Kuss és a Jumbo-Visma történelmi sikere, Valter a 22. helyen zárt

Az amerikai Sepp Kuss győzött a vasárnap zárult Vuelta a Espanán, amelyen Valter Attila a 22. helyen végzett, csapatuk, a Jumbo-Visma pedig történelmi triplázást hajtott végre azzal, hogy egy évben megnyerte a Giro d’Italiát, a Tour de France-t és a spanyol országúti kerékpáros körversenyt is.

Jumbo-Visma
A hero Tour-győztes: a dán Jonas Vingegaard (Tour de Farance), az amerikai Sepp Kuss (Vuelta a Espana) és a szlovén Primoz Roglic (Giro d’Italia) – Fotó: Luis Angel Gomez/SCA/Cor Vos

A holland csapat úgy érkezett az esztendő utolsó háromhetes viadalára, hogy két kapitánya közül a Vuelta háromszoros bajnoka, a szlovén Primoz Roglic a Girón diadalmaskodott, a dán Jonas Vingegaard pedig megvédte címét a Touron. Legfőbb hegyi segítőjük, Sepp Kuss mindkettejük Grand Tour-győzelmeiből kivette részét az elmúlt években és idén is végigtekerte mindkét korábbi háromhetest.

A hatodik etapon egy nagy előnnyel hazaért szökésből nyert, ezzel került jó helyzetbe összetettben, a 8. szakaszon pedig átvette a piros trikót, amelyet aztán nem is adott ki kezéből, így pályafutása első háromhetes körversenyén győzött. A Vueltán a 2013-ban diadalmaskodó Chris Horner után ő lett a második amerikai győztes, egyben a második olyan kerékpáros az 1957-ben Girót nyert olasz Gastone Nencini után, aki egy naptári éven belül teljesítette mindhárom Grand Tour-viadalt és az egyiket meg is nyerte.

A Jumbo-Visma – amelynek jelmondata „együtt nyerünk” – a Vueltán is triplázott: a második helyet Vingegaard, a harmadikat Roglic szerezte meg, ez legutóbb az 1966-os spanyol körversenyen a Kas-Kaskolnak sikerült három hazai kerékpárossal.

Mögöttük három spanyol bringás végzett összetettben: a fiatalok kategóriájának győzteseként Juan Ayuso lett a negyedik, ötödikként Mikel Landa, hatodikként pedig Enric Mas zárt.

Valter Attila segítőként a 22. helyen végzett az összetettben és dobogóra állhatott Madridban, mivel a Jumbo-Visma megnyerte a csapatversenyt

A magyar bajnok kiváló munkával járult hozzá a történelmi eredményhez és volt meghatározó tagja a már előzetesen is az elmúlt évtizedek egyik legerősebb háromhetes sorának tartott nyolcasban. A fiatalok kategóriájában nyolcadikként zárt a 25 esztendős Valter.

A záróetap előtt az M4 Sport helyszíni stábjának rámutatott: mezőnyszakaszon először tekert ugyanabban a mezben, mint csapattársai, mivel a kiemelten sikeres naptári esztendő és a megnyert Grand Tourok tiszteletére speciális mezben, sisakban, kesztyűben és kerékpáron tekert a Jumbo-Visma, fekete alapon rózsaszín, sárga és piros csíkokkal.

„Örülök, hogy ma nincs különbség, a holland bajnok Dylan van Baarle is ebben az egyedi, mai napra gyártott különleges mezben lesz”

– fogalmazott.

Elárulta, szombat este volt egy kicsi ünneplés, a stábtagoknak egy kicsit nagyobb, ám fáradtság miatt korán ágyba kívánkozott minden bringás.

Valter Attila

„Eddig három Grand Tourt teljesítettem, mindhárom Giro d’Italia időfutammal végződött, ez lesz az első, hogy a csapattársaimmal karöltve érek be a célvonalon”

– szögezte le.

Vingegaard kiemelte: neki és a csapatnak is történelmi volt ez az idény, nagyon boldog az elért sikerek és a mostani első három hely megszerzése miatt.

„Nagyon örülök Sepp sikerének” – hangsúlyozta. Valter kapcsán azt mondta: lenyűgöző lépéseket tett meg ebben az évben a magyar bajnok.

„Nagyon megérdemelte azt, hogy itt volt, nagyszerű srác és kiváló kerékpáros. Egész évben láttuk, milyen erős, nagy jövő áll előtte” –

– vélekedett Vingegaard.

A hegyi pontverseny nyerteseként a pöttyös trikót a tavalyi összetett győztes belga Remco Evenepoel viheti haza, míg a sprinterek pontversenyében az ausztrál Kaden Groves végzett az élen és lett zöld trikós.

Az utolsó szakasz első fele hagyományosan az ünneplésről és a pezsgőzésről szólt, így volt ez a spanyol fővárosban borús időben rendezett záróetapon is: a Zarzuela lóversenypályánál kezdődő 101,5 kilométeres táv első felében elkészültek a fotók a megkülönböztető trikók viselőiről, a csapatokról. A belvárosi körözés során többen is hosszú szökést indítottak, az utolsó 40 kilométerre összeállt hatfős csoportban benne volt Groves, Evenepoel és Filippo Ganna is, izgalmassá téve a verseny lezárását.

Legutóbb 1983-ban volt sikeres szökés a Vuelta záróetapján, a mezőny mindent megtett, hogy ezúttal is sprintbefutó döntsön a Paisaje de la Luzon. Hatszáz méterrel a cél előtt épp utolérték a megtorpanni látszó szökevénycsoportot, ám ekkor Evenepoel újra megindult, majd Groves bújt ki a szélárnyékából, és a zöld trikós a harmadik szakaszsikerét ünnepelhette ezen a Vueltán.