Rövidpályás úszó-Eb: 25 méteren 11. alkalommal

uszas.jpg

Csütörtöktől vasárnapig a 11. rövidpályás Európa-bajnokság keretében Debrecenben mérik össze tudásukat a kontinens "kurta" távon, vagyis 25 méteres medencében legkiválóbb úszói, köztük 27 magyar.

A 12 férfi és 15 női versenyző alkotta hazai különítmény a cívisváros új, tavaly októberben átadott – egy elhúzható fal segítségével 25 méteressé átalakítható – 50-es uszodájában igyekszik szaporítani a műfaj eddigi magyar sikereit, amelyekből akad jócskán, noha a piros-fehér-zöld színek képviselői csak a kétezres évek elejétől váltak igazán rendszeres szereplőivé a rövidpályás Eb-knek. Viszont a bő fél évtized alatt is számos diadal született, aminek "fémes" bizonyítéka az eddig megszerzett 31 érem, közte 14 arany.
   
Minden esély megvan rá, hogy meglegyen a tizenötödik – de tán még a tizenhetedik is – a hajdúsági fővárosban, ha a legfőbb magyar remények hordozói azt nyújtják, amire képesek. Jelesül akár három Európa-bajnoki titulus is hazai versenyzőé lehet, amennyiben Cseh László és Gyurta Dániel klasszisához méltóan teljesít, ahogyan azt már a múltban és rövidpályán is megtette. Előbbi, a Kőbánya SC elsősorban vegyesúszásban klasszis reprezentánsa vezeti a honi örökrangsort hat elsőségével, amihez három második és két harmadik helyezés is járul, utóbbi, a Jövő SC-II. kerület kiválósága pedig éppen tavaly decemberben lett életében először – de bizonyára nem utoljára – Európa-bajnok 25 méteren, 200 m mellen. Rajtuk kívül – könnyen medált is érő – kellemes meglepetéssel rukkolhat ki a hátúszó-specialista Szepesi Nikolett, a vegyesen és gyorson mind nagyszerűbb Verrasztó Evelyn, de ott lehet a végelszámolásnál a pillangózó – s "röviden" korábban Eb-aranyig is jutott – Boulsevicz Beatrix, továbbá a "kis-vegyesúszásban" bronzérmet már kiharcolt Hosszú Katinka és Jakabos Zsuzsanna is. Noha a doppingmintavételi hercehurca miatt a felkészülését illetően ezúttal messze nem tökéletes Kovács Ágnestől a dobogó most kivételes bravúrnak számítana, a mellúszó olimpiai bajnoknőt azonban – éppen, mert hatalmas küzdő – eleve leírni hiba, sőt egyenesen dőreség lenne.
   
Az Eb-n amúgy 39 országból (benne Dánia autonóm területéről, a Feröer-szigetekről) állnak rajthoz úszók – a szervezőbizottság adatai szerint 218 nő és 252 férfi -, együttesen 470-en, összességében nyolccal kevesebben, mint 2006-ban, Helsinkiben. Viszont az idén hárommal több nemzet nevezett a tavalyinál, ami részvételi csúcs a rövidpályás kontinensviadalok históriájában. A legnépesebb csapatot a franciák küldik (41 fő), a sorban őket a britek (30), a magyarokat "másoló" oroszok (27), a németek (26) és a svájciak (25) követik.
   
A debreceniek felkészülten várják a rekordmezőnyt, s a kísérőkkel, edzőkkel, szakvezetőkkel, mindenféle hivatalos emberrel együtt 1600 fősre duzzadó akkreditált vendégsereget. A bő 200 ezres lélekszámával második legnagyobb magyar város szeretne nagyon jó gazdája lenni a kontinensvetélkedőnek, amihez nemcsak az önbizalom, hanem a kellő rutin is adott, hiszen 2001 óta ez a 12. nemzetközi verseny – világ- vagy Európa-bajnokság – Debrecenben. Ráadásul egy különleges sorozat "záródarabja" a hajdúságiaké, ugyanis a budapesti 2005-ös ifjúsági és 2006-os felnőtt Eb után 2007-ben sorozatban egy harmadik magyarországi csúcsvetélkedőnek adnak otthont, éppen abban az esztendőben, amikor fennállásának századik születésnapját ünnepli a Magyar Úszó Szövetség.

MTI