Vívni, vívni, vívni

Noha előzetesen két csapatérmet várt Kállai Ákos utánpótlás-kapitány, elégedett azzal, hogy a magyar válogatott a Szép Balázs, Strobl Anita vegyes váltó révén egy második helyezéssel tért haza a Limerickben rendezett ifjúsági A korosztályú világbajnokságról.

reb Hétfőn ért véget Limerickben a 17-18 évesek, azaz az ifjúsági A korosztályú öttusázók legfontosabb idei világversenye, a vb. Mint ismert, a magyar csapat az utolsó napon ezüstérmet szerzett, a Szép Balázs, Strobl Anita kettős másodikként ért célba a vegyes váltók küzdelmében.

szep_strobl_valtoezust_limerick

Szép Balázs és Strobl Anita nyakába ezüstérem került

„Függetlenül attól, hogy egy érmet szereztünk, és csapatban nem sikerült a dobogóra állni, jókedvűen térhetünk haza – jegyezte meg még Írországban Kállai Ákos utánpótlás-kapitány. – Mindkét együttes a negyedik helyen végzett, azaz csak kevéssel maradt le az éremről, ráadásul egyéniben három versenyző is a legjobb tíz közé került, értékes teljesítmények ezek.”

A szakember már a viadal előtt is dicsérte a társaságot, amely még a többi korosztályhoz képest is kimondottan egységes.

Ahogyan Kállai mondta, a mai öttusában két olyan szám van, amelyben jelentős előnyre lehet szert tenni. A futás és a lövészet alkotta kombinációban nagyot léphet előre a versenyző (Burcsik Barnabás az egyéniben például ebben a tusában javított több mint húsz helyet), és megnyerheti a viadalt. A másik pedig a vívás, hiszen az az egyetlen tusa, amelyben ténylegesen az ellenféltől lehet pontot rabolni.

Kállai már korábbi beszélgetéseink során, így cikkeinkben is rávilágított arra, hogy a páston van hova fejlődni.

„Technikailag sokat tudnak a lányok és fiúk. Idehaza erős a mezőny, van lehetőség arra, hogy egymás ellen készüljenek. Mégis hamar kiderül, ki az a három-öt, aki eljut nemzetközi versenyre. A világ- és Európa-bajnokságon színvonalát pedig nem lehet teljesen modellezni, mert ott hirtelen akár több mint harminc hasonló kvalitású ellenféllel kerülnak szembe az embereink. Az igazi az lesz, amire persze már volt példa, hogy a fiatalok minél több külföldi riválissal mérjék össze a tudásukat a felkészülés során, így élesben már olyan tapasztalattal állhatnak pástra, amely átsegíti őket a holtpontokon.”

limerick01

Gyönyörű környezetben versenyeztek a fiatalok Limerickben

A másik fontos elem a mentális munka: Kállai szerint a küzdőképesség tanulható, és fontos elérni, hogy olyan koncentrált állapotba kerüljenek, amelyben a „tusorientált” versenyző akarja és tudja: ő jön ki győztesen az asszóból.

A szakmai tapasztalatok mellett élményekkel is szolgált a vb. Limerick bájos egyetemi város, a helyszín, a létesítmény és a szállás pompás volt, a szervezőknek viszont van még mit tanulni, mert a ki hova hogyan jut el kérdésre nem mindig találták meg gyorsan a megoldást, illetve az eszközök hitelesítése vagy más, ehhez hasonlóan apróbb, de egyáltalán nem elhanyagolható részlet néha fejtörést okozott nekik, s így a versenyzőknek is.

„A kedvességükkel azonban minden hiányosságot kiegyenlítettek” – zárta mondandóját Kállai.

A vb-ről írt korábbi cikkeinket itt olvashatja: leánydöntő, fiúdöntő, váltódöntők

Forrás: www.utanpotlassport.hu – RSS