Versenyben az idővel

A legtöbben nem tudják elképzelni, milyen sok munka kell a sikerek eléréséhez. Különösen igaz ez a fiatal sportolókra, akiknek a pálya mellett az iskolában is napról napra jól kell teljesíteniük. Különböző sportágakban szereplő utánpótláskorú versenyzőket kértünk meg, hogy avassanak be minket a mindennapi rutinjukba.

Munkatársainktól Fényes érem a nyakban, Himnusz a dobogó tetején, hangos sikerek, tengerentúli utak, egzotikus edzéshelyszínek, siker, pénz, csillogás. Ilyen és hasonló fogalmak jutnak eszünkbe, ha az élsportolókra – köztük az utánpótláskorúakra – gondolunk.

Csakhogy ott a mérleg másik serpenyője: percre beosztott napirend, felnőtt-terhelés tizenévesen, hosszú hetek sora távol a családtól, iskolai szünetben bekapott ebéd, hajnali kelés, kevés szabadidő. Bizonyos szempontból gyerekkornélküliség.

Fiatal élsportolók segítségével mutatjuk be az éremnek ezt a másik, munkásabb oldalát.

ersek_robert

Érsek Róbert  •  Fotó: kovács György

Barátok hétköznap? Kizárt!

A 100 kilós kadetek között világbajnoki ezüst- és Eb-bronzérmes birkózó a 17 éves dorogi Érsek Róbert, aki – akárcsak az úszók – hétköznaponként hajnali negyed hatkor kell. Gyors reggeli következik, majd irány az edzés, ahonnan éppen beér az iskolába. Suli után a klubban a vezetőedző, Lévai Zoltán kezdeményezésére létrehozott tanulószobán folytatja. Érsek szerint mindenkinek sokat javultak a jegyei. A leckét délutáni tréning követi, olykor pluszmunka, így a kollégiumban jó, ha fél óra szabadideje marad lámpaoltásig. A röpke „szabadság” értelemszerűen nem elég a barátokra, akik megértik, hogy legfeljebb hétvégente láthatják Robit. „Ma már nem irigylem az osztálytársaimat, hogy órákkal tovább alhatnak, és azt csinálnak délután, amit akarnak. De néha azért bosszant, hogy sokan nem is tudják, mennyit dolgozom az eredményekért.”

Öt után szabadság

Valamivel szellősebb a junior Eb-bronzérmes ökölvívó, Kontrecz Márk átlagos napja. Az UTE 18 éves versenyzője a Madárfészek Akadémián készül, ahová reggel nyolc előtt kell megérkeznie, így nagyjából hétig alhat. Az edzést követően rögtön az iskolába megy, ahol kettőig tanul, majd háromtól ismét kesztyű kerül a kezére. Ötig gyakorol, a késő délután viszont az övé. Ha fáradt, természetesen pihen, de néha plázalátogatással kapcsolódik ki. Amikor nem versenyre készül, hétvégén hazautazik Kiskunfélegyházára.

majer_milan

Májer Milán

Két emeletre az iskolától

A labdarúgó-akadémiákon rendre úgy szervezik a mindennapokat, hogy a lehető legkönnyebb dolguk legyen a növendékeknek. Igaz ez az U17-es bajnokságban listavezető, kispesti Magyar Futball Akadémia játékosára, Májer Milánra is. Mindössze két emeletet kell megtennie a tanteremig, így fél nyolc előtt akkor kel, amikor akar. Duplaórai vannak, de a kora délutánig tartó fejtágításba belefér a nyugodt ebéd. Negyed háromtól labdás gyakorlás vár rá, amit tornatermi edzés követ. Öt után ő is szabad, járhatja a várost, de akinek nincs 4,5 felett a tanulmányi átlaga, annak a tanulószobán kötelező gyakorolnia. A szerda „ünnepnap”, mert ilyenkor fél nyolc helyett elég este fél kilencre visszaérnie az akadémiára, ahol fél tízkor van takarodó. Igaz, a Bajnokok Ligája meccsnapjain kivételt tesznek. Persze csak akkor, ha neki nincs mérkőzése másnap, mert ebben az esetben csupán egy félidőnyi tévézés engedélyezett.

matyasovszky_dalma01_mob

Magyasovszky Dalma  •  Forrás: MOB

Ebéd? Mikor?

Az úszók kelnek a legkorábban, ezt a kétszeres EYOF-győztes Matyasovszky Dalma példája is bizonyítja. A 17 éves zalaegerszegi versenyzőnek hajnali ötkor indul a napja. A kétórás vizes edzés előtt gyorsan bekap némi müzlit tejjel, de a tréning végére már farkaséhes, ezért miközben átsétál az iskolába, megint harap valamit. A negyedóra késését leszámítva ő is a társakkal tanul, de fél háromra fut vissza az edzésre, így a rohanás áldozatául esik a nyolcadik tanítási óra. A vizes és a szárazföldi munka hatra fejeződik be, akkor hazamegy vagy németkülönórára. Otthon persze még tanul egy-másfél órát. „Ennyi időt tudok figyelni, utána már csak próbálkozom” – mondja. S hogy mikor ebédel? Ha belefér, az iskolai szünetben jut főételhez, azzal aztán kihúzza estig. Kilenc-fél tíz körül pedig muszáj elaludni, hogy bírja a holnapot. Az edzőtáborokban többet gyakorol (szombaton például három hétre Floridába utazott), de többet is pihen, ráadásul amondó: az új helyszínek megtörik a monoton mindennapokat.

Edzés este

A Vasas 16 éves párbajtőrözője, Nagy Dávid sem magántanuló, így hat-hét órát végigül az iskolában. Ahogyan fogalmaz, a suliban könyörületesek a tanulókkal, így félóra ebédszünete is van. Csak este edz, így délután marad néhány órája pihenni és tanulni. Arra pedig ügyel, hogy tréning előtt egy órával már semmiképpen se egyen, mert kényelmetlen tele hassal vívni. Az edzőtáborokban jóval korábban kel, és ott a napi négy gyakorlás sem ritka.

Konklúzióként levonható: az élsportoló fiataloknak nem sok szabadidejük van, azt a keveset pedig jellemzően pihenéssel vagy a barátokkal töltik. Az olykor ijesztően sűrű és egyhangú napirendről mindannyian állítják: szükséges az eredmények eléréséhez.

Annak a bizonyos éremnek a fényesebb feléhez.

Forrás: www.utanpotlassport.hu – RSS