Székesfehérvárott épül a jövő

Dr. Bóka Viktor, Székesfehérvár jegyzője beszélt a sportággal kapcsolatos elképzeléseiről és a városban épülő első amerikai foci stadionról.

Boka_Viktor_0047Magyarországon Budapest mellett nemcsak Debrecen vagy Győr hazánk egyik nagy sportvárosa, hanem nyugodtan kijelenthetjük, hogy Székesfehérvár is az. A városban ott a Videoton, amely jelenleg még magyar bajnok labdarúgó klub, az Alba Volán pedig országunk egyik legjobb jégkorong csapata és az EBEL-Ligában méretteti meg magát. Természetesen a Fehérvári KC női kézilabda klub sem felejthető el ebből a felsorolásból. Ám lehet, hogy a közeljövőben az amerikai futball is felzárkózik a város sportjainak húzóágazata közé az Enthroners révén.

Az elmúlt hónapokban a székesfehérvári tojásfoci óriási fejlődésnek indult, de már korábban is tudtuk, hogy az együttesnek kiváló felnőtt és utánpótlás csapata van. Ez úgy néz ki, hogy elnyeri a jutalmát. Erről Dr. Bóka Viktor, a város jegyzője beszélt a mafsz.org-nak. Az elbeszélés során nemcsak arról volt szó, hogy az Enthroners-t mivel támogatja Fejér megye székhelye, hanem a város jegyzője elmondta azt is, hogyan került kapcsolatba a sportággal.

 

Hogyan kapcsolódott be az életébe az amerikai futball?
Én is, -mint itthon Magyarországon nagyjából mindenki- az internetes és televíziós közvetítések révén ismerkedtem a sportággal. Már akkor „vadásztam” az NFL meccsek fellelhető videó anyagait, amikor hazánkban még mindenki NBA és NHL lázban égett, és szó sem volt arról, hogy egy amerikai futball mérkőzésnek komolyabb nézettsége lehet, mint egy kosárlabda meccsnek. Lenyűgözött a sportág összetettsége, egyszerre stratégiai-, de mégis rendkívül férfias és kemény sport, ami komoly ügyességet és állóképességet is igényel egyszerre, ritka az ilyen manapság.

Akkor gondolom, nagy NFL-rajongó is. Van kedvenc csapata?
Természetesen nagy NFL rajongó vagyok, a lehető legtöbb mérkőzést igyekszem megnézni a sporttelevízión, de gyakran online streamek segítségével is követem a mérkőzéseket. A San Francisco 49ers a kedvencem, még Joe Montana játéka nyűgözött le, és szögezett a képernyőhöz: kivételes képességű irányító volt, elképesztő játékintelligenciával. Manapság kicsit szomorúan nézem kedvenc csapatom vergődését, 2013-ban még Super Bowlt játszott a csapat, most pedig a rájátszás is fényévekre került a gárdától. Azért bízom benne, hogy jövőre már újra minden másképp lesz.
11180391_663545703776022_1713202359_oMilyen potenciált lát a sportágban itt hazánkban?
Szerintem nagyon komoly robbanás előtt áll Magyarországon a sportág, elég csak a tavalyi HFL-döntő 6000-es, vagy a válogatott októberi mérkőzésének 4500-as nézőszámát megemlíteni. Nagyon sokan követik a sporttelevízió közvetítéseit is, sokan Londonba is kizarándokolnak, csakhogy élőben láthassák kedvenceiket. Szerintem nem járok messze a valóságtól, hogy ha azt mondom: Magyarországon közel egymillió embert érdekel, vagy követi valamilyen szinten az NFL-t, ebből a komoly tömegből kell minél több embert becsatornázni a sportág itthoni vérkeringésébe is.

Hogyan került kapcsolatba az Enthroners-zel?
A fehérvári csapattal, és úgy általában a magyarországi amerikai futballal egy volt középiskolai tanárom révén kerültem kapcsolatba, aki ma a Fehérvár Enthroners elnöke. Ő csalogatott ki először egy hazai mérkőzésre és akkor szembesültem vele, hogy ezt a fantasztikus sportágat hazánkban is egészen jó színvonalon űzik már, sőt 3 divízióba szervezett nemzeti bajnokság is működik, több mint 20 csapattal országszerte. Az Enthroners hazai mérkőzésein is rendre 500 fő körüli nézősereg tekintette meg az összecsapásokat, annak ellenére, hogy Székesfehérváron évek óta nem tudtak hivatalos meccset rendezni, mindig valamelyik Fehérvár környéki kistelepülés fogadta be őket. Ennek most már vége, igazi otthont kap a fehérvári csapat, de a teljes magyar amerikai futball is egy minden igényt kielégítő fellegvárral bővülhet. Meggyőződésem, hogy az első hazai mérkőzés alkalmával 2016 áprilisában megközelíti, sőt meg is haladhatja a nézők száma az 1000-es álomhatárt. Ez egy Divízió II-es amerikai futball mérkőzés esetében elképesztően magas szám.

Mivel tudják támogatni a Koronázókat?
Az Önkormányzat elsősorban magával a létesítménnyel és az ahhoz kapcsolódó minden infrastruktúrával, az új stadion költségeivel támogatja a klubot. Bár az Enthroners egyesületi formában már 2007 óta létezik, közvetlen önkormányzati pénzügyi támogatást elvétve, és minimális összegben kapott csak a csapat, működésükre a forrást eddig is maguk teremtették elő. Mindenesetre az már most kijelenthető, hogy az amerikai futballstadion fejlesztésnek köszönhetően megjelentek újabb szponzorok is a csapat körül, úgyhogy biztosan kijelenthető, hogy a működés akár önkormányzati forrás nélkül is biztosított.
Boka_Viktor_0254Igen, ahogy Ön is említette Székesfehérvárott megépül az első hivatalos amerikai futball stadion. Hogyan jött az elképzelés?
Ahogy azt már említettem, komoly potenciált látunk a honi amerikai futballban, ezért határozta el az önkormányzat ezt a fejlesztést. Fontos leszögezni, hogy itt nem arról van szó, hogy egy zöldfelületre ráfestjük a hivatalos rácsozást, hanem egy komplex, 2017 év végéig tartó, csaknem 200 millió forintos beruházás zajlik. Magyarán nemcsak hogy az ország első szabványpályája, de az ország első amerikai futball stadionja kerül megépítésre. A beruházás a pálya felfestésén kívül magában foglalja a komplex öltöző blokk kialakítását is. Itt lesz a hazai, a vendég, és a bírói öltöző, valamint lesz egy taktikai helység a meccshelyzetek elemzésekhez és a videózáshoz. Emellett egy 4000-es lelátó is épül a pálya köré, amelyből csaknem 2000 ülőhelyet is kialakítunk, és mobil lelátókkal igény esetén hatezresre lesz bővíthető. A pálya világítása 2016 őszére kell, hogy megvalósuljon, úgyhogy az őszi junior bajnokság vagy az egyéb hivatalos mérkőzéseket már villanyfényben is meg lehet rendezni. A hivatalos amerikai futball eredményjelző tábla, a pálya automata öntözőrendszere is kiépül majd, de már ott pihennek a raktárban az eredeti, amerikai futballban is használatos Y-kapuk is.

Hogyan látja Magyarországon és Székesfehérvárott az amerikai futball helyzetét?
A Fehérvár Enthroners fiataljai alaposan feladták a felnőtteknek a leckét: az U17-es csapat bajnok, a Junior csapat a Budapest Eagles fiataljaival kiegészülve pedig bronzérmes lett az idén, úgyhogy kijelenthető: utánpótlás szinten már az elvártnak megfelelő a szereplés. Az Enthroners felnőtt csapata 2016-ban a Divizió II-ben indul, nagy a teher, hiszen immáron elvárás a Divizió I-be való feljutás, de biztos vagyok benne, hogy a meglévő keret meg tudja valósítani a kitűzött célt. A magyar szövetség megtisztelt azzal, hogy a legutóbbi közgyűlésére meghívott, és ott személyesen, nyíltan alkalmam volt vázolni a székesfehérvári terveket, és egy nagyon jó beszélgetést tudtunk folytatni arról, hogy hogyan profitálhatna mindebből a magyar amerikai futball. Ez a fejlesztés az egész magyar amerikai futballnak egy óriási lehetőség kell legyen. A sportág előrelépéséhez elengedhetetlen lenne a mérkőzésszám növelése: nagyon nehéz komoly szponzorációt –legyen az akár állami, önkormányzati, vagy magánszektorból érkező forrás- évi 4-6 bajnoki meccsre felépíteni. Természetesen mi is azt szeretnénk, hogy minél nagyobb élet legyen a pályán, és az év minél nagyobb szakaszában lehessen azt használni, és úgy láttam a magyar szakszövetség illetékesei is hasonló potenciált látnak az új stadionban. Emiatt biztos, hogy hamarosan a magyar válogatott meccset, vagy egy rangosabb HFL-mérkőzést – akár döntőt is – köszönthetünk Székesfehérváron.

Fotókat biztosította: Dr. Bóka Viktor; Fehérvár Enthroners

Forrás: http://mafsz.org – RSS