Németország békésen ünnepelte a törökök elleni győzelmet

Békésen, minden atrocitás nélkül, de mindvégig hatalmas izgalomban ünnepelte egész Németország a labdarúgó Európa-bajnoki elődöntőn a törökök ellen aratott – meglehetősen drámai – 3:2-es győzelmet.

Az esetleges erőszakos cselekmények, illetve szurkolói túlkapások miatti előzetes aggodalmakra rácáfolva az éjszakába nyúló baseli mérkőzés Berlinben és több más nagyvárosban is egyfajta – több milliós – multikulturális ünneppé vált. A többségben lévő német, valamint Németországban élő török szurkolók mindenütt békésen megfértek egymással, s rendőri beavatkozásra éjféli értesülések szerint sehol nem volt szükség.
   
Az igazi népünnepély Berlin szívében, a Brandenburgi kapunál volt, ahol az elhelyezett óriás kivetítők előtt több mint 500 ezer lelkes – német és török – szurkoló gyűlt össze. Több mint egy órával a mérkőzés kezdete előtt a térre vezető valamennyi utat a hatóságok lezárták, a különleges utcai nézőtér ugyanis teljesen megtelt.
   
A több mint fél milliós tömeg hangulata a 90 perc alatt úgy változott, ahogy a gólok estek, hol a németek, hol pedig a törökök ujjongtak és ünnepeltek, vagy éppen szomorkodtak. A meccs végén azonban a németek örültek, míg a törökök annál elkeseredettebbek voltak az utolsó pillanatban kapott, s a németek számára a győzelmet jelentő gól miatt.
   
A mérkőzés drámaiságát a televízió "ördöge" is növelte, mégpedig mind a kivetítők előtt szurkolók, mind a több millió televízió néző számára. A bécsi elosztó központban keletkezett áramkimaradás miatt ugyanis a második félidőben két alkalommal is percekre megszűnt a kép – hasonlóan más európai országokhoz -, s a nézők csak a ZDF közszolgálati televízió magyar származású kommentátora, Bela Rethy hangközvetítése alapján követhették az eseményeket.
   
Értesülések szerint nem voltak atrocitások azokban a fővárosi negyedekben sem, ahol a legtöbb berlini török lakik, így Kreuzbergben, s Neuköllnben sem. Egyes értesülések szerint több helyütt a német szurkolók vigasztalták török társaikat, másutt pedig a vereség ellenére a török drukkerek német zászlókat tartva a magasba – emelt fővel – ünnepeltek a németekkel.
   
Joachim Löw szövetségi kapitány a ZDF televíziónak adott éjfél előtti nyilatkozatában drámai küzdelemről beszélt. Az edző elismerte, hogy a törökök ellen nem sikerült megismételni a Portugália elleni játékot, a csapat mind a középpályán, mind a védelemben sokat hibázott. Löw  rendkívül elismerően nyilatkozott a török válogatott játékáról, óriási lelkesedéséről és kitartásáról, ugyanakkor úgy értékelte, hogy a németeket a rosszabb játék ellenére is a páratlan győzni akarás és az erkölcsi tartás segítette. Löw a vasárnapi döntőre a szerda esti játéknál többet és jobbat, s természetesen győzelmet ígért.
   
A német válogatott egyik leglelkesebb szurkolója ezúttal is Angela Merkel kancellár volt, aki a baseli stadion díszpáholyában drukkolta végig a mérkőzést. A kancellár gratulált a német válogatottnak, de ugyanúgy a török csapatnak is, Löwhöz hasonlóan úgy értékelve, hogy az ellenfél kiváló teljesítményt nyújtott. Merkel szerint a találkozó a futball ünnepe volt. A kancellár ugyanakkor örömét fejezte ki annak kapcsán, hogy az információk szerint a német és a török szurkolók között sehol nem került sor atrocitásokra.
   
A török válogatott edzője, Fatih Terim a mérkőzés után mélységes szomorúságának adott hangot. Az edző szerint csapata jól játszott, s nem érdemelt vereséget. Ennek ellenére úgy értékelte, hogy az egész Európa-bajnokság alatt sikerült sokat nyújtaniuk a török népnek.

MTI