Változtatni kell a képzésben

Petrovics Mátyás a helyezéssel és a mutatott játékkal sem elégedett a női U20-as világbajnokság után. A magyar csapat nem pörgött fel eléggé a sorsdöntő mérkőzésre, és az alapképzettségben is akad lemaradása az ellenfelekhez képest.

Pusztai Viola Éremért ment, végül hetedik helyen végzett a női U20-as vízilabda-válogatott a voloszi világbajnokságon. Joggal csalódott a csapat, de Petrovics Mátyás szövetségi edző szerint nem a helyezés miatt, hanem mert nem azt a gyors és szellemes játékot játszotta, amit a felkészülés alatt.

− A csoportban csak a brazilok ellen kellett magasabb sebességre kapcsolni, miközben a spanyolok az ausztrálokkal és az amerikaiakkal is kiélezett meccset játszottak. A negyeddöntőben sokkal jobban pörögtek, mint mi, és ránk erőltették a játékukat, ami meg is pecsételte a sorsunkat. Nyilván egy-egy meccsen belül akadtak jó momentumok, kiemelkedő egyéni teljesítmények, de összességében ilyen eredmény után nem lehetek elégedett. Pontosabban, a görögök elleni helyosztó miatt nincs ok szégyenkezésre, mindenki motiváltan szállt vízbe, és a legjobb meccsünket játszottuk. Nyilván azt mi is éreztük, hogy a házigazda ellen nem nyerhetünk.

Petrovics Mátyás szerint változtatni kell az utánpótlás képzésén Fotó: Romsics Zsuzsanna

Petrovics Mátyás szerint változtatni kell az utánpótlás képzésén  •  Fotó: Romsics Zsuzsanna

A FINA kísérleti szabályai nem arattak osztatlan sikert a szakmában. Általános vélekedés, hogy jobb, ha marad a hat a hat elleni játék. Petrovics úgy véli, taktikailag élvezhetetlen az „új vízilabda” és igencsak behatárolja az edzők mozgásterét.

− Nyilván a spanyolok ellen éreztem, hogy fel kell pörgetni a csapatot, változtatni a védekezésen, de taktikai repertoárból nem lehetett válogatni. Mindenki kóstolgatta az új játékrendszert, ami azzal járt együtt, hogy a bírói felfogás meccsről meccsre változott. A spanyol-amerikai csoportmeccsen negyvenegy kiállítást fújtak, majd másnap semmi sem ért faultot. Nap mint nap kapták az utasításokat, hogyan vezessék a meccseket.

A magyar csapat és az ellenfelek közötti különbséget nem a fizikai jellemzők jelentették, hanem az általános képzésben, az alapképzettségben akad lemaradás. Ez pedig fontos kérdéseket vett fel a szakágban.

− A tavalyi U18-as világbajnoki bronzérem és az U19-es Európa-bajnoki negyedik hely után is azt mondtam, hogy változtatni kell a képzésben. Rendben, hogy az amerikaiak nagyságrendekkel több játékos közül választhatnak, mint mi, hiszen a végső keret leadása előtti napon még százan edzőtáboroztak, és közülük került ki a tizenegy vb-résztvevő, későbbi aranyérmes pólós. De említhetném bármelyik dobogós csapatot, világosan látszik, hogy a klubszezonban alkalmazott alaptaktika a válogatottban is működik. Ebben nekünk előbbre kell lépnünk.

Az U20-as válogatott tagjai közül heten már a felnőttválogatottban is bemutatkozhattak, de a következő időszakban dől el, ki tud igazán előrelépni, és helyet követelni magának a nagyok között. Petrovics Mátyás utánpótlás-edzőként természetesen annak örülne, ha minél többen, de úgy véli, a lányoknak még sokat kell fejlődniük.

NŐI U20-AS VILÁGBAJNOKSÁG, VOLOSZ (GÖRÖGORSZÁG)
A magyar csapat mérkőzései
Csoport: Magyarország−Dél-Afrika 18-3, Magyarország−Új-Zéland 17-7, Magyarország−Brazília 11-6. Negyeddöntő: Magyarország−Spanyolország 9-12. Az 5-8. helyért: Magyarország−Görögország 8-11. A 7. helyért: Magyarország−Brazília 11-10
A végeredmény
1. Egyesült Államok, 2. Spanyolország, 3. Oroszország, 4. Kanada, 5. Görögország, 6. Olaszország 7. Magyarország, 8. Brazília

Forrás: www.utanpotlassport.hu – RSS