Lehengerlő bronzsiker

Galambos Ramóna, a juniorkortól búcsúzva, zseniális birkózással nyert bronzérmet a mâconi világbajnokságon. Szigetvári mestere, Módos Csaba szerint viszont az elődöntőt bírói hiba miatt vesztette el. A női szakág – szokás szerint – átütő japán sikert hozott: a nyolc aranyból hat lett az övék.

Szekeres István Diadalmasan tért vissza Galambos Ramóna a szőnyegre a mâconi junior-világbajnokságon. A női birkózás második versenynapján Száraz Vivien táraságában képviselte a magyar színeket.

GR16, címlapA súlyos sérülés és a hosszú kihagyás után Ramóna látványos rajtot vett: az 55 kg nyolcaddöntőjében 8-0-ra győzött a vietnámi Kieu Thi Ly, Ázsia juniorbajnoka ellen, aki a kontinensének az idei felnőttbajnokságán bronzérmet nyert. Négy levitellel, illetve mögékerüléssel meggyőzően, kettesével gyűjtögette a pontjait, de mindegyikért meg kellett dolgoznia.

Hogy ki legyen az ellenfele a negyeddöntőben, azért az idei Eb ezüst- és (egyik) bronzérmesének kellett megküzdenie. Az Eb-második, török Elif Huseyin Yanik szerezte meg a babért: az 5:15. percben, 10-4-es vezetéskor tusolta az orosz Viktorija Vaulinát. A sikerben nem telt sok öröme, hiszen a negyeddöntőben mindössze 2:07 percig állta a szigetvári kiválóság fergeteges rohamait, akkor alakult ki a 10-0, a technikai tus, a kegyelemdöfést hídba billentés adta meg.

Ramóna napjának történetét természetesen folytatjuk.

De most vessünk néhány pillantást a nap másik magyarjára. Száraz Vivien a 72 kg 17 fős mezőnyében a 17-es rajtszámot kapta a sorstól. Ez azt jelentette, hogy egyedül ő vívott selejtezőt – együtt persze a kínai ellenféllel. Ázsia idei juniorbajnoka, Yan Chuchu szerzett vezetést, 0-2, de akkor a magyar még tudott fordítani, szép csípődobással, 4-2. A kínai szorgalmasan gyűjtögette a pontokat, 4-8, majd a második menet elején féllábkiemelés után levitte és kétszer megpörgette Vivient, így technikai tussal győzött (4-14, a 3:47. percben). A nyolcaddöntőben viszont, 4-4-es álláskor, az orosz Sisztyerova két vállra fektette, és a kínai veresége a magyar birkózónak a verseny végét jelentette.

KETTEN, EGYEDÜL
A női birkózás első versenynapjáról feljegyeztük, hogy egyetlen magányos edző álldogált a szőnyeg sarkában, Nagy Lajos. A világbajnoki mezőnyben mindenki más mellett volt segédedző, masszőr, valaki.
Neki a szünetben egyedül kellett (volna) egyszerre legyeznie a versenyzőjét, kis gyúrással frissíteni az izomzatát, és közben még tanácsokkal is ellátni.
A második napra, szerencsére, a szabadfogású csapattal megérkezett még egy edző Mâconba, Tihanics Tibor. Mondjuk úgy: a segítség.
Igen ám, csakhogy a két magyar versenyző szinte egyszerre lépett szőnyegre… Tihanics kísérte fel Száraz Vivient Nagy Lajos pedig Galambos Ramónát.
Megszületett az új magyar dizájn: egy magányos edzőből kettőt csináltunk, egy nap alatt.

Most akkor vissza, Ramónához. Mégis csak ő volt a legfontosabb ezen a napon.

Az elődöntőben a kazah Marina Szednyeva volt az ellenfele, akit a tavalyi juniorvébé negyeddöntőjében 2:29 perc alatt vert meg 12-2-re, technikai tussal. Most viszont meglepte: két villanással 8-0-ra elhúzott.

Még az első menetben jött válasz Ramónától, ledöntés (4-8), amely után hosszasan tusveszélyben volt a kazah, de valahogyan megúszta.

A második három perc Galambos-rohamokkal telt, de csak 6-8-ig sikerült feltornáznia magát. Szednyeva beton védekezésével szemben ezúttal két kiléptetést harcolt ki. Hiányzott a robbanékonyság, és az – egyértelműnek látszik – a sok kihagyás következménye.

Módos Csaba, Ramóna szigetvári edzője érdekes gondolattal állt elő: „A szabály szerint haa valaki tushelyzetben kiabál, akkor meg kell adni a tust. Hát, itt a kazah igencsak ordított. A bíró meg nem adott semmit.”

Hogy őszinte legyek, nem tudok ilyen szabályról. Lehet, hogy csupán bírói gyakorlat, hiszen nem tudni, hogy a szőnyegre préselt versenyzőt fulladás vagy testi károsodás ellen kell-e megvédeni, és akkor a kiabálás olyan, mint a dzsúdóban a meccs „lekopogása”, vagyis a feladása. Ígérem, utánanézünk.

Maffiózó kitolásnak nem érzem az esetet, és most már úgy is mindegy.

Megy a többi közé.

Galambos Ramóna a világbajnokság bronzmérkőzésével búcsúzott a juniorkortól. Igazi gálameccs volt. Az ellenfél a német Debora Lawnitzak, aki az idei a Német Nagydíj felnőttversenyének második helyezettje, márpedig tudjuk, hogy Dormagenben nem ingyen osztogatják az ezüstöket. Ramóna háromszor rángatta le a szőnyegre Deborát, és került mögé. Egyszer – már csak a változatosság kedvéért is – simán levitte. Ez eddig 8-0, de hogy csattanó is legyen a végére, dzsúdóalapú, látványos gáncsos csípődobással küldte le a németet, négy pontért. 12-0, technikai tus. És akkor 27 másodperc elvileg még hátravolt az első menetből.

Látványos búcsú a korosztálytól, lendületvétel a tokiói olimpiai felkészülésre.

Nem babazsúr lesz.

Maradjunk annyiban, hogy a Ramóna ellen győztes Szednyevát a döntőben 11-0-ra lemosta a szőnyegről Maju Mukaida, az egyik legígéretesebb japán fiatal, és a felkelő nap országának leányai – hűen az elődökhöz – hatalmasat produkáltak Mâconban is. A második napon mind a négy súlycsoportban diadalmaskodtak, és a fogásnem nyolc aranyérméből hatot visznek haza.

JUNIOR-VILÁGBAJNOKSÁG, MÂCON (FRANCIAORSZÁG)
Női birkózás, 2. nap: 48, 55, 63, 72 kg
A nap magyar szereplői
48 kg (20 induló): nincs magyar. 55 kg (22): Galambos Ramóna. 63 kg (17): nincs magyar. 72 kg (17): Száraz Vivien
A nap magyar mérkőzései
Selejtező. Yan Chuchu (kínai)–Száraz 14-4, technikai tus a 3:47. percben. Nyolcaddöntő. Galambos–Kieu Thi Ly (vietnámi) 8-0. Negyeddöntő. Galambos–Elif Huseyin Yanik (török) 10-0, technikai tus a 2:07. percben
Elődöntő. Martina Szednyeva (kazah)–Galambos 8-6
Bronzmérkőzés. Galambos–Debora Lawnitzak (német) technikai tus, 12-0 a 2:33. percben.