Troy Terry, a hős

Az Egyesült Államok nyerte meg az U20-as jégkorong-világbajnokságot. A sikert csak még édesebbé teszi az amerikaiak számára, hogy az ősi rivális, vb-házigazda Kanada ellen lettek aranyérmesek.

STJ Azt követően, hogy az elődöntőben az oroszokat intézte el a szétlövésben, az U20-as jégkorong-világbajnokság fináléját is Troy Terry büntetője zárta le. Az amerikaiak 2004, 2010 és 2013 után negyedszer diadalmaskodtak a junior-világbajnokságon, és különösen édessé teheti számukra az 5-4-es sikert, hogy ezúttal az ősi rivális Kanadát győzték le, ráadásul Montrealban.

A sorsdöntő pillanat: kimarad a kanadai Nicolas Roy büntetője Fotó: iihf.com

A sorsdöntő pillanat: kimarad a kanadai Nicolas Roy büntetője  •  Fotó: iihf.com

Az észak-amerikai finálé azok után jött össze, hogy az elődöntőben az USA Oroszország ellen nyert 4-3-ra, míg a kanadaiak Svédországon léptek túl (5-2). Az amerikai–orosz csata a rendes játékidőben, sőt a túlórában sem dőlt el, maradt a szétlövés, amelynek Troy Terry lett a hőse; a University of Denver játékosa háromszor is betalált. Huszonnégy órával később újabb szétlövésre került sor, és megint bebizonyosodott, hogy Terrynek acélsodronyból vannak az idegei. Ő volt ugyanis az egyetlen a tíz kísérletező közül, akinek a szétlövés során sikerült a kapuba találnia. „Azon töprengtem a lövés előtt, hogy most nem a kapus lábai között lövöm el a korongot, de végül maradtam az addig bevált megoldásnál” – mondta Terry, aki laposan lőtte el a korongot a kanadai kapuvédő, Carter Hart jobb lába és jégre fektetett bárdja közötti apró kis résen. A túloldalon viszont Nicolas Roy simán belecsúsztatta a pakkot Tyler Parsons kapus végre fektetett botjába, s ezzel eldőlt az aranycsata.

Negyedszer lett U20-as világbajnok az USA Fotó: iihf.com

Negyedszer lett U20-as világbajnok az USA  •  Fotó: iihf.com

Pedig nem úgy indult a Bell Centre-ben 20 173 néző előtt lejátszott mérkőzés, hogy a végén az Egyesült Államok hokisai ünnepelhetnek. Az első harmad ugyanis 2-0-s kanadai vezetéssel zárult. Thomas Chabot emberelőnyben talált be, majd Jeremy Lauzon növelte a házigazdák előnyét. Az amerikaiak a 23. percben szépítettek Charlie McAvoy találatával, majd a 30. percben Kieffer Bellows emberfórban egyenlített. De aztán megint a juharleveleseken volt a sor. A 42. percben Nicolas Roy váltott gólra egy emberelőnyt, majd a 45. percben Mathieu Joseph volt eredményes. Ám az amerikaiak 39 másodperccel később a duplázó Bellows jóvoltából (akinek a papája, Brian NHL-hokis volt, és 1993-ban Stanley-kupát nyert a Montreal Canadiensszel) faragtak a hátrányukból, s végül a 48. percben Colin White másodszor is ikszre hozta az ütközetet (4-4). Ezután már több gól nem esett. Hiába volt a kapura lövési arány 50:36 a kanadaiak javára, a mindent eldöntő találatot nem tudták bevinni.

A bronzmérkőzésen Oroszország a hosszabbításban ütött góllal 2-1-re nyert Svédország ellen.