Kozma István emlékére – Az óriás, akit csak egy busz tudott két vállra fektetni

Kozma István emlékére – Az óriás, akit csak egy busz tudott két vállra fektetni

Kormány Sport

30 év adatott meg neki. Az óriásnak, akit mindenki csak Picinek hívott. Két olimpia előtt is vesztett helyzetből, sérülésektől hátráltatva állt fel, és ha ő egyszer elindult… a szőnyegen nem talált legyőzőre. Semmi és senki nem tudta megállítani, ment előre, mint egy gőzmozdony, ám végül a 15-ös busz állította meg. A balesetben súlyos sérüléseket szenvedett, de még így is öt napig küzdött, aztán feladta. Ma ötven éve hunyt el a kétszeres olimpiai-, háromszoros világ- és Európa-bajnok birkózó, Kozma István. Emléke örökké élni fog!

A finom lelkű óriás. Akit „Picinek” hívtak. A közel kétméteres, 140 kilós Kozma mellett nem lehetett elmenni, fel kellett nézni rá. És nem a termete miatt. Ő az egyetlen magyar birkózó, aki két olimpián is aranyat tudott nyerni. Mindkét fogásnemben otthonosan mozgott, igaz, kiemelkedő eredményeit kötöttfogásban érte el. Az első aranyat egy zseniális edző, a szintén ötkarikás bajnok Keresztes Lajos is kitehette volna a vitrinjébe, mert évekkel korábban meglátta az ígéretes ifjúsági válogatott kosárlabdázóban a szőnyeg virtuózát, és kicsalogatta a palánk alól. Jobban mondva, a legenda szerint, pofonnal édesgette le az edzésre, mert amikor először találkoztak, Pici megígérte, hogy megnézi magának a sportágat, de nem jelent meg, aztán, amikor két nappal később újra összefutottak, Keresztes lekevert neki egy maflást és emlékeztette: „Az ember betartja a szavát!”. Ez hatásos rábeszélés volt, mert Kozma nem reszkírozott többé, és „ijedtében” elindult a halhatatlanság felé vezető úton.

A tokiói olimpia előtt annyira akart bizonyítani, hogy térdsérülést szenvedett. Ő a Sportkórházba ment, csapattársai pedig elrepültek Tokióba. Nem akart itthon maradni, nem akarta elszalasztani élete nagy lehetőségét, pláne azok után, hogy egy évvel korábban a vb-ötödik helyezése miatt legyávázták, sőt még el is tanácsolták a birkózástól, mert féltek, hogy az életet habzsoló Kozmával elszalad a ló. Felébredt a rossz álomból, felállt a sérülésből, s felszállt a második tokiói gépre, majd leszállt Budapesten egy arannyal a nyakában. Máig előszeretettel gondol mindenki arra a pillanatra, amikor a győzelme után (helyesebben a döntetlen is elég volt a győzelemhez az orosz Roscsin ellen) jó pár erősmarkú legény, Zsivótzky Gyula kalapácsvető, Varjú Vilmos súlylökő, Eckschmidt Sándor kalapácsvető és a birkózók berohantak a szőnyegre, hogy Kozmát a magasba dobálják, de ez még nekik is kihívást jelentett.

Mexikóváros előtt ismét lesérült, rácsapódott a kezére az autóbusz ajtaja, műtötték a körmét, és úgy begyulladt a térde, hogy mire a szőnyeghez került, már majdnem akkora volt, mint a combja. Kozma nem foglalkozott vele, ismét Roscsinnal találta szemben magát a fináléban, ám ezúttal sérülten is győzött. Az örökifjú orosz, amikor 40 évesen Münchenben megnyerte élete első olimpiai aranyát, ahol a tervek szerint Kozma is indult volna, hiszen elkezdte a felkészülést, Roscsin neki ajánlotta a győzelmét. Nincs ebben semmi meglepő, hiszen szoros barátságot ápoltak, sőt 1970. április 4-én is együtt voltak hivatalosak a Ruttkai Éva- Latinovits Zoltán színészházaspár ebédjére. Ám a sors közbeszólt, Kozma István már nem ehetett Ruttkai legendás húsleveséből, mert egy kereszteződésben összeütközött a 15-ös busszal. Szeretett mesterét, Keresztes Lajost vitte haza előtte, s az aggódó tréner, mintha sejtett volna valamit: „Vigyázz, Pista, óvatosan vezesd a kocsit. Nehogy baj történjék…” útravalóval vált el tőle. Az óriásnak tíz törött bordával és vesesérüléssel (ráadásul eggyel, mert az csak a kórházban derült ki, hogy mindig is csak az egyik veséje működött) még volt annyi lélekjelenléte, hogy kifeszítse a kocsi ajtaját, és kivonszolja magát, de aztán elájult. Barátai még az ágyát is bevitték az Országos Traumatológiai Intézetbe, hogy kényelmesen elférjen. Kozma Pici érezte, hogy ez a küzdelem talán meghaladja, mert pár nappal a halála előtt azt mondta Keresztesnek: „Sosem éreztem magam gyengének, de most az vagyok”. Öt napig volt ereje küzdeni, majd április 9-én végleg feladta a harcot.

S bár a temetése országos ügy volt, sírját egy idő után nem gondozta senki. A Magyar Birkózó Szövetség vezetői változtattak ezen, a 2018-as budapesti világbajnokság előtt méltó síremléket kapott ő is és a mestere is.

Kozma Pici ugyan méltánytalanul kevés időt kapott a sorstól itt a földön, de emberségével és tehetségével tett arról, hogy a neve az örökkévalóságban visszhangozzon.

Fotó: Földi Imre, MTI/Petrovits László