Már csak jobb jöhet

Csupán a Kanadában jégre lépő fiú U16-os jégkorong-válogatott örülhetett győzelemnek a magyar csapatok közül. A korosztály B együttese Poprádon még nyeretlen, az U18-asok két gárdája közül a fehérek hosszabbításban, a pirosok a rendes játékidőben kaptak ki.

UP-info Négy helyett Három Nemzet-tornává alakult az immár hagyományos, karácsony utáni budapesti U18-as nemzetközi jégkorong-viadal. Az Újpest Megyeri úti jégcsarnokában a vendég lengyelek és az ukránok mellett két magyar csapat lépett jégre.

Először – Glen Williamson távollétében – a Horváth András vezette fehér együttes, amely rendkívül kiélezett mérkőzést játszott Lengyelországgal. Azt is írhatnánk: katonásat, hiszen az eredmény szabályosan menetelt… Vezetést szereztek a lengyelek, egyenlítettek a magyarok. A két csapat nem tapogatózott, az ellenfél már az ötödik percben gólt lőtt, arra négy perc múlva a nemrég még az U20-as divízió II/A csoportos vb-n szereplő Szita Donát válaszolt, emberelőnyben.

Egyik U18-as csapatnak sem sikerült nyernie hazai jégen Forrás: MJSZ

Egyik U18-as csapatnak sem sikerült nyernie hazai jégen  •  Forrás: MJSZ

Két percig sem örülhetett, mert megint a lengyeleké lett az előny, egészen addig, míg Horváth Bálint talált kapuba. Vas Márk és Maciej Rybak durva játékért kapott kettős kiállítása a lengyeleknek kedvezett, így 3-2-es hátrányban vonulhatott a magyar csapat az öltözőbe.

A második harmadból még éppen csak eltelt ötvenhárom másodperc, amikor Szita ismét megrezegtette a hálót, de a vezetést továbbra sem sikerült átvenni. Sőt, ismét az ellenfél talált, mire Horváth megduplázta góljainak számát.

Míg az első két harmadban potyogtak a gólok, a harmadikban a vetélytárs játékosai a fegyelmi büntetéseket gyűjtögették, de azt a magyarok nem használták ki a jégen. A rendes játékidő 4-4-es döntetlennel zárult, jött a hosszabbítás, amelyben a sorminta alapján a lengyelek találtak a kapuba, s így 5-4-re nyertek.

Az esti mérkőzésen a Fodor Szabolcs vezette piros csapat az ukránokkal mérkőzött. Az edző a torna előtt a szövetség honlapján elmondta: a szakmai stáb elsősorban azt akarja látni a fiúktól a pályán, hogy mindenki száz százalékon pörög, és mindent megtesz a győzelemért. És ha azt látják, hogy mind a negyvenhat, bizonyítási lehetőséget kapó játékos szívvel-lélekkel küzd, akkor bizony nehéz dolguk lesz áprilisban, a huszonkét fős divízió I/B-s világbajnoki keret kijelölésekor.

Nos, csapata egészen jól tartotta magát az első harmadban, három emberhátrányt is sikerült kivédekezni. Pech, hogy a második játékrész elején éppen egy másodperccel azután, hogy a gáncsolásért kiállított kapus, Kovács Dávid visszajöhetett a jégre, megszerezték a vezetést a vendégek. A második találatukat már akcióból szerezték, a harmadik pedig négy a négy elleni szituációban, így az utolsó harmadra tetemesnek tűnő, 3-0-s előnyre tettek szert.

Veszve azonban még semmi sem volt, hiszen a párhuzamosan zajló Debrecen−Újpest MOL Liga-mérkőzésen a hazaiak 4-0-ra vezettek a második játékrészben, szétlövésben mégis a lilák diadalmaskodtak. A szépítés az U18-as válogatottól is érkezett Sebestyén Dávid révén, de akkor már csak alig három perc volt hátra a mérkőzésből, ráadásul a meccs vége előtt az ukránok még egyszer betaláltak, így beállították a 4-1-es végeredményt.

Nincs szerencséje mostanság az utazással a magyar utánpótlás-válogatottaknak. Miután nemrég az U20-asok reggel helyett csak este tudtak elutazni Budapestről Litvániába a divízió II/A csoportos világbajnokságra, onnan hazatérve három játékos csomagja is Varsóban maradt az átszálláskor. Most az U16-os csapat járt hasonlóan: tízen hiába várták a felszereléseket Kanadába érkezve, azok Londonban maradtak.

A kamloopsi klub a szerencsétlenül járt játékosoknak biztosított felszerelést, így mindenki jégre léphetett a Kamloops Blazers Tier II-es, azaz második vonalbeli csapata ellen. A 2000-es születésű magyar fiúk az edzőmeccsen nem bántak kesztyűs kézzel egy évvel fiatalabb vetélytársaikkal, és 16-1-es, nagy különbségű győzelmet arattak ellenük.

Vértes Nátán a következőket mondta az összecsapásról:

A Glen Williamson vezette csapatnak azért a folytatásban már nehezebb dolga lesz, hiszen a rangos Kamloops International Bantam Ice Hockey Tournament nevet viselő korosztályos tornán Tier I-es, azaz első vonalbeli együttesekkel kell felvenni a harcot. Ráadásul mindezt meccsenként kétezer néző és számos játékosmegfigyelő előtt. A december 30-án kezdődő ötnapos viadal előtt az egyik későbbi ellenféllel, a Balgonie Prairie Stormmal játszanak még edzőmeccset a fiúk. Akkor már mindenki a saját szerelésében, hiszen ahogy Mercz Orsolya csapatvezetőtől megtudtuk, megérkeztek a hiányzó csomagok.

Mindeközben a korosztály másik fele már három mérkőzésen túl van a szlovákiai Poprádon, kevesebb mint több sikerrel. Vasárnap az Ondrejčík Rastislav vezette gárda először szoros mérkőzésen 2-1-re kikapott a lengyelektől, majd két óra elteltével a Poprád korosztályos csapatával mérkőzött. Bár 1-2 után csaknem egyenlítettek a fiúk, a vége 3-1-es vereség lett.

Hétfőn a szlovákok U15-ös csapata ellen korcsolyázott jégre a magyar válogatott. Bár az utolsó játékrészben beszorította a harmadába ellenfelét, az csak a szépítésre volt elég, miután a hazaiak akkora már háromgólos előnyt szereztek, s végül 3-1-re nyerték a meccset. Este az osztrákokkal mérkőzött a csapat, de eredmény még nem még nem érkezett; később közöljük.