Új kihívások

Nem egyszerű a fiatal sportoló helyzete, ha külföldre igazol. Hátrahagyja a családját, a barátait, hirtelen lesz népszerű vagy gazdag. Új kihívásokkal találja szemben magát. Nagy Enikő sportpszichológus szerint azonban nem leküzdhetetlen akadályok várnak rá.

Nagy-Pál Tamás Balogh Norbert palermói igazolása tartotta lázban az elmúlt napokban az országot, hiszen a DVSC mindössze 19 éves támadója (nekünk) csillagászati összegért, 2.2 millió euróért került az olasz élvonalba. Az eseményt talán már csak egy oldalról nem közelítette meg a hazai sportsajtó: mi játszódhat le a sportoló fejében és lelkében, milyen új akadályokkal kell megküzdenie?

Balogh Norbert

Balogh Norbert (fehérben)

Ott van például először is az, hogy attól a néhány esettől eltekintve, amikor a család – az addigi életét hátrahagyva új városba, új országba költözik– az ifjú egyik pillanatról a másikra egyedül találja magát az idegen környezetben. „Természetesen ez nagyon nehéz szituáció – adott szakértői véleményt megkeresésünkre Nagy Enikő sportpszichológus. – Éppen ezért fontos, hogy a befogadó egyesület figyeljen arra: a fiatal megkapjon mindenféle segítséget.”

Korábban a szülők a család mindennapjait a sportolóhoz igazíthatták. Olyan, apróságnak tűnő segítségek is számítanak, mint a felszerelés mosása vagy eljutás az edzésre. „Ennél is fontosabb azonban a lelki megsegítés. Az akadályokat a fiatal játékosnak már a család nélkül kell leküzdenie. Valamivel könnyebb a helyzet, ha már előtte is felnőttbajnokságban játszott, mert akkor a hétköznapi életben is hamarabb kellett felnőnie, lelkileg önállóvá válnia.”

És megküzdenie a nagyon hirtelen jött népszerűséggel. „Látjuk, hogy a külföldre igazolt játékosok újdonsült csapatának közösségi oldalait megszállják a magyar szurkolók. Ilyenkor nagy szüksége van a tehetségnek azokra a barátaira, akikben tényleg megbízhat. Ők jelenthetik a külső kontrollt, segítenek a földön maradnia. Gyakorta hallani történeteket, hogy egy-egy sportoló hirtelen új barátokra lel, akik aztán az első kudarc után el is tűnnek.”

Nagy Enikő

Nagy Enikő

Ezeket az úgynevezett barátokat az is csábíthatja, hogy annak a fiatalnak bankszámlája, aki nem sokkal korábban anyagilag még egyáltalán nem volt független, most már komoly összegekkel gyarapodik hónapról hónapra. „Emberek vagyunk: valamennyien megtesszük, hogy az első nagyobb jövedelmünkből veszünk valamilyen, talán nélkülözhető dolgot. A sok pénzt nehéz ésszerűen kezelni. Ilyenkor szintén a család vagy a menedzser szerepe nő meg, akinek gondolkodnia, gondoskodnia kell a játékos jövőjéről.”

Miközben a fiatalnak a korábban megszokottnál is nagyobb elvárásoknak kell megfelelnie. „De ezzel tisztában van. A  sportolók körében végzett, pszichológiai jellemzőket vizsgáló kutatások alapján legtöbb esetben a csúcsteljesítmény téthelyzetben, a koncentráció, a szorongásmentesség, a rugalmasság, a kihívásvállalás, az én-hatékonyság érzése és a szociális alkotóképesség jelenti a különbséget az átlagos és a kiemelkedő fiatal között. Ezek a tulajdonságok nem kizárólag a pályán segítenek a sportolónak, hanem az új akadályok leküzdésében is.”

Ettől függetlenül is megeshet, illetve meg is esik természetesen, hogy valakinek nem sikerül megfelelnie, nem is feltétlenül a képességbeli hiányosságok miatt. „Lehet, hogy nem jön ki az edzővel, vagy nem szereti az éghajlatot. Előfordul, hogy valami sokkal jobban hiányzik neki otthonról, mint korábban gondolta. A világ akkor sem dől össze, egyszerűen csak el kell fogadnia neki és a környezetének is: nem a járható utat választotta. A feladat ilyenkor az, hogy megtalálja.”

Forrás: www.utanpotlassport.hu – RSS