két embertől többet vártam, itt keressük az okokat. Egyénenként elemezve: Dvyékis Nóra, az egyetlen lányunk kétszáz százalékosat teljesített, hatalmasat harcolt ellenfelével, egy svájci lánnyal. A fiúknál Sándor Kornél, régi, rutinos versenyző. Most nem úgy teljesített, ahogyan elvártam, enerváltan, lassabban küzdött. Az oka szerintem az utolsó pillanatig tartó fogyasztás lehetett, másban nem nagyon találom az okokat.
Görbics Gábor, bronzérmesünk maximálisan hozta az elvártat. Első mérkőzésén pont azzal az olasszal kezdett, akitől tavaly, sérülése miatt kapott ki az Európa-bajnokságon. Most visszavágott, bizonyítva, hogy Ő a jobb. Ezután legyőzött egy hasonlóan jó színvonalat képviselő kazah versenyzőt győzött le, itt is egyhangú pontozással. A döntőbe jutásért egy hasonló stílusú orosz versenyzővel küzdött, aki kézzel nagyon erős, lábbal közepes volt, s aki a mérkőzés elején három ponttal elment, s utána ezt tartotta. Gabi tiszta  találatait nem jelezték a bírók… Hogy mi lehetett az oka, az csak sejthető. Benedek Zsolt a legfelkészültebb versenyzőin közé tartozott. Az első mérkőzése után az ukrán versenyzővel egy olyan szoros mérkőzést vívott, hogy csodájára jártunk. Mind mentálisa, mind fizikálisan nagyszerűen felkészülten érkezett a világbajnokságra. A 18 éves Németh Ádám első világversenyén vett részt., s egy nagyon kemény ír ellenféllel szemben vesztett 2:1 arány pontozással. Az ír később mind a két ellenfelét lekáózta. Taktikailag és technikailag Ádámnak még kell fejlődnie, de hatalmas szíve van, mindent megtett, ami Tőle telhető volt. Szabó Lacitól többet vártam annak ellenére, hogy két, 3:0 arányban megnyert győztes mérkőzése volt. Már a szállóban láttam, hogy a dinamika és a gyorsaság tekintetében gondok lesznek. Féltem, hogy nem tudja így az egész sorozatot teljesíteni, és mikor a harmadik mérkőzésre egy nagyon erős, a későbbi győztes orosz versenyzővel állt ki, önmagához képest keveset nyújtott. Munkája miatt nem úgy tudott készülni, ahogy szeretett volna, de úgy tudom, ez most megoldódik szerencsére. A két megnyert mérkőzésért feltétlenül dicséret illeti! 91 kg-ban Kulacsik Mirkó az utolsó pillanatban került be a válogatottba. Korábban nagyon jó benyomást keltett, s a világbajnokság egyik legszebb mérkőzését vívta a horvátok Európa-bajnokával szemben. Az egész csarnok figyelte, s le a kalappal a semi-contact válogatott előtt, mert hangosan buzdították Mirkót. Köszönöm azt a hangulatot, amit teremtettek, mert e nélkül nem sikerült volna ez a győzelem, hiszen az utolsó testrúgással nyertük meg ezt a hatalmas, rettenetes küzdelmet hozó mérkőzést. Ezt a két bronzérmet egy nagyon fiatal és nagy jövő előtt  csapat érte el, s köszönet illeti a felkészítő edzők munkáját.
– Szakmai szemmel merre tart a Világ full-contactban?
– Szorosak a mérkőzések, egyre technikásabbak, felkészültebbek, motiváltabbak a versenyzők. Minimális a rászámolás, a kiütés, még az oroszok, ukránok, kazahok is csak pár ponttal tudnak nyerni. Míg korábban a kondíció és a keménység döntött, most egyre jobban előtérbe kerül az állóképesség mellett a  technikai felkészültség, kiélezettebbek a mérkőzések.
  A full-contact válogatott eredményei:

63,5 kg.
1.Konstantin Demoretsky (Ukrajna)
2.Szergej Lipinecs (Oroszország)
3.Görbics Gábor (Magyarország, Hranek Box Klub ) Edző:Hranek Sándor
3.Teemu Tuominen (Finnország)

71 kg.
1.Brian Brosnan (Írország)
7.Benedek Zsolt (Magyarország, Békéscsabai Lakótelepi SE)

75 kg.
1.Juszup Magomedbekov (Oroszország)
5.Szabó László (Magyarország, Békéscsabai Lakótelepi SE)

91 kg.
1.Eugen Waigel (Németország)
2.Stefan Krupin (Oroszország)
3.Kulacsik Mirkó (Magyarország, Hatvani SE) Edző:Hatvani Ferenc, Veres László)
3.Alekszander Beliaziun  (Litvánia)

Király István, a semi-contact válogatott szövetségi edzője érthető módon elégedetten nyilatkozott az éremtáblázatot megnyert magyar válogatottról:
– Hogyan viselték el a versenyzők az esélyesség terhét?
– nem lehetett igazán esélyekről beszélni, hiszen 8-10 ország válogatottjai közül bármelyik esélyes lehetett a győzelemre. Mi is inkább az edzésmunkával foglalkoztunk. Nem is beszélgettünk erről, hogy ne is terhelje Őket. Mentálisan készültünk a VB-re, előttünk volt a csarnok, a hatalmas szurkolói tömeg, a hangzavar, a feszült várakozás, az is, hogy sokan minket akarnak letaszítani a trónról. Úgy látszik, ezt a lélektani felkészítést jól megtanulták a gyerekek.
Mennyire váltak be az előzetes elképzelések, esélylatolgatások?
– Veres Richárdot például döntőbe vártam. A sorsolás miatt már az elődöntőben összekerült legnagyobb riválisával, az olasz Passaroval került össze. Ez korán jött, hiszen Ő a csúcsformáját mindig a döntőre időzíti. Túl korán kerültek össze, s hasonló a stílusuk is. Ricsire is készült. Ez tanulságos dolog a számunkra, s legközelebb a verseny elejére kell kihegyezni a csúcsformát, mert nekünk mindig 3 ponttal többet kell elérnünk. Hetedik éve vezetjük a semi-t, s érezhetően ez sokaknak nem tetszik. Kísértetiesen hasonlít ehhez a másik két bronzérem, amit  Hanicz Nelly és az Imre Tamás szerzett. A döntőbe vártuk Tomit is, de a rutinosabb ellenfele jobban bírta a terhelést. Tomi pedig már most jobb, mint az ellenfele, csakúgy, mint Richárd is Passaronál. Hanicz Nelly a csapat döntőben 6:2-re lelépte a világbajnokot, Gullottit,  az egyéni elődöntőben döntetlennél nem adták meg neki a pontot, s az olasz kapott pontot és nyert. Talán ez volt a legfájdalmasabb eredmény. Ez volt a bronzérmek története. A csapat világbajnokit pedig nem nyerhettük meg. Ha visszanéztük a mérkőzéseket, számos pontot nem kaptunk meg, s 11:10-re kaptunk ki. A 6 arany már sokkolta a közvéleményt. Kondár Anna ezüstérme azért is értékes, mert a súlyos sérülés után tért vissza, úgy volt, hogy emiatt abbahagyja. Bizonyította, hogy van visszatérés.  Veres Mercédesz végig vezetett Cavallaro ellen az utolsó húsz másodpercben fordított az ellenfél. Egy 15 éves lánytól csodálatos ez az ezüst, hogy megverte a korábbi világbajnokot, Gillest, s itt is majdnem sikerült. Nagy Henriettáról csak szuperlatívuszokban lehet beszélni. Nagyon sokat edződött, fejlődött az utóbbi évben. Balszerencséje, hogy a döntőben a jelenlegi világ  legjobbjával, az angol  Sturzackerrel került össze,.de az a célja, hogy a jövőben Őt akarja majd legyőzni. Az aranyérmek általában önmagukért beszélnek.
Talán a legnagyobb meglepetést Veres Alex győzelme jelentette.
– Hát ezt nem lehetett elvárni! Már az nagy örömöt jelentett, hogy az elődöntőbe jutott, majd óriási csatában a döntőbe. Ott már azt mondtam: Nézd Alex! Itt vagy 18 évesen , állj oda, harcolj úgy, ahogyan egy magyar kick-boxoshoz méltó. Vezetett az olasz, De Marco, akinek ez az utolsó világbajnoksága volt. Két menetig vezetett, s azt hitte, hogy győzött. A végén Alex fejen rúgta az olaszt, aki így már nem tudott egyenlíteni, s három ponttal győztünk. Aki látta ezt a döntőt, mindenki azt mondta, hogy csodálatosan tiszta pontokkal nyert Alex. Az olasz inkorrekten viselkedett, nem jött oda az eredményhirdetéshez. Nagyon sportszerűtlen volt. Legalább ilyen óriási sikert jelentett Kádas Adrienn aranyérme, aki hatalmasat fejlődött az utolsó évben. Érezhető volt az évközi versenyeken, mindenhol érmesen szerepelt, a Grand Championokban is a legjobb négybe jutott…De hogy ilyen sima győzelmeket arasson… Szinte minden mérkőzését 5-6 ponttal nyerte. Megverte az esélyes Grindheimet is. Varga Laci is így nyert, az elődöntőben az olasz Gagliardit győzte le, és a többieket is a rá jellemző nyugalommal, rezzenéstelen arccal. Csodálatos volt látni ezt a három fiatalt. Aztán jöttek a nagy öregek, a Mórádi Zsolt, a Jároszkievicz Krisztián és a Gömbös László. Mórádi Zsolt nagyon fegyelmezetten győzte le a Világ egyik legjobb semi-contactos versenyzőjét, az ír Mc Menami-t. Tudatosan készült, kettő kihagyása volt csak, megérdemelten nyert. Én nem vártam ekkora sikert, s ha nem veszik el tőlünk a csapat világbajnokságot, akkor az összetett éremtáblázaton Oroszországot is megelőztük volna. Minden idők legeredményesebb világbajnoki szereplését produkáltuk, és nagyon boldogok vagyunk!
Semi-contact

50 kg.
1.Giulia Cavallaro (Olaszország)
2. Veres Mercédesz (Magyarország, Halker Királyteam) Edző: Király István
3.Jevgenyija Poletova (Oroszország)
3.Sharon Gill (Nagy-Britannia)

55 kg.
1.Luisa Gullotti (Olaszország)
2.Eirin Dale (Norvégia)
3.Hanicz Nelly (Magyarország, Halker Királyteam – Békéscsabai Lakótelepi SE) Edző: Király István
3. Vasiliki Mitropoulou (Görögország)

65 kg.
1.Kádas Adrienn (Magyarország, Halker Királyteam) Edző: Király István
2.Blanka Sindlerova (Csehország)
3.Ina Grindheim (Norvégia)
3.Ana Znaor (Horvátország)

70 kg.
1.Bev Sturzacker (Nagy-Britannia)
2.Nagy Henrietta (Magyarország, Halker Királyteam) Edző: Király István
3.Maria Szemenova (Oroszország)
3.Alicia Bianco (USA)

+70 kg.
1.Irina Murasova (Oroszország)
2.Kondár Anna (Magyarország, Halker Királyteam) Edző: Király István
3.Marion Sand (Németország)
3.Patrizia Berligieri (Svájc)

57 kg.
1.Varga László (Magyarország, Halker Királyteam) Edző: Király István
2.Ashley StMart (Írország)
3.Vjacseszlav Cserbakov (Oroszország)
3.Vincenzo Gagliardi (Olaszország)

63 kg.
1.Adriano Passaro (Olaszország)
2.Des Leonard (Írország)
3. Wietse Goijens (belgium)
3.Veres Richárd (Magyarország, Halker Királyteam) Edző: Király István

69 kg.
1.Veres Alex (Magyarország, Halker Királyteam) Edző: Király István
2.Domenico De Marco (Olaszország)
3.Timmy Sarantoudis (Németország)
3.Konstantinos Tampoueras (Görögország)

74 kg.
1.Gömbös László (Magyarország, Halker Királyteam) Edző: Király István
2.Jegor Ribacsikov (Oroszország)
3.Jens Poppe (Belgium)
3.Morten Spissoy (Norvégia)

79 kg.
1.Mórádi Zsolt (Magyarország, Halker Királyteam) Edző: Király István
2.Robbie McMenamy (Íroszág)
3.Bjorn Van (Belgium)
3.Dimitrij Jakovlev (Oroszország)

89 kg.
1.Drew Neaal (Nagy-Britannia)
2.Alexandre Gleixner (Németország)
3.Imre Tamás (Magyarország, Halker Királyteam) Edző: Király István
3.Giuseppe De Marco (Olaszország)

94 kg.
1.Jároszkiewicz Krisztián (Magyarország, Halker Királyteam) Edző: Király István
2.Paolo Niceforo (Olaszország)
3.Ross Levine (USA)
3.Alexander Gluskov (Oroszország)

Csapat Világbajnokság
1.Olaszország
2.Magyarország
3.Nagy-britannia
3.Írország