Női vízilabdázóink ötméteresekkel legyőzték Ausztráliát, jöhet az elődöntő!

A magyar női vízilabda válogatott kiélezett mérkőzésen, ötméteresekkel 13–11-re legyőzte Ausztráliát a negyeddöntőben, így bejutott a legjobb négy közé. A fináléba jutásért az Egyesült Államokkal meccselünk.

A női vízilabdatorna csoportkörében nem voltak kiesők, a magyar válogatott az Egyesült Államok és Spanyolország mögött a harmadik helyen jutott tovább a négyesből, megelőzve Kínát. A negyeddöntőben a másik kvartettben második helyen végző Ausztrália következett, amelyet csak Olaszország tudott legyőzni (8–7).

A mieink jól kezdték a mérkőzést, a ráúszásnál elhozták a labdát, ám az első gólt mégis az ausztrálok szerezték Glencora McGhie révén – miután a túloldalon Garda Krisztina nem tudott betalálni emberelőnyben. Kisteleki Hanna kapufáig, Antal Dóra egy védett lövésig jutott, míg Ausztrália másodszor is betalált, Rowie Webster pattintott a bal felsőbe Gangl Edina keze mellett, a blokk is lemaradt. Webster nem sokkal később megduplázta góljainak számát, kezdett elhúzni ellenfelünk. Az utolsó percben jött a szépítés, a csapatkapitány Keszthelyi Rita a bal alsóba vágta az ötméterest. (3–1)

A második negyedben is elhoztuk a labdát, de az első gólt ezúttal sem mi jegyeztük: mintegy két perc elteltével Ash Southern vette be a kapunkat Keszthelyi kiállítása után. A túloldalon Bujka Barbara és Kisteleki is próbálkozott lövésekkel, előbbié a kapufáról a képzeletbeli gólvonalra pattant, utóbbiét védte a kapus – szerencsénk sem volt. Bujka nagyot küzdött középen, de többet ítéltek ellene, mint javára. Ahogy az lenni szokott, a kihagyott helyzetek megbosszulták magukat, Southern ismét betalált. Bíró Attila szövetségi kapitány ekkor időt kért, Gangl Edina helyére pedig Kasó Orsolya érkezett a kapuba – rögtön egy védéssel mutatkozott be. A nagyszünet előtt két szép góllal felzárkózott a magyar csapat: Czigány Dóra a jobb oldalról bombázott a kapus szemei közé, míg Tóth Ildikó centerből ejtett a hálóba. (5–3)

A harmadik játékrész kihagyott helyzetekkel kezdődött, majd Takács Orsolya távoli góljával egyre felzárkózott a magyar válogatott. Sokáig nem örülhettünk, Southern ugyanis megszerezte harmadik találatát a mérkőzésen, amivel ismét nőtt a különbség. Egy perc leforgása alatt két centergólt is tudott lőni a Bíró-csapat, előbb Bujka Barbara talált be, majd Illés Anna parádés bejátszását Keszthelyi húzta a hálóba egyből a center helyén, ezzel kiegyenlítettünk. Az utolsó perc kezdetén McGhie révén ismét visszavették az előnyt az ausztrálok. (7–6)

Keszthelyi révén elhoztuk a labdát az utolsó ráúszásnál, majd csapatkapitányunk nem járt szerencsével az első támadásnál, lövése a kapufáról kifelé pattant. A túloldalon Zagame is a lécet találta el Takács Orsolya kiállítását követően, majd Bronwen Knox betalált, ismét kettő volt közte. Következő támadásunkban sikerült eljutattni a labdát a center Bujkához, aki ravasz lövéssel a bal alsóba pattintott. Antal Dóra előbb egy remek labdaszerzéssel vétette észre magát, majd a túloldalon remek akciógólt szerzett a bal oldalról, amivel kiegyenlítettünk! Valamivel több mint két és fél perccel a vége előtt emberelőnybe került a magyar csapat, Bíró Attila pedig időt kért. A szerencse azonban ezúttal sem pártolt mellénk, Keszthelyi lövése a kapufáról megint kifelé pattant… Kasó Orsolya nagyon fontos védésekkel járult hozzá az eredmény megtartásához, döntetlen! Jöhettek az ötméteresek! (8–8)

A magyar válogatott kezdett, Bujka Barbara magabiztosan lőtt a bal alsóba, a túloldalon Webster sem hibázott. A következő párosban Kisteleki Hanna betalált, csakúgy, ahogyan Southern, kettő-kettő. A csapatkapitány Keszthelyi bevágta, a túloldalon Knox viszont hibázott, kapufát lőtt! Czigány Dóra a jobb sarokba pattintott, a negyedik ausztrál lövő, Gofers pedig a jobb felsőbe. Az utolsó párosra maradt a döntés, Antal Dórának csak annyi volt a feladata, hogy belőjje – meg is tette, ezzel meglett a továbbjutás! Magyarország az elődöntőben, ellenfelünk a címvédő Egyesült Államok lesz – visszavághatunk a csoportkörben elszenvedett vereségért.

„Hát, ez rettenetesen szoros volt már megint. Ez a harmadik alkalom, hogy az ausztrálok ellen ötöspárbajt vívtunk, és végre le tudtuk őket győzni! – mosolygott a találkozó után Takács Orsolya. – A korábbi párharcok után óriási öröm ez most nekem. Hogy az amerikaiak verhetők-e? Hogyne lenne az! Nincs olyan csapat, amely verhetetlen lenne, de csak annyit tudok ígérni, hogy mindent megteszünk a legyőzésük érdekében.”

„Gratulálok a csapatnak, nem azért, mert jól játszottunk, mert sajnos nem így volt, de 0–3 és 1–5 után is megvolt a tartásunk, vissza tudtunk jönni – fogalmazott a találkozó után Bíró Attila szövetségi kapitány a mob.hu-nak. – Magunkat rángattuk ki ebből a helyzetből. A mérkőzés második felében jobban játszottunk, az iksz igazságos volt. Az ötméterespárbaj mindig lutri. Két elveszített csata után biztos voltam benne, hogy nem kaphatunk ki megint. A kapuscsere elbizonytalanította az ausztrálokat, támadásban pedig több fórt tudtunk kiharcolni és ezeket ki is használtuk. A kontra és a kiállítás mindig szubjektív, nem örültem neki, hogy Bujka Barbara ellen annyit fújtak, védekezésben is remek volt. A fejemben már összeállt a taktika az amerikaiak ellen, szerintem mi vagyunk az egyik csapat az olimpián, amelyik meg tudja szorítani vagy verni őket.”